Da Vinci’nin Ünlü Eseri Mona Lisa’daki Şifreler -1

Yayınlama: 26.03.2022
Düzenleme: 26.03.2022 02:44
657
A+
A-
Hüseyin Hakkı Kahveci(Parlamento Haber Genel Yayın Yönetmeni) Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.Partisiz Atatürk Devlet Yönetim Algoritması İdeloğu, Atabey19 Gençlik Kültür Ocakları Türkiye Teşkilatları ve Atatürk Atabey19 Türk Ocakları Avrupa Federasyonu Genel Başkanı
+ Daha Fazla

Ünlü İtalyan ressam Leonardo` Da Vincinin yıllardır çözülmeye çalışılan en ünlü eseri Mona Lisa`nın şifresi gözlerinde çıktı. Kesin kimliği konusunda hala spekülasyonlar olan Mona Lisa`nın sağ göz bebeğinde L ve V harflerinin olduğu ortaya çıktı.

Sağ gözünde S, sol gözünde ise L harfi vardır. Biliyoruz ki Da Vinci solaktır hatta hayatı boyunca bundan dolayı hep kötü olarak bakılmıştır çünkü Hıristiyanlığa göre solak olmak günahkar olmak anlamındadır. Sol gözün de olan L harfi Leonardo’nun isminin baş harfidir. Diğer göz bebeği içinde yer alan S harfiniin ise evinde hizmetçisi olan Salaino adı verdiği hizmetçini temsil edildiği düşünülüyor. Bazı araştırmacılar ise bu harflerin tahrip olduğu sonucu oluştuğunu düşünüyor. Devam edelim Mona Lisa tablosunda bulunulan şifreleri anlatmaya.

Aynı araştırmacılar tabloyu detaylı bir şekilde incelemeleri sonucunda Mona Lisa’nın arkasında yer alan köprünün alt kısmında belirginleşen 72 sayısıdır. 72 sayısını araştırmacılar 7 ve 2 olarak beliriyorlar. 7 sayısı, Tanrının 7 gün içinde dünyayı yarattığı iki sayısı ise inandığı dine göre erkek ve kadının birleşmesini temsil ediyor. Araştırmacılar bundan yola çıkarak kadın ve erkek birleşimi yani eşcinselliğe mi vurgu yaptığı tartışmalar içinde yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucu Mona Lisa’a tablosunun arkasındaki manzara, İtalya’da bir kasaba’dan başka yer değil. Gidilen bu kasabada Mona Lisa tablosunda yer alan her şey var.

Mona Lisa’nın Arkasında yer alan köprü, 1472 yılında yıkılmıştır ve tekrardan yapılmıştır. Kasabada yaşayanlar bu köprüye şeytan köprüsü olarak adlandırmışlardır. Yani 72’nin temsil ettiği şeytan köprüsü olması mümkün. Peki şeytan köprüsünün Mona Lisa ile olan ilişiği nedir? Söylentilere göre Da Vinci, Asistanı olan Sailon adı verdiği asistanıyla eşcinsel bir ilişkisi vardı bundan dolayı O’na “küçük şeytanım” dediği biliniyor. Şeytan köprüsüyle sevgilisini birleştirerek ona atıfta bulunmuş olabilir.
İşin tuhaf yanı tabloda ki Mona Lisa kadın değil erkek olabilir. Fotoğraftaki Mona Lisa’nın Salaino benzemesi bir tesadüf müdür?

Mona Lisa Ve Salanio Benziyor, Kimi Araştırmacılara Göre Aynı Kişiler…

Acaba Da Vinci’nin bu resmi bu kadar şifrelemesi ve bir an olsun yanından ayıramamasının sebebi, eşcinselliğin ölüm sebebi olduğu ve Da Vinci’nin kendi sırrının ortaya çıkmasından korktuğu için olabilir mi? Tabi bunlar hepsi birer olasılıktır ama yine de bu çerçeveleri de göz önünde bulundurmakta fayda var.

ABD‘li ressam ve grafik tasarımcı Ron Piccirillo, Da Vinci‘nin 1519 tarihli Mona Lisa tablosunu yan çevirdiğinde resimde aslan, maymun ve bufalo; 45 derece çevirdiğindeyse Mona Lisa‘nın kalbinin etrafında bir yılan figürü gizlendiğini fark etti. Piccirillo, Da Vinci‘nin günlüklerinde kıskançlıkla ilgili yazdığı ‘kadının kalbini kabaran bir yılan gibi kemirir‘ ve ‘kadına bir leopar derisi verir. ‘‘Çünkü bu yaratık, kıskançlıktan aslanı aldatarak öldürür‘‘ cümlelerinin esasında Mona Lisa resmini açıklamak için ifade ettiğini iddia etti. Piccirillo, ‘Rönesans ressamları vermek istedikleri mesajı böyle gizlerlerdi. Bakmayı biliyorsanız mesajları görebilirsiniz‘ dedi.

İtalya’nın Ulusal Kültürel Miras Komitesi, mikroskoplar ve resmin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarında yaptıkları incelemeler sonucunda bazı numaralar ve sayıların varlığını keşfettiler.

Sanat tarihçisi Silvano Vinceti, Mona Lisa’nın sağ gözünde “LV” harflerini bulduğunu söyledi ve bunların Leonardo da Vinci’nin baş harfleri olduğunu belirtti. Sol gözde ise pek de belirli olmayan “CE” ya da “B” harfi görülebiliyor. Arka planda bulunan köprünün kemerinde ise “72” sayısını görmek mümkün. Tabii ki ressamın neden insan gözüyle görülemeyecek bir şekilde bu kodları resmettiği fazlasıyla merak uyandırıcı bir konu.

Tarih boyunca Mona Lisa’nın portresi ‘zamansız bir güzellik’ olarak anıldı. Mona Lisa’nın bu ilgi uyandırıcı güzelliğini yalnızca bakışları ve güzelliğiyle sınırlandırmak fazlasıyla insafsız olacaktır.

Altın oran, dikdörtgenlerin uzunluk-genişlik boyutu ilişkilerinden elde edilmiştir ve insan gözüne en hoş görünen orandır. Bu oran aynı zamanda Leonardo da Vinci’nin tarafından “ilahi oran” olarak da adlandırılmıştır.

Tabloya hayali bir dikdörtgen yerleştirdiğinizde çenesi, kafasının üst kısmı ve burnu tam olarak aynı hizada bulunur. Mona Lisa’da bulunan bu altın oran ise tablonun neden bu kadar güzel göründüğünü açıklayabilir. Mona Lisa tablosu bu kadar zaman geçtikten sonra bile hâlâ sanat camiasının en çok konuştuğu tablolardan biri.

Bu tablonun ön yüzünde yer alan şifreler…

Peki, arka yüzünde yer alan şifreler varsa ne yapacağız.

Atabey Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı