SON DAKİKA

O İSTİKLAL MARŞININ BEDELİNİ ÖDEYEMEDİK

Bu haber 12 Mart 2020 - 17:53 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

İstiklal Marşı “Korkma” diye başlıyor olabilir.

Bence, olanı biteni anlayabilen, kavrayabilen için korkulu bir dönemin tam zamanı. Yoksa “Korkma” tavsiyesi sadece içi boş bir savsöz.

Endişe etmeyenler için de zaten korkmaya gerek yok. Korku,  zihni yol ve yöntem aramaya iter diye düşünüyorum. Gerisi sadece rahatlık ve umursamazlıktır. Korkarsan tedbir alırsın. Korkarsan korktuğun şeye dair konumlanır ve ona göre adımlar atarsın.

M. Akif bu millete “Korkma” demiş ama “rahat ol, rahat davran” da dememiş sanırım. Bence endişe etmenin tam yeri ve zamanı.
Korkmaya, korkmaya ne hallere geldik.
Keşke korksaydık.
Keşke endişe etseydik.

Genel manzara, mirasyedi bir toplumun yaşadıklarından ibaret. Devletin yurttaşına, yurttaşın devletine güven duygusunun dibe vurduğu bir dönem.
Cumhuriyet idaresi fazla geldi.
Devrimler ve çağdaş uygarlık yolu bünyeye ters geldi. En azından toplumun bir bölümüne.

E bu nankörlüğün elbet bir bedeli olacaktı, oldu ve oluyor da…

Ne devlet kaldı, ne Cumhuriyet. Fikri hür vicdanı hür olanı da mumla ararsın. Sandıkla, seçimle canı pahasına elde ettiği özgürlüğünden vazgeçen yığınlar. Bir iktidar, bir muhalefet sakızı ağızlarda çiğnetir dururlar. İçeride ve dışarıda hal ve gidişat fena mı fena.

Kadı da, omuzu sırmalı, eli joplu da tek adam düzeninde hazırolda.

Farkında mısın bilmem ama korkmanın tam zamanıdır ey millet, gün ola devran döndü, bedeli vardı o İstiklal Marşı’nın ödeyemedin.

Şimdi ister kork, ister korkma…

Atatürk ile kalın.
Selam ile…

Cem Ayaz

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Cem Ayaz
Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!