Ekonomimize Formüller

Yayınlama: 01.07.2022
Düzenleme: 01.07.2022 04:21
27
A+
A-

Ekonomide Yeni 2 Formül Olabilir mi 1- Kur Korumalı Altın Mevduat Hesabı (KKAMH) 2-BES-EAK (Bireysel Emeklilik Sistemi) Esnek Altın Katkısı: Pandeminin 2021 2. Yılı yarısında yaz dönemine girilmiş ve pandemi koşullarında uygulanan izolasyon azalarak Haziran ayında turizm sezonu başlamıştı. Ülkeye giren sıcak döviz bacasız fabrika olan turizm sezonu pik seviyeye geldikçe artmış ve bu uygun koşul hava içerisinde faizlerde kademeli düşüşler başlayabilir diye yazmıştık ta yazmıştık lakin bizi dinleyen kim..? Ardından turizm sezonu bitmiş Eylül ortaları gelmiş ve pandemi koşullarındaki gevşek hal eski seviyesine çekilmiş ve bir anda Merkez Bankasının o dönem Faiz düşürmesi ile Pandoranın Kutusu açılmış Faiz, Döviz, Enflasyon sarmalındaki olan Ekonomimiz; Merkez Bankasının Faiz düşüşündeki etki bir anda Dövizin Ateşini Harlatmış ve sarmalın 3. Halkası olan Enflasyonla da durum iyice dönüşü engellenemez bir yola girmişti. Eylül Faiz düşüşünden sonra ardından Ekimde bir faiz indirimi ardından Kasımda bir faiz indirimi ve ardından Aralıkta iş iyice çığrından çıkmış Faiz, Döviz, Enflasyon ile giden 3 sarmal bir anda bu 4 aylık süreçte tüm enerji maliyetlerine de etki etmiş, dövizdeki At başı pariteler 2 katı olmuş ve gram altında durumdan durmadan etkilenerek tarihi zirvelere çıkmıştı.

Resesyon-Enflasyon karışımı Stagflasyona gitmeden durum bu şekilde devam edemeyeceği için herkesin hoşuna gidecek ve acil çözüm üretilecek KKM Kur Korumalı Mevduat sistemi açıklandı ve Eylüldeki seviyelere pariteler bir anda geri dönüş yaparak piyasalar ve Ülkemiz geçicide olsa rahatlama yaşadı her yönü ile… Yapılan hamle herkesi memnun etti mi etmedi mi ilerde belli olacak fakat; içerden ve dışardan kara ve gri propaganda ile Devletimizin ve Milletimizin içine düşürülmek istendiği Gayya Kuyusuna ilk engel burada konmuş oldu Kur Korumalı Mevduat hamlesi ile.2021 Aralıktan bu güne gelen Türkiye nerdeyse 6 ayını bitirdi yeniden sıcak Turizm sezonunun içerisindeyiz artısı, eksisi ile ve bacasız fabrika olan Turizm sezonu hareketlendi döviz girdileri yoğun bir şekilde başladı Ülkemize.

Şimdi önümüzde Turizm sezonundan sonra kara bir kış dönemi var ve bu dönem daha öncekilerine göre çok ama çok zor geçecek gibi görülmekte. Emarelerini bu hafta yapılan G7 Üye ülkelerinin ve NATO Üye ülkelerinin yaptığı toplantılarda her şeyi net bir şekilde görebiliyoruz ve hazırlanmalıyız her türlü olumsuz senaryolara Kara Kışa. Kur Korumalı Mevduat Hesabı gibi Kur Korumalı Altın Mevduat Hesabı sistemi tarzında piyasalara kazandıracak yeni bir Enstrüman kazandırmalıyız altınını yastık altında değerlendirenler vb için. Bu hesap hem ülke içinde hem de ülke dışında Altın birikimi yapmak isteyen herkesi kapsamalı özellikle İstanbul’da kurulan İstanbul Finans Borsası Kenti projesinde.

Bu sistem örnek olarak; altınını bankaya götürüp yatırdığı günün kurundan 1gr Altın 973 TL den yatırır ve yatırılan altın Korumalı olarak TL ye çevrilir sisteme kazandırılır en az 1 ay buradan çekmeden (ve kat sayıları 3ay,6ay,1 yıl vb) tutarsan sana sistemde geçerli uygun hak yenmeden bir faiz oranı belirlenip ay sonunda yada kat sayıları 3 ay 6 ay 1 yıl vb bir faiz vereceğim denerek Altın yatırmak isteyenlere sunulur. Kur ile beraber Altında yükselirken senin yatırmış olduğun gün üzerinden fiyatında bu oranda yükselir hep yatırdığın oran sabit kalmaz hem de üzerine faiz alırsın. Peki oldu da yatırmış olduğun tutardan fiyat düştü sen yine faizini yatırmış olduğun tutar üzerinden almaya devam ediceksin lakin vade bitiminde Altınını hesaptan çekmek istersen düşmüş olan o günün kurundan ya altınını sistemden geri alacaksın ilgili bankanın organize ettiği kuyumcudan yada istersen bankadan TL karşılığını.

İlgili banka ve diğerlerinde Toplanan tüm altınların MB’nda %25 karşılık oran olarak bulundurma yükümlülüğü verilecektir lakin bu kadar altın gitmesi, gelmesi saklaması, muhafazası vb çok büyük olumsuzluk yaratacağı için bankalar altın karşılığını Arbitraj olarak dövize veya TL ye çevirerek sistemde %25 olarak gösterebilme imkanı sağlanması gerekecektir. Bu durum için formüller değiştirilebilir yada genişletilebilir BDDK düzenlemeleri ile birde bahsettiğimiz BES’e destek olarak esnek Altın Hesabı formülüne geçelim. BES’te hesabı olan herkes elindeki yastık altı diye tabir ettiğimiz Altınını getirerek o günün kur rakamından sisteme entegre eder ilgili  finans kuruluşundan. Senin BES hesabının yanında birde ek olarak gram ve bu gramın TL yansımasını ekleyerek aynı çizelgede görünebilecektir ve tüm kazanç enstrümanlarına eklemene izini verilecektir.

Bu Altın hesabı adından belli esnek olduğu için sisteme özel olduğu için sadece 2 senede 1 tek seferlik olmak kaydı ile, ilk 6 ay geçtikten sonra o günün kuruna göre sana sistem yatırmış olduğun altını ya gram olarak yada istersen o günkü kur oranında ihtiyaçtan düğün, nişan vb dolayı çekme iznini verecek, devletin verdiği katkı payı da sistemde kalma oranına göre de cepte bonus olarak kalıp senin ek karın olacaktır. Eğer istersen tekrar daha sonra istediğin kadar yine aynı Altın hesabına bu durumu yenileyerek koşullara uyarak girebileceksin. Sistemde gözükmeyen ve  Altınını bir şekilde değerlendirmek isteyen herkes için çok cazip bir uygulama olacaktır. Hem devletimiz hem de Milletimizin ihtiyaçlarına çare olabilecek bu örnekler çoğaltılabilir, Ülke tasarruf enstrümanlarına  Bankacılık ve Finans sistemimize bir rahatlama getirebilir temennisindeyim. Yukarıda geçen tüm bilgiler Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Mehmet Ömer Uluı

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı