SON DAKİKA

Stagflasyon Geliyor

Bu haber 22 Ekim 2021 - 12:42 'de eklendi.
Abone ol

Stagflasyon anlam olarak Ekonomide durgunlukla Enflasyonun bir arada yaşanması durumuna denir. Resesyon ile enflasyonun aynı anda görüldüğü durumdur. Bu durumda ekonomideki işsizlik oranı artarken fiyatlardaki genel düzeyin sürekli hissedilir bir artış ile hızla yükselmesidir. Dün beklenen büyük gündü ve Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcı Faizde 2 baz puan indirim yaptı ve geçen ay yapmış olduğu 1 puancık indirimden sonraki senaryoya geri döndük Fransızca Dejavu gibi. Lakin Dejavu Fransızcada 3 kez tekrarlanan yani aynı şeyin 3 kez tekrarlanması demektir belli ki bu durum önümüzdeki ayda devam edecek gibi..!

Dün yapılan Faizdeki 2 puanlık indirim ile Politika Faizi yüzde 16’ya çekilmiş oldu. Ülkemizde yüksek Faiz, Döviz ve Enflasyon sarmalında kasıp kavrulan Milletimiz Faizin düşmesi ile bir nebze rahatlama, nefes alma söz konusu olabilecekken aynı anda Faizin düşmesi bu sefer Döviz ve Emtialarda durdurulamaz bir yükselişe sebebiyet veriyor. Dövizdeki başat olan Euro 11 TL ve Dolar 9.50 TL, Emtiada ise Gram Altın 545 TL seviyelerine beraber hareket edip tüm zamanların en yüksek fiyatlarına doğru çıkış gösterdi. Fakir fukara için pahalılığın had safhada olduğu ve alım gücünün nerdeyse bittiği bir 2021 yılının ardından yeni yıl olan 2022’e belli ki Ekonomik yönden hiç iyi girmeyeceğiz gözükmektedir.

Vatandaşımız aldığı maaş ilk 10 gün içinde elinde avucunda ne varsa biterken geriye kalan 20 günü böyle bir yokluk ve pahalılık sarmalında 30 gün olan ayı nasıl bitireceğini karar kara düşünmeye başladı. Türkiye’de her şey Türk Lirası üzerinden lakin girdi maliyetleri döviz cinsinden olunca buradaki denge ve makas artık uçurumlar farkı ile oluşmaya başladı ve her döviz yükselişi ülkedeki tüm ürünlerin yükselmesine anlık olarak da yansımaya başladı. Bu durum Stagflasyona sebebiyet verip tüm ülkenin ve çeperinin olumsuz olarak etkilenmesi ve tekrar düzeltilip eski haline getirilmesi nerdeyse çok zor gibi görünmektedir. Faizin indirilmesi ile Dövizin ve Emtianın eş zamanda yükselişi piyasalar için ekranlarda Yeşil renkte gözükmesi parası dövizde olan için mutluluk verici olabilir lakin TL değer kaybedip renginin Kıpkırmızıya dönmesi bizler için felaket senaryolarını hazırlayabilir.

Aslında rengin psikolojik olarak tam tersi olması gerekiyor Döviz ve Emtiada gerçekleşecek yükselişlerde renk yeşil yerine, kırmızı olup Alarm zillerinin çalması gerekir, Döviz ve Emtiada düşüş yaşandığında ise  rengin tam tersine Yeşil olması gerekmektedir psikolojik olarak. İktidardaki ve Muhalefetteki Siyasilerin ülkenin bu duruma gelmelerindeki pay elbette hiç azımsanmayacak kadar çoktur ve bu duruma Kollektif bir şekilde en kısa zamanda Akilane bir şekilde çözüm getirmeleri gerekmektedir. Özellikle başta Suriye’de ve ardından Balkanlarda çıkabilecek bir savaş bizi her yönü ile daha derinden etkileyecek olup artık işin içinden iyice çıkılmaz bir hale durum dönüşebilir aman dikkat. Yukarda bahsi geçen tüm konular Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Mehmet Ömer Ulu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!