Türkiye’nin “Gizli Anayasası” Olarak Nitelendirilen “Kırmızı Kitap” Nedir?

Yayınlama: 12.03.2022
Düzenleme: 12.03.2022 00:36
1.940
A+
A-
Hüseyin Hakkı Kahveci(Parlamento Haber Genel Yayın Yönetmeni) Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.Partisiz Atatürk Devlet Yönetim Algoritması İdeloğu, Atabey19 Gençlik Kültür Ocakları Türkiye Teşkilatları ve Atatürk Atabey19 Türk Ocakları Avrupa Federasyonu Genel Başkanı
+ Daha Fazla

19 61 yılı , 61 plaka Trabzon ‘lu 19 … Vasi’ye emanet.

Anayasa 118.Madde
Toplam 10, 0 etkisiz 1 yani yaradan…
Ayrıca 11+8= 19

1961 yılından itibaren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) yapılanması Türk Dış Politikası ve Ulusal Güvenlik Politikası’nı belirlemede, sivil kanadı temsil eden Bakanlar Kurulu’na tavsiye niteliğinde önerilerde buluma görevini üstlenmiştir. Anayasa’nın 118. Maddesine göre kurulan MGK, 2003 yılında yapılan değişiklikle artık Cumhurbaşkanı başkanlığında, Başbakan, Genel Kurmay Başkanı, Başbakan Yardımcıları, Adalet ve Savunma, İçişleri, Dışişleri Bakanları, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanının katılımıyla toplanmaktadır.

AKP’nin 2003’den beri yürüttüğü ajandanın ürettiği 7. Reform paketi MGK’daki güç dengelerini tamamen değiştirmiştir. 1980’li yıllarda varlığından haberdar olduğumuz Türk Dış politikasının kutsal kitabı olarak tanımlanan ve MGK tarafından şekillenen “Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB)” veya diğer adıyla “Kırmızı Kitap”, MGK’ nun Türk Dış Politikasını belirlemede güçlü rolünü göstermekte idi. Her beş yılda bir edisyonu yapılan kitabın son yani 2010 versiyonu bilinmeyen eller tarafından Ulusal ve Uluslar arası basına sızdırılmış olup, kitabın bu son halinde Türkiye’nin dış ve iç tehditleri yanında bu tehditlerle başa çıkma yöntemlerinin tamamen değiştirildiği bilgisi verilmektedir.

Peki nedir bu “Kırmızı Kitap”?

Resmi adı; Milli Güvenlik Siyaset Belgesi.
Milli Güvenlik Kurulu tarafından hazırlanıyor.
Devletin “gizli anayasası” olarak nitelendiriliyor.
Kırmızı Kitap konusundaki en ayrıntılı bilgiyi, Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde Başbakanlık Müsteşarı olarak görev yapan Hasan Celal Güzel vermişti.

Güzel, 2003 tarihli bir söyleşide Kırmızı Kitap’tan “devletin gizli anayasası” olarak bahsetmiş ve şunları söylemişti;

“Bu, anayasa büyüklüğünde kabı kırmızı olan ‘Milli Siyaset Belgesi’dir. Bu kitabı devlete ancak müsteşar olduktan sonra görürsünüz. Kırmızı Kitap bakanlara verilmez, müsteşarlara verilir. Çünkü devletin asıl sahibi bürokrasidir, bakanlar değildir. Bakanlar, idare edilmesi gereken çocuklardır. Ben bakan olup da kırmızı kitaptan haberdar olana pek rastlamadım. Bu kitap MGK’da son haline getirilir. Başbakanlık müsteşarı olduktan sonra görürsünüz. Kırmızı kitap bakanlara verilmez, müsteşarlara verilir. Çünkü devletin asıl sahibi bürokrasidir, bakanlar değildir. Bakanlar, idare edilmesi gereken çocuklardır. Ben bakan olup da kırmızı kitaptan haberdar olana pek rastlamadım. Bu kitap MGK’da son haline getirilir.

“Türkiye’nin gizli anayasası” olduğu söylenen bir küçük kitap Kırmızı ciltli olduğu için “kırmızı kitap” denilen bu kitabın içinde ne yazdığını pek az kimse biliyor. ama bilmediğimiz bu kitap, bizi yönetiyor.

İlk Alparslan Türkeş söz etti. galiba… “Devletin kırmızı bir kitabı var” dedi. I gün bugündür “Kırmızı kitap” merak konusu olageldi. Türkeş, 10-15 sayfalık bu kitabı 1961 yılın da görmüştü.

Çünkü ihtilal üyelerine KOZMİK’TE gösterilmişti.

Kırmızı Kitap’ta OĞUZ ATA’ DAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’TEN bugüne gelecek olan liderin ismi vardır. Ayrıca KOZMİK TÜRK BUYRUĞU yani TÖRE ve EBED MÜDDET TÜRK DEVLETİ…

Yani zor zamanların seçilmişleri…

Bu kitap gerektiğinde ‘gizli anayasa’ gibi kullanılıyor ve engelleyici oluyor. ‘Milli Siyaset Belgesi’nin falanca maddesine uymuyor’ denildiğinde, o kanun veya kararname çıkarılamıyor. Yani ikinci bir anayasa olarak Demokles’in kılıcı gibi üzerinizde sallanıyor.

Ve bunu ortadan kaldırmaya çalışan siyasiler artık bitmiştir. Dahası 2014 yılında KIRMIZI KİTAP aktif olmaya başlamıştır. Gördüğümüz makamlar sadece zamanı harcar. Kırmızı kitap sahibinindir ve Yaradan bunu kullandırtır. Evet bizde buna göre düzen alırız.

Özellikle Kurtlar Vadisi dizisinde İskender Büyük’ün büyük bir hırsla ulaşmaya çalıştığı bilgilerdir kırmızı kitap.

Rivayete göre Sultan 2. Abdülhamid’in Gizli Siyasetnamesi kırmızı kitap idi. Teşkilatı Mahsusa dahil bütün stratejik planların yazıldığı kozmik belgeyi Abdülhamid’den sonra İttihat Terakki Cemiyeti Mason Kulüp bağlantıları nedeniyle muhafaza edemedi. Abdülhamid’in kırmızı kitabı ABD ve İngiliz gizli servislerine kaptırıldıktan sonra dünyada ABD hakimiyeti başlamış oldu.

Çin Başkanı Zemin kırmızı kitabı korudu, fakat Sovyet Başkanı Gorbaçov koruyamadı denilir.

“Kırmızı kitap” dediğimiz şey Millî Güvenlik Siyaset Belgesidir. İçeriği çok gizlidir. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturanlar tümünü görebilir ve ezbere bilirler. Biz sade vatandaşların bilebildiği kadarıyla “iç ve dış tehditleri” içerir. Duruma ve lüzumuna göre bazı bölümleri güncellenir. Kırmızı kitaptaki güncelleme ve uygulamalarda gerçek söz sahibi Türk Silahlı Kuvvetleridir. Ancak, TSK tüm planlamaları ve koordinasyonu Devletin diğer kurumları ile eş güdüm çerçevesinde yürütür. Yani, kırmızı kitap dediğimiz şey, Türkiye Cumhuriyeti’nin gizli anayasasıdır.

Kırmızı kitap 30 yıldır kullanılmasa da EBED MÜDDET sebebiyle bırakıldığı yerden tekrar masaya konuluyor gibi.

Atabey Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı