Modern Toplum’mu..?

Yayınlama: 12.10.2021
1
A+
A-

Geçtiğimiz hafta PANDORA Belgeleri yayınlanmış ve ardından dünyada ilginç olaylar baş göstermeye başlamıştı. Belgelerin yayınlanmasının hemen ardından nerdeyse yarım gün tüm dünyada başta Facebook, Twitter, Instagram kapandı ve birçok dünya ülkesinde İnternet erişiminde problem yaşandı.

Hafta sonu eş zamanlı Yolsuzlukla Suçlanan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifası Avrupa’da ortalığı salladı gelişmiş, medeni Avrupa’da böyle bir durumun oluşması Avrupa’nın ne kadar masum olmadığını tüm dünyada rezilliğin diz boyu olduğunu bize gösterdi. Özellikle her buldukları fırsatta Türkiye’yi kötülemek gibi vazife şiar edinmiş tipler, bize Avrupa’yı olumlu pembe yönleri ile örnek gösterenler bu durum karşısında biraz yüzleri kızaracaktır. Avrupa dediğimiz Birlik her daim dünyaya PR çalışmalarında şirin gözükmek için enerjilerini harcarken bu sefer kötü yakalandılar. Belli ki belgeler açıklandıkça bu istifaların ardı arkası gelecek bizlerde film seyreder gibi Avrupa’daki rezilliği seyredeceğiz..! Döviz, Enflasyon, Faiz sarmalından bir türlü çıkamayan ülkemizde Dövizde  Başat olan Doların 9 TL Euro’nun 10.40 TL seviyelerine gelmesi psikolojik sınırın aşmasına ve sene sonu dövizdeki olabileceği rakamların ekonomistler tarafından yeni rallilerin gelebileceğini ve dövizde revizelerin Boğa yönünde devam edeceğini gözlemliyoruz. 

Tabi Dövizdeki bu artış değerli metallerde de aynı etkiyi gösterecektir başta Ons Altın ve onun ülkemizdeki yansıması Gram Altın, Gümüş vb. Söz konusu ekonomiye yön veren bu döviz ve Emtia enstrümanlarındaki artışlar Enflasyonda da büyük etki yaratıp çıkan sonucun vatandaşın kesesine olumsuz olarak yansıyacaktır. Geçtiğimiz hafta Enerji maliyetlerinin yükselmesi ile başta LPG ye gelen yüklü zam vatandaşın çok ciddi tepkisine sebebiyet verdi, ucuz enerji olan LPG’deki uygun fiyat bu yüklü enflasyonda vatandaşa biraz nefes aldırıyordu Benzin ve Mazota nazaran. Lakin birileri vatandaşın LPG ‘deki uygun avantajlı olan enerji maliyetini çok görmüş ki birden 70 kuruşluk zam yaparak diğer enerji ürünlerindeki avantajlı makası biraz daha daraltı. Bu durumun domino taşı etkisi daha tüm piyasaya yansımadı lakin birde Dövizin bu şeklide Tavşan misali sürekli katlayarak sıçraması tüm hayat akışımızdaki her türlü ihtiyacımıza olumsuz olarak yansıması kaçınılmaz olacaktır. Bahse geçen tüm Ekonomik ve Finansal bilgiler Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Mehmet Ömer Ulu

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı
Yazarın Son Yazıları