SON DAKİKA

Sanayi’de Elektrik Kesintilerinin Asıl Sebebi

Bu haber 24 Ocak 2022 - 0:47 'de eklendi.
Abone ol

Ülkemizde, diğer ülkelerde ve ülkeler arası olarak elektrik iletim ve dağıtım şebekeleri enterkonnekte sistemle birbirine bağlantılıdır. Bu sayede her hangi bir bölgenin iletim ağında, ya da üretim merkezinde büyük çaplı bir arıza söz konusu ise, dağıtım sistemlerine başka üretim ve iletim noktalarından elektrik  enerjisi verilmeye devam edilir. Ya da bir ülkenin üretimi, tüketime yetmiyorsa diğer ülkelerin elektrik hattından bedeli mukabilinde alınarak tüketim talebi karşılanır.

Bu hafta TEİAŞ’ın yayınladığı genelge ile Ağrı Gürbulak’ta doğalgaz hattı arızası sebebiyle ,ülke çapında tüm organize sanayi bölgelerinde günlük 24 saat olmak kaydıyla 3 gün yani 72 saat elektrik kesintisi yapılacağı bildirilmiştir. Bu durum;  teknik yönden konuya yabancı olanlar için normal bir durum gibi görünse de, İşin teknik yönünü bilenler için alakasız, absürt ve saçma bir bahanedir. Altında yatan sebepler farklıdır ve sonucu ülkeye olumsuz yönden çok ciddi neticeler doğuracak bir durumdur.

Elektrik; ister güneş, ister, kömür, ister, su, ister doğalgaz, ister rüzgar, isterse nükleer yolla üretilsin. Üretim şekli ne olursa olsun, üretim kanalında bir sıkıntı yaşandığında yukarıda belirttiğim yolla enerji temini yine yapılabilir. Elektrik kesintisi yapıldığında beraberinde doğalgaz da kullanılamaz olduğu için sanayi üretimi tamamen durmuş oluyor. Konu ülkeye gelen doğalgaz borusunda ki arıza ise aynı yerlerde elektrik kesintisi yerine doğalgaz kesintisi yapılabilirdi. (başka bir bilgiye göre de arıza kaynaklı değil, İran’a borcu ödenemediğinden dolayı İran doğalgazı kesmiş) Bu yapılmadı. Oysa sanayide doğalgaz a ihtiyaç duymadan sadece elektrikle  üretimini yapan işletmelerde var. En azından sanayinin bir bölümü üretimine devam edebilecek konumdayken tamamının üretimi durduruluyor.

İlgili firmalarda görev yapan bürokratlar ve ülkeyi yönetenler, organize sanayilerde yapılan bu kesintilerin, Ülke ekonomisine, Bu ülkede yaşayan halka ve o sanayilerdeki fabrikalara çok ağır sıkıntılar yaşatılacağını bilmiyor mu ? aslında çok da iyi biliyorlar. Peki bu sıkıntılar nedir?  Sanayilerde üretimin durmasıyla, ithalatta, ihracatta sıkıntılar yaşanacak. Kötü olan ülke ekonomisi daha da kötüleşecek, üretim durunca, mevcut mallar talebe yetmeyecek fiyatlar biraz daha pahalılaşacak, üretimdeki durma, işçi çıkarılmalarına yani işsizliğin biraz daha artmasına sebebiyet verecek.

Peki tüm bunları bile bile neden yaparlar?  Basında aylar önce bizim doğalgaz stoğumuz yeterli hiçbir sıkıntımız yok derken bu halk yine mi kandırıldı ?,  doğalgaz alacak paraları kalmadı mı? insanları bu kışın ortasında  duruma alıştırıp, hem elektriksiz hem gazsız mı bırakacaklar? Yoksa birileri halkın sinir uçlarını iyice tahrip edip , arkasından farklı siyasi hesaplar mı yapıyorlar ?  

Düşün, uyan ve sorgula.

Saygılarımla

Ercan Çamalan

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Ercan Çamalan[email protected]
01.07.1966 yılında Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Yazır köyünde doğdum. (İlçemiz şu an Boğazkale oldu.) *İlk okulu Ankara Mimar Sınan İlkokulu’nda; orta okul ve liseyi Ankara Tuzluçayır Lisesi’nde tamamladım. *1985 yılında Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümü’nden mezun oldum. *1986 yılında Ankara PTT de Elektrik Teknikeri olarak işe başladım. Sonrasında , Türk Telekom’un PTT’den ayrılmasıyla iş hayatıma Türk Telekom da devam ettim. *İş hayatımın 8. yılında tekrar Üniversite sınavına girerek, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Maden Mühendisliği’ni kazandım ve tayinimi Kütahya İl Telekom Müdürlüğü’ne aldırarak, gündüz iş hayatıma devam ederken, akşam ikinci öğretim olarak üniversite öğrenimime devam ettim. Maden Mühendisliği 2. Sınıf sonunda genel not ortalamamın çok yüksek olması sebebiyle aynı okulda Elektrik Elektronik Mühendisliği’ne yatay geçiş hakkı kazanarak, bir alt sınıftan başlamak kaydıyla öğrenimime Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde devam ettim. *1999 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olarak aynı iş yerinde görevime Elektrik Elektronik Mühendisi olarak devam ettim. *2002 yılında Türk Telekom İzmir Bölge Müdürlüğü’nün talebi üzerine İzmir'e tayin olup burada görevime devam ederken yine Türk Telekom Genel Müdürlüğü’nün talebi üzerine 2005 yılında Ankara da Türk Telekom Genel Müdürlüğü İnşaat Emlak Daire Başkanlığı’nda görevime devam ettim. Türk Telekom’un aynı yıl özelleşmesi sonucu kurumda uygulanmaya başlayan çalışma sistemi ve cemaat ağırlıklı kişilerin kuruma doldurulmasının verdiği rahatsızlık sonucu 2007 yılında kendi isteğimle kurumdan istifa ettim. *2007 ile 2010 yılları arası kendi ofisimde müteahhitlik 2010 yılından sonra da yine kendi iş yerimde Kozmetik sektörüne girerek hala aynı sektörde iş hayatıma devam etmekteyim. *İş hayatı dışında vatan sevgim sayesinde buluştuğum ve onur duyarak görev aldığım, Atatürk Atabey19 Türk Ocakları Ankara İl Başkanlığı’nda Genel Sekreter olarak çalışmalarıma devam etmekteyim. *Evliyim 3 kız ve 1 erkek olmak üzere 4 çocuk babasıyım.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR