Büyük Sıfırlama

Yayınlama: 06.07.2022
Düzenleme: 07.07.2022 00:48
55
A+
A-

G7 Zirvesi ve NATO Zirvesinden sonra Avrupa Birliği AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in açıklamalarını her yerden izledik WhatsApp, instagram vb. Avrupa Birliğinin başındaki biri Büyük Sıfırlama ile ilgili bu açıklamayı neden yaptı hep beraber incelememiz gerekmektedir.

Özellikle Pandeminin hemen ardından Rusya’nın – Ukrayna’ya saldırarak açtığı savaştan sonra. Başta Salgın Hastalık ardından gelen Ekonomik Kriz ve şimdide Konvansiyonel Devletlerin kendinden kat be kat güçsüz tarım ülkelerine saldırması bize çok tanıdık geliyor..!

Bu sıralama sanki Yuhannanın binlerce yıl önce yazmış olduğu vahiy kitabı “ESİNLENME”deki Mahşerin 4 Atlısı sürecinin tıpkısının aynısı bir 4.At eksik oda bir Kurtarıcı (Mehdi-Mesih) bu kadar olumsuzluklar silsilesinde onunda gelmesi herhalde çok yakındır…Özellikle ülkemizde “Uyanış” hareketinin öncü liderlerinden olan sevgili Deniz Erten yıllar önce bu gün yaşadıklarımızı sanki geleceğe gidip önceden görerek “Uyanış” kitap serilerini yazarak (Okumayanlar için tavsiyedir baş ucu kitabınız olacaktır) başta Devletimizi tüm Anavatanımızın insanlarını ve dünyayı Alarm Zili Kitapları ile uyarmaya, uyandırmaya çalışmış lakin ANLAYANA. Birde başka  bir kitap tavsiyesi istiyorum derseniz de size tavsiyem Hüseyin Hakkı Kahvecinin “Uyanış” ve diğer kitaplarını okumalarını, Hakan Yılmaz Çebi’nin tüm kitaplarını tavsiye ederim.

22’nin sırrı dediğimiz ve her şeyin mihenk taşı olacak 2022 yılı ilk yarısında bunca karanlık olaylara eşlik etmiş ve bundan sonra yılın ikinci yarısı olan döneme girdik bundan sonra neler olacağını kara kara düşünmeye başladık, Ekonomik Kriz ile beraber Kıtlıkta kapımızdayken..!

Dünyanın her dönemde karanlık bir sürece girdiği dönemlere paralel olarak öncülük eden Finans dünyasını Kutup Yıldızı olan Başat veri Altın-Gümüş Rasyosu şu anda yine Alarm Zillerini çalmaya başlamış ve bir önceki pic seviyedeki 104 birimlik olan seviyeye yaklaşmış 92 birim seviyelerine şu anda gelmiştir.

2020 Ocak Pandemi öncesi 104 seviyelerine gelmiş ve ardından hemen küresel kapanma olan pandemiyi yaşamıştık ve şimdide nerdeyse bire bir benzeyen büyük olaylar öncesi bu rasyonun ayranı kabarmış, ateşi tekrar harlanmıştır dünya için hiç Hayr’lara vesile bir durum değil. Dünyadaki Ekonomik Krizlerin önlenmesi için Merkez Bankalarının özellikle ABD’de FED, Avrupa Birliğinin de ECB Piyasalara sınırsız bir şekilde karşılıksız para basarak içeriye pompalarken diğer yandan bunun tepkisi olan Enflasyonu 1929 buhranına gelmeden önceki sürecin aynısını tüm dünyaya yaşatmaktadır.

Bu durum Enflasyonu tetiklerken Faizlerdeki artışı da beraberinde getirip tüm dünyadaki Merkez Bankalarının Faiz arttırmasına öncülük etmektedir. Bir yandan Küresel karşılıksız para basılıp piyasalara pompalanırken diğer yandan bunun olumsuz sonucu Faiz, Döviz Yükselişi ve Enflasyon 3’lü sarmalı dünyayı Ursula von der Leyen’in makalenin başlığı olan Büyük Sıfırlamaya yani dibi görülmez Gayya Kuyusuna doğru bizleri içine çekmektedir. Faiz, Döviz Artışı ve Enflasyon sarmalına birde dünyada hepimizi etkileyen Enerji maliyetlerinin yüksek olması ve erişimi gittikçe zor olması 3’lü olan sarmalı 4.cü sarmal olarak sürekli dürtmekte etkilemektedir Domino Taşı etkisi ile Faiz, Döviz Artışı, Enflasyon, Enerji Maliyetleri ile oluşan 4’lü sarmal tüm dünyayı Canından bezdirmiş piyasalarda çok yüksek Volatile Hareketler yaşanmaya başlamıştır.

Özellikle dün itibarı ile Gümüşte yüzde 4’lerin üzerindeki düşüş Altın-Gümüş Rasyosunu 100’lü seviyelerin üzerine tekrar götürecek hareketler yapması yukarda yazdığım tüm konuların kısa bir zamanda içinden çıkılmaz bir hale dönüşeceğinin en büyük emaresidir.Makalede Bahsetmiş Olduğum Tüm Konular Yatırım Tavsiyesi Değildir..!

Mehmet Ömer Ulu

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı