SON DAKİKA

Mavi ve Gök Vatan

Bu haber 18 Eylül 2021 - 0:30 'de eklendi.
Abone ol

Daha önce açıkladım örnekler ile tekrar anlatıyorum; Osmanlı İmparatorluğu yıkılırken Anadolu Coğrafyasındaki Türk Milleti, Mustafa Kemal ATATÜRK liderliğinde 7 düvel düşman ile Kurtuluş Savaşında savaşıp ve kazanıp bedelini kan ile ödeyerek özgürlüğümüzü ve istiklalimizi kazandık. Savaşı Kazandıktan sonra bu düşmanlar ile LOZAN ANTLAŞMASI’nı imzalayarak tüm dünyaya Türk Milletinin bir Millet olduğunu ispat ettirdik ve kabul ettirdik.

Millet olmak dünya sisteminde tek taraflı bir anlam taşımadığı için ardından hemen 29 Ekimde Cumhuriyetimizi ilan ederek tüm dünyaya DEVLET olduğumuzu da kabul ettirdik. Eğer İstiklal Savaşını kazanamasaydık ve Lozan antlaşmasını imzalamasaydık ne Millet olabilirdik nede Devlet burası çok önemli Lakin başta ATATÜRK ve Atalarımız bu süreci bedelini kan ile ödeyerek bizim lehimize bitirdiler. Dünya dönen bir küre ve bu kürede sadece karalar ve kıtalar ile beraber denizler ve hava sahaları da bulunmaktadır ve bizim haricimizde bir çok Devlet ve Milyarlarca insan bulunmaktadır. Dönemin şartlarına göre Devlet ve Millet olabilirsiniz lakin dünyada Meşrutiyetiniz ve Egemen olamazsanız diğer Güçlü Devletler nezninde Karada, Denizde, Havada her daim gelişen dünya konjöktüründe dezavantajlı kalırsınız. 

Atatürk İstiklal Harbini Türk Milleti ile kazanmış ve Millet olduğunu LOZAN Antlaşması ile kabul ettirmiş ve 29 Ekimde ise Cumhuriyeti ilan edip Devlet olduğumuzu ispat ettikten sonra eksik olan EGEMELİK (dünyada Karada, Havada ve Denizlerde özgürce dolaşabilmemiz için) ile ilgili süreci ise daha sonra MONTRÖ Antlaşmasını ilgili devletler ile yaparak, dünyada özgürce hareket etmemizi MONTRÖ Antlaşması sağlamıştır. Atatürk bu gün yaşamış olduğumuz dünyada hem Millet, hem Devlet, hem de Egemen bir Cumhuriyet olduğumuzu tüm dünyaya kabul ettirmiştir ve geçmişten günümüze bizler bu miras üzerinde Kutsal emanetimiz olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinde özgürce yaşamaktayız.

Dünyanın kurallarında Millet olmanız yetmiyor, Devlet olmanız gerekiyor, Millet ve Devlet olmanız yetmiyor Egemen olmanızda gerekiyor ki dünyada yaşama şansınız olsun yoksa sömürgeci devletler gelir sizi ezim ezim ezer ve yok etmeye çalışırlar. Devlet ve Millet olarak Anavatan topraklarımızın haricinde Denizlerimizin sınırlarını temsil eden MAVİ VATAN ve Hava sınırlarımızı temsil eden GÖK VATAN’ımıza Devlet ve millet olarak canımız pahasına gelecek nesillerimiz için kollektif bilinç ile sahip çıkıp korumalıyız..!

Mehmet Ömer Ulu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!