SON DAKİKA

Son Çağrı

Bu haber 09 Aralık 2021 - 0:16 'de eklendi.
Abone ol

SON ÇAĞRİ bilindiği gibi Havaalanlarında, Tren garlarında, Otobüs Terminallerinde ilgili bilet alan yolcular için muhataplarına Anonslar ile yapılır Uçağı, Otobüsü Treni Kaçırmasınlar diye.

Devletimiz ve Milletimiz için kritik olan 2022 yeni yıl zam dönemi bıçağın her iki yüzünde keskin olup, ekmeğin ne kadar yumuşak olduğu bir dönemde bizde Tren Kaçmadan önce SON ÇAĞRI’mızı samimi bir dil ile yapıyoruz.

Ülkemizde Asgari ücret geçmişe göre artışı yapılmaktadır, gelecekte oluşabilecek enflasyon artışına göre değil. Bu sebepten dolayı yeni gelen seneye tüm ülke zamlı maaş ile girmiş olurken rakamların tamamı bir öncenin senesinin farkı kapatılacak şekilde düzenlenmektedir .Peki yeni gelen senede oluşabilecek Döviz, Enflasyon, Faiz sarmalında oluşacak tüm katma değerli çift haneli zamlarda durum ne olacak..? Bu soru açık ve net bir şekilde belli sonu hüsran hem de yeni yıl 2022 gelmeden..! Ülkemizdeki tüm girdilerin neredeyse tamamı döviz cinsinden olunca ne zaman dövizde artış olur ise otomatikman tüm ürünlere de başta enerji olmak üzere paralel zam yansımaktadır.

Eylül ayında Merkez Bankası faiz indirimine gitmeden önce  vatandaşın en uygun alım yapabildiği ve nefes almasına yardımcı olan LPG 4,50 TL civarlarındaydı ve Eylülden bu yana her ay MB’nın yaptığı Faiz indirimler ile son 3 ayda LPG’nin fiyatı 8,50 TL ye geldi nerdeyse 2 katı..! Eylülde MB’sının başlattığı Faiz indirimi öncesi Dolardan örnek alırsak 7,50 TL di ve LPG’de 4,50 TL seviyesindeydi. MB sının yaptığı son 3 aydaki her ay 1 veya 2 puancık Faiz indiriminde Dolar kuru Volatilitesi agresif bir şekilde yükselmiş bu günkü seviyesi olan 13.60 TL seviyesine gelmiş, LPG ise 8,50 ye son 3 ay içerisine katlanarak artmıştır.

Döviz kuru bu seviyeye gelirken enerjide ona paralel olarak yerinde durmayıp her yükselişte katlanarak bu seviyeye ulaşmıştır. Hiç kimse döviz yükselirken enerji yerinde kalıp bizde ucuza enerji alıp kullanırız hayali ile kendini avutmasın bu yaşanılan sarmalda. Merkez Bankası 16 Aralıkta toplanarak Faizdeki yeni kararını açıklayacak ve durum son 3 ayda nasıl bu şekle geldiyse bu ayda aynı döngüyü yaşayacak gibi ufukta gözükmektedir. Bir faiz indirimi senenin son ayında daha gelirse örnek verdiğimiz döviz kuru dolar 15 TL seviyeleri, enerjide örnek verdiğimiz LPG de 10 TL seviyelerine gelmesi artık an meselesi gibi. Bu sadece bu yılın son ayı kapanış, birde yeni yıl olan 2022 yıl 12 ay 54 hafta yani 365 gün artık oralarda ne olur Allah Kerim.

Daha bu zamların üzerine Memura, Asgari ücrete, emekliye yapılacak zamdan oluşacak durumun yansımalarını yazmadım bile. Parlamenter sistemin son Başbakanı Syn. Binali Yıldırım Başbakanlık döneminin bitmesinin son döneminde emekliye senede 2 ikramiye verilme kararı almıştı bu durum öyle bir karardıki Syn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 50+1 ile Başkanlığa taşıyacak durumu, Emeklilere yaptıkları bu fevkaladenin fevkindeki hareket ile Emeklilerin yoğun bir çoğunluğunun kaldıraç yaparak, Forex’te olan 1’e 400 yüz misali oy olarak yön değiştirip seçimleri kazanmasını sağlamıştı, o dönem için akıllıca çok büyük hamleydi. Bundan yıllar önce yine bu duruma benzer Rahmetli Başbakan Syn. Necmettin Erbakan tüm tarihimizin gördüğü en büyük nerdeyse 100 de 100’e yakın zam yaparak bu günlere bir nebze rahat nefes alarak gelmemizi sağlamıştır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Son dönemdeki en başat konusu olan Memura, Emekliye ,Asgari ücretliye Vb. ye yapılacak zam oranı bir dahaki gelen yılı da hesaba katarak yukarda daha önceki Başbakanların yaptıkları hamlelerden örnek ile 100’de 100’den aşağı olmaması gerekmektedir, emeklinin yılda 2 ikramiyesi de tam maaş olarak düzenlenmelidir vb. “Devletteki Dirlik, Milletteki Birlik Zarar Görmeden”..! 2023’te yeniden seçimlere gidecek olan iktidarın bu durumu çok iyi değerlendirip elini taşın altına koymaları gerekmektedir yoksa durum çok vahim hatta içler acısı.

Büyük Reformlar Büyük Değişimler ile Gerçekleştirilir ve Şimdi Tam Zamanı… 

Mehmet Ömer Ulu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!