SON DAKİKA

”Türk Birliği”

Bu haber 03 Ekim 2021 - 0:50 'de eklendi.
Abone ol

Türk Birliği, başta Mustafa Kemal Atatürk’ün de çalışmalarda bulunduğu, Türkçe konuşan ve aynı soydan gelen toplulukların bir arada olmasını, ortak hareket etmesini, ortak siyasi ve ekonomik kararlar almasını tanımlayan fikri ve siyasi bir kavram. Geniş tanımıyla köken itibarıyla Türk olan tüm ülke, özerk yönetim ve başka ülkelerde yaşayan Türk topluluklarının (kısaca Türk Dünyası’nın) tek çatı altında toplanmasını ve örgütlenmesini ifade eden siyasi bir kavram.

Dar anlamıyla, Türkçe konuşan devletlerin bir araya gelerek Avrupa Birliği’ne benzer bir yapı oluşturabileceğine yönelik fikir oluşumlarıdır. Bu fikir oluşumlarının çoğu duygusal temellere ve Türkçülük ideolojisine dayanır. Ancak her siyasi görüşün gerçekte ekonomik temeli olur. Avrupa Birliği benzeri Türk Birliği görüşü ekonomik bir temelden yoksundur. Ancak Kültürel, Tarihi, Manevi temeli olduğu tartışılmaz bir gerçekliktir. Ekonomik temellerin geliştirilmesi böyle bir Uluslararası Örgütü doğurabilir. Burada, enerji sektörü önemli rol oynayabilir. Türk Birliği kavramı bütün Türk Dünyası’nda aynı anlaşılmamaktadır.

21 Yüzyıl Teknoloji dünyasında daha medeni toplumlar kategorisinde olan Türkiye ve Azerbaycan gibi Batı’ya daha yakın Türk ülkelerinde güçlü bir birlik olarak anlaşılır. Rus işgalinde kalmış Türk ülkelerinde Rusya Çarlığı ve Sovyetler Birliği propagandası ile Türkiye’nin güdümüne, işgaline girmiş bir ülkeler birliği olarak tanıtılmıştır ki bu çok yanlıştır ve bu kara propaganda düzeltilmiştir. Sibirya ve Orta Asya Türkleri gerçek bir Türk Birliği düşüncesini geçmişte bu kara propagandalar nedeni ile genel olarak anlamasalar da; lakin son gelişmeler ve teknolojinin Türk devletleri ile aktif kullanılması uzak coğrafyadaki Türk kardeşlerin birbirleri ile kenetlenmesinde ve yeni bir “Türk Birliği” oluşturması da çok katkı sağlamıştır.

Türklerin bir birlik kurmadan ayrı kalmaları Rusya, Çin, İran gibi devletlerin politikalarına uygun düşer ve bu durumun tersi oluşsun diye sürekli kara propaganda yaparlar, özellikle Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” yeni İpek Yolu ticaret yollarını canlandıracağı bir dönemde Türk Birliği için Türk Dünyası’nı fikirde ayırmaya yönelik politikalarının olduğundan bu devletler biz Türklere büyük engel oluştururlar. Özellikle Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ile beraber Türk Birliği için geçmişten günümüze bir çok Türk Büyüğü bu fikrin hayata geçmesi için mücadele etmiştir ve temellerini geçmişten bu günler için atmıştır. Türk Birliği için çalışmalar yapan ve bunlardan Türk Birliği için Kırım Türklerinden aydın kişi İsmail Gaspıralı Dilde-Fikirde-İşte birlik parolası ile önemli bir çığır açmıştır. Ne kadar önemli Etin Tırnaktan ayrılmaz misali biz Türklerin Dilde-Fikirde-İşte bir Türk Birliğini canlandırması pek uzak değil hatta yarından da yakın gibi bir his doğuyor içime..!

Mehmet Ömer Ulu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!