SON DAKİKA

Sistem Bozuldu (5’li Sarmal)

Bu haber 04 Haziran 2022 - 18:00 'de eklendi.
Abone ol

Cuma günü TÜİK aylık enflasyon verisini açıkladı ve senenin 5.ayında olmamız yani bir yılı 4 çeyreğe bölsek senenin 2. Çeyreği verilerinden gördüğümüz, yaşadığımız TÜFE 73.50 (Tüketici Fiyat Endeksi) ortalık yangın yeri…Sene 12 ay ve ilk 5.ayda biz enflasyon verilerini bu seviyelerde görüyorsak eğer sene sonu olan enflasyon verisini düşünmek dahi istemiyorum, gözlerim kapalı bekliyoruz. Peki bu duruma biz bir anda nasıl geldik işin derinlerindeki en büyük soru bu hepimizin kafasında? Geçtiğimiz yıl Eylül 2021 ayında Faiz, Döviz, Enflasyon 3’lü sarmalında ateş harlandı ve Aralık ayına kadar neler yaşadık hep beraber hatırlayalım.2021 Eylülde bir anda döviz Dolar, Euro, Altın vb bir anda Faiz indirimi geldiğinde hepsi birlikte yükselmiş ve bu yükseliş Dolardan örnek verelim Eylülde 8-9 TL den, Aralık ayına 18 TL olana değin sürmüştü.

Bu durum ülkemizin ilk gündem maddesi olduğundan ve sürece son verilmesi açısından acı bir reçete ve anlık çözümler gerekiyordu ve bu bulundu KKM (Kur Korumalı Mevduat) ile. O günler için çok etkili bir hameydi ve Aralık’ta 18 TL ye çıkmış olan Dolar fiyatını bir anda Eylüldeki 10 TL’lik seviyelere geri çekmiş o dönem için hepimiz rahat bir nefes almamıza yaramıştı ve 2021 yılını kapattık.

Şimdi yıl 2022 ve 2021 de bıraktığımız yerden bu güne 5 ay geçti Hazirana girdik 3’lü sarmal olan Faiz, Döviz, Enflasyon sarmalına birde KKM (Kur Korumalı Mevduat) sarmalı da eklenince; çünkü buraya mevduatını yatıranlara dönem sonu ödemeyi milletimiz yapacağı için bu sarmal şu anda 3’ten 4’e çıktı ve ay ay bizleri bu günlere getir de 5 ayda TÜFE verisi 73.50 durum ortada. Aslında sarmalın görünmeyen lakin her şeye etki eden gizli bir enstrümanı var oda Enerji maliyetleri Petrol, Doğalgaz vb. Dünyadaki kriz ve savaşlar başta Rusya ve Ukrayna savaşı bu enerji maliyetlerinin yükselmesine tuzu, acı biberi oldu bize, yani sarmal 5’ledi. 1.Sarmal Faiz, 2.Sarmal Döviz, 3.Sarmal Enflasyon, 4.Sarmal Kur Korumalı Mevduat KKM, 5.Sarmal Enerji Maliyetleri (Petrol, Doğal Gaz vb.) Haziran ayına baktığımızda Enflasyon verisi,73,50 Döviz örnek Dolar 16.40,Faiz 14’ler seviyesi, Petrol varil fiyatı 116 Dolar ve KKM Kur Korumalı Mevduatın yansıması ise hesaplanmadı 12 aylık çok yüksek tüm sarmal olarak atfettiğimiz enstrümanlar da ve hepsi el ele tutuşarak birbirlerini yukarı çekerken bizi de Devlet ve Millet olarak aşağıya dibe çekmektedirler.

Yaşamımızdaki A dan Z ye her şeyin ateşi tekrar yükselmişken ve bu ateşe Har olan enstrüman sarmalındakilerin sayısı 3’ten 5’e çıkmışken bu ateşi söndürecek; Aralık ayındaki gibi acil çözüm getirecek acı bir reçete daha ufkun ötesinde görülmekte lakin daha böyle bir şey açıklanmadı. Ankara kulislerinde ve bazı haber kanallarından aldığımız  bilgilere göre EKT başlığı altında Enflasyon Korumalı Tahvil (SÜPER BONO) bekleniyor gibi lakin dediğim gibi sadece bu bir duyum. Eğer böyle bir Süper Tahvil hayatımıza girecek olur ise aynı Aralık 2021 deki KKM deki olumlu etkiyi görebiliriz lakin yukarda anlatmış olduğum tüm meselelere yansıma olarak sarmal 5 ten bu sefer 6’a çıkar ve uzun vadede sonuçlarına hep beraber nasıl katlanırız bilmiyorum.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Acil olarak Haziran ayı geldi ve Enflasyon açıklamaları açıklandı şimdi alt gelir grubunda olan Asgari ücretliye, Emekliye vb çok ciddi olarak düzenleme yapılması gerekiyor..! Çünkü bu 5’li sarmalın getirdiği anlık fiyat artışı A’dan Z’ye hayatımızın her anında bizler yansıyor. Piyasa artık traji komik bir şekilde Zam değil buna Fiyat Güncellemesi dese de bizde enayiydik yemiş olduğumuz bu durum ile baş edemez olduk mevcut ekonomik rakamlarla. Bu işten çıkış yolu için; En düşük emekli maaşı 2500 TL ve bu rakam en az 5000 TL üzerinde olacak bir seviyeye, Asgari Ücret 4253’ten-en az 8000 TL olacak seviyeye yükseltilmesi gerekmektedir bu 5’li sarmal içerisinde en fazla etkilenen kesimimiz için. Yukarda makalede geçen tüm konular Yatırım Tavsiyesi Değildir..!

Mehmet Ömer Ulu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR