SON DAKİKA

Pazara Özel

Bu haber 12 Eylül 2021 - 0:01 'de eklendi. Son Güncelleme12 Eylül 2021 - 23:50
Abone ol

Dönen küremiz olan Dünyamızda zaman istikameti üzerine akarcasına geçmeye devam ediyor. Bir kimyagerin çalışma alanı Laboratuvarıdır, Bir öğretmenin Laboratuvarı ise öğrencilerinin bulunduğu sınıfıdır. Bir Finansçının Laboratuvar alanı ise bir çoğunuza ilginç gelecek “TARİHTİR”. Bu alan belki size sıkıcı gelip olur mu öyle şey diyebilirsiniz Lakin bir Finansçı için Tarih olmaz ise Finansal hiç bir analiz, grafik, teori, pratik vb. YAPAMAZ..! Tarih Finansal perspektifin ortaya çıkması için baş aktördür hatta Atbaşıdır. Bir Finansçı için geleceği planlamak ve bu doğrultuda kazanım sağlamak; Tarihte geçmişte hangi olaylar olmuş, bu olayların doğurduğu sonuç ile Finansal hareketliliğe nasıl yansımış ve getirisi ile götürüsü nasıl şekil almış sorularına cevap bulması çok önemlidir..!

Bu gün yaşamış olduğumuz olayları 3 kademeli inceleyeceğiz; Sağlık yönünden tek bir VİRÜS olayı tüm Dünyayı nerdeyse kepenk indirip, uzun süre bu kepenk açılmayacak şekilde kapatmıştır .Virüs ile beraber gelen Felaketler Tsunami etkisi göstererek dünyanın tamamını Finansal açıdan ikinci KRİZ olarak vurmuştur. Tsunamilerde MedCezir olayı gözükür; ilk sular olabildiğince geri çekilir, su çekildikten sonra hızlı fakat etkili boşalan yeri dolduran bir su birikintisi gelir ve ardından gelen Korkunç ve ürkütücü bir ses ile gelen büyük ve her şeyi yıkıp yok edip geçen büyük felaket ile sonuçlanır TUSUNAMİ’ler.

İlk salgın hastalık VİRÜS, ardından FİNANSAL KRİZ, üçüncüsü ise Devletlerin birbirleri ile büyük bir SAVAŞ domino taşı gibi hepsi birbirini tetikleyen birbirinden ayrılmaz 3 etki. Pandemi başı 2020 tarihlerinde, Amerika’nın sadece Çin’den Fransa’ya ait olan Maskeyi havaalanında nasıl Gasp edip Çaldığını yakın tarihte hep beraber ekranlardan izledik. Bu Vicdansızların yarın Gıdası, suyu vb. kaynakları bittiğinde ne yapabileceklerini bir düşün. Pamuktan üretilen Tekstil ürünü Maskeyi almak için bunları yapan, yarın hayati değeri yüksek  olabilecek şeyler için bu insanlar daha neler yaparlar..?2021’un son çeyreğine ülke olarak  Finansal açıdan hiç iyi girmedik Enflasyon, Döviz, Faiz sarmalından kurtulamayan ve her daim zirvelerde şampiyon olan ülkemizi kara kış kapıya dayanmışken kesemize hep beraber dikkat etmemiz ve tüm Dünya Tarihini geçmişten günümüze çok iyi araştırıp, analiz yaparak sonuçlarını iyi hesaplamamız gerekir her daim.(Yatırım Tavsiyesi Değildir)
 
 Mehmet Ömer Ulu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!