SON DAKİKA

Pisagor’un Adalet Kupası

Bu haber 23 Aralık 2021 - 0:03 'de eklendi.
Abone ol

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Pazar akşamı canlı yayında tüm ülkeye ve dünyaya seslendi “Kadim Akıl” başlığı ile. yapmış olduğu açıklamada hem dost hem de düşmana açık ve net bir şekilde Devletimiz ve Milletimiz için yapacaklarını herkesin gözlerinin içine bakarak aktardı..!

Eylül ayı itibarı ile başlayan Merkez Bankasının Faiz indirme programı peşi sıra Ekim, Kasım, Aralık ayları da devem ederek 19 baz puandan 14 baz puana Faizleri çekerek 2021 yılını kapamış bulunmaktayız. Faiz indirimleri gerçekleşirken yüksek Faizin diğer yansıması Enflasyon bu indirimler ile inmesi gerekirken tam tersi bir durum yaratarak TUİK verileri ile döviz kurlarının agresif volatilitesi yüzünden Enflasyon 21.31 olarak açıklandı. Faiz oranı 14 olarak Aralıkta indirimlerle gerçekleşmişken, enflasyonun 21.31 seviyesinde kalması büyük bir Ekonomik tersliğin işaretiydi..?  Aslında olması gereken Faiz 14 seviyelerine çekilirken bu oranda da enflasyonun düşmesi gerekiyordu lakin istenilen durum gerçekleşmedi.

Peki bu Ekonomik hamlenin tam ters tepmesini tetikleyen unsur nedeni ise Döviz kurlarının ön görülemez hareketlerine karşı durumun gerçekleşmesini ilk sıraya alabiliriz. Bu durum bardağı taşıracak son damla bir seviyeye geldi ve artık Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü yapmış olduğu konuşma ve ardından gelen 10 Maddelik Tedbir açıklaması ile” Pisagor’un Adalet Kupası” modeline dönüştü ve “Haddini Aşan Zıddına Döner” neticesi ile Pazartesi çok önemli Gnostik-Kozmik bir tarih olan 21.12.2021 tarihi tüm piyasaları ters düz edecek hamle geldi ve “Kadim Devlet” Aklı galip geldi Devletimiz ve Milletimiz için.

Bu oyunu madem bu şekilde bel altı vurarak oynamaya başladınız, öyle oynanmaz bizim Kadim Aklımız ile bu oyun böyle oynanır diyerekten ilk söz hamle yapılmış olup devamı her daim bundan sonrada gelecektir. Finans dünyasında bilinen bir deyim vardır  “Keskin bıçak düşerken el ile tutulmaz” Finans ile ilgili bu tarz dönemlerde bir bilginiz yoksa olaylar durulana kadar kenarda, köşede bir şey yapmadan beklemek her daim elzemdir. Yukarıda geçen tüm bilgiler yatırım tavsiyesi değildir…

Mehmet Ömer Ulu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

      Parlamento Haber | Korku yok!