Veto Hakkımız

Yayınlama: 17.05.2022
14
A+
A-

Rusya, Ukrayna’ya saldırmasının 3. ayı içindeyken Avrupa devletleri içinde büyük bir kaos baş göstermiştir. Ruslar, Finlandiya ve İsveç’e NATO üyesi olmak için başvurur ise bu bizim kırmızı çizgimizdir diyerek Ukrayna’da yaşananlar sizin de başınıza gelir acımam diyorlar. Namlunun ucunda bulunan Finlandiya ve İsveç ise pabucun ne kadar pahalı olduğunu anladıkları için şu anda tek sığınma hattı olan NATO’nun ellerine kendilerini teslim edercesine atmışlardır.

 NATO konsepti kuruluşunda iki ana madde üzerinde kurularak baş göstermiştir 1.geçmişte adı SSCB olan Ruslar 2. İse Terör. Bu gün bu tehdidin 1.si Ruslar olan versiyonu Finlandiya ve İsveç için baş tehdidi olarak NATO üye ülkelerinin kabulü olur verirken,2. Terör maddesi her iki ülke açısından uygun görülmemekte özellikle biz Türkler için..! Rus tehdidi için kurulan NATO, konseptine uygun katılabilir onayı olurken NATO’nun 2. Değeri olan Terör Maddesine Finlandiya ve özellikle daha ağır şekilde destek veren İsveç bu maddeye uygunluk göstermediği için, terör faaliyetlerine destek vermekten dolayı Devlet olarak tarafımızdan VETO yemektedirler.

Hani bizde kadim bir atasözü vardır “Geçmişte yediğin Hurmalar, bir gün gelir seni tırmalar” bu olay için cuk diye yerine oturmaktadır. Yıllarca bize hasmane tutum besleyen devletler ile beraber olup PKK gibi terör örgütlerini para, muhimmat, siyasi destek vb’lerini gerçekleştiren bu ülkeler şimdi namlunun ucuna geldiklerinde geçmişteki her şeyi unutalım, şimdi yeni bir başlangıç yapalım diyemez, dedirtmeyiz. Hesap kitap zamanı gelince her şeyin bir hesabı var diyerek, bizde şimdi bize yapılan hainlikleri, ihanetleri bu gün elimizdeki hak olan VETO ile kullanırız.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünyanın en güçlü devletlerinden biri olup Jeopolitik ve Jeostratejik olarak dünyanın tam merkezindedir ve gücünün, konumunun farkındadır. Devletimiz için çıkarımız neyi gerektiriyorsa “Kadim Devlet” aklımız ile bunun kararını verir ve bizim istediğimiz doğrultuda gelecek planlamasını yapar, bizimle yol almak isteyenlerde bundan sonra çevremizdeki ülkelerde bize danışarak, onayımızı alarak hareketlerini yapmak zorundadırlar. Daha önce Devletimizi her ortamda sıkıştırmak için fırsat kollayan bu ülkeler için bu dönem hiç rahat ve kolay olmayacaktır,

Rusların Devlet Başkanı Vladimir Putin varken bak adamın eli tetikte nükleer tehdit yaparken hem de. Daha geçen hafta İsveç’te özgürlük adı altında Kuranı Kerimimizi polis koruması altında yakılmasına izin veren İsveç hiç öyle gelip buralarda melemesin. Hatta PKK terör örgütü üyesi sempatizanlarda hafta sonu İsveç’te gösteri yaptılar aynı dönemde yakınen izliyoruz..! Bu olayların seyri bu şekilde devam ederken biz sizi daha çok VETO ederiz bu da bizim en büyük hakkımızdır kimseye laf ettirmeyiz NATO’nun genişlemesi ve büyümesi öyle basit olacağını düşünenler varsa büyük hata yaparlar ve güvenlik örgütü statüsünü korumak için NATO’nun ne kadar değerli olduğunu her üye ülke bir kez daha düşünmelidirler.

Mehmet Ömer Ulu

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı
Yazarın Son Yazıları