SON DAKİKA

Küresel Felaket – Kırmızı Alarm

Bu haber 04 Temmuz 2022 - 14:43 'de eklendi. Son Güncelleme7 Temmuz 2022 - 01:00
Abone ol

Küresel Felaket -Kırmızı Alarm bu başlığı neden attım şimdi tüm yönleri ile açıklayayım.Tam 2 sene öncesine dönelim ve hatırlayalım 13 Mart 2020 Cuma günü tüm Dünyayı her yönü ile etkileyecek bir olay  gerçekleşmişti. Bu durum Finans Sisteminde başlayıp, tüm dünyayı Pandemi ile ve arkasından gelen Savaş vb. domino taşının ilk etkisiyle  dokunup nasıl olduğunu sizlere açıklayacağım.

Tarih boyunca Finans sisteminin başındakiler Altını-Güneş ile Gümüşü-Ay ile temsil etmişlerdir. Ayın bir yılda Güneşin etrafında dönüş evresini de 12 olarak hesaplandığında 1 gr altını 12 gr gümüşe endeksleyip Altın ile Gümüş arasındaki değeri bu rasyoya göre hesaplamışlardır.

Dünyada ilk kıymet değer hesaplama binlerce yıldır bu şekilde değer bulmuştur. Bu ilk dönemde ne demek diye sorduğunuzda 1 Gr Altının değeri 12 Gram Gümüş ile eş değer olup hesaplamayı bu doğrultuda değer buldurmuşlar.

Binlerce yıl tarih evresinde bu döngü bu şekilde devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Bizim ülkemizde bir çok finansçı bile bu durumu bilmez, öğretmezler bir çoğu halen CDS’leri vb takip eder öngörü yapmaya çalışırlar.

Dünyada belirli kriz dönemlerinde bu oran Altın lehine sabit kalmış, Gümüş aleyhine de sürekli değer yitirmiştir buda finansal krizlerin ölçümünde Kutup Yıldızı olmuştur tüm paranın yönünü tayin edenler için. Tarihte aradaki fark yükselmesini örnekleyecek olur isek Amerika’daki 1929 Ekonomik buhranı, 1940 yılında 2.Dünya savaşı öncesi, Sovyetler Birliği ve Yugoslavya dağıldığında vb. örnekler çoğaltılabilinir bu rasyo çok büyük şekilde artmıştır. (Pandemi başlamadan 13 Mart 2020 de olduğu gibi ve hemen ardından Pandemi başladı ve tüm dünya her yönü ile 2 sene evlere kapandı).Gelelim 13 Mart 2020 Cuma gününe anlatmış olduğum Altın ve Gümüş rasyosu 1’e 12 den 1’e 104 oranına rakamına kadar çıkmıştır.

Bu tam normalinin 10 katı arttığını görmekteyiz yani 1 gr Altın ile 104 gr Gümüş anlamını taşıyor. Bu hareket tüm dünyadaki Finans sistemi için kırmızı alarmın çalması ve yakın bir gelecekte önlemler alınmaz ise daha önce yaşanan dönemlerin bir benzerlerinin T sunami etkisi ile üzerimize geleceğinin bir öncü göstergesi olarak görüp anlamıştık, tüm dünyayı etkileyen ve bizi 2 sene eve kapatan pandemi örneği olmadan önce. Salgın hastalık 2020 Mart ayında kapımıza gelmeden yani başlamadan 3 ay önce Küresel bir krizin olacağını, tüm ayak seslerini Ekonomik veriler ile anlamıştık her yerde dilimiz döndüğünce anlattık, yazmıştık da yazmıştık lakin kimse bize inanmadı üzerine birde hafife alındık dalga geçtiler olur mu öyle şey diye..!

Küresel bir krizin olacağını Altın-Gümüş rasyosu verileri tarih boyunca tüm dünyayı toplu bir şekilde etkileyecek çok ciddi konuların “Başat Verisidir”. 2020 yılı Ocak ayında bu rasyonun birden ayranı kabarmış 80 seviyelerine çıkmış ve ardından 3 ay sonra Pandeminin başlangıcı Mart ayında ise Rasyo 120 seviyelerine çıkıp tepe seviyesinde pic yapmıştır.

Dünya kapanışın ardından 2 sene geçirmiş ve Altın-Gümüş Rasyosu olumlu giden hava ile 120 seviyelerinde aşağıya doğru dönüş başlatmış ve 60 seviyelerine kadar geri dönmüştür Lakin Rusyanın Ukrayna’ya Şubat 2022’de Savaş açana kadar..!   

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Savaşla beraber Başat Veri olan Altın-Gümüş rasyosu son 3 aydır tekrar ayranı kabarmış ve bizim analizlerimize göre Tüm dünyayı etkileyecek bir şeyler olacak yakın bir zamanda, Küresel tüm olayların seyri ile Altın-Gümüş Rasyosu 2020 Ocak başındaki gibi 82 seviyelerine birden çıkış yapan rasyo şimdi 2022 de Mart ayı itibarı 60’lar Nisanda 70’ler Mayıs ve Haziran 80’ler ,bu hafta sonuda 10 puan daha yükselip 92 seviyesine zıplamıştır.

Bu dikey çıkış bu hız ile devam eder ise belli ki Küresel anlamda pandemide yaşadığımız gibi yeni bir “Kriz Geliyor” önlemlerinizi geç olmadan şimdiden alın diyor açık saçık..!

Ukrayna ile Rusya yaklaşık 3 aylık savaş dönemi 4. Ayına girerken küresel anlamda 2020 de başlayan pandemideki gibi bir krizin tüm dünyadaki devletleri ve milletleri ilgilendiren küresel bir savaşa dönüşür mü herkesin sorduğu bir soru işareti..?

G7 Zirvesi ve ardından NATO Zirvesinden sonra Altın-Gümüş Rasyosundaki bu küresel hareket belli ki pandemi öncesi gelen büyük krizin en büyük emaresiydi şimdi o emare tekrar ateşi harlanmış üzerimize üzerimize kendini belli ederek geliyor, Kırmızı Alarm Zilleri Çalmalı, Hazırlığımız Hemen Yapmalıyız…(Yukarda Bahse Konu Olmuş Tüm Makale Yatırım Tavsiyesi Değildir)

Mehmet Ömer Ulu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR