SON DAKİKA

Faizdeki ”İllüzyon”

Bu haber 15 Kasım 2021 - 0:50 'de eklendi. Son Güncelleme15 Kasım 2021 - 01:13
Abone ol

Resesyon ile enflasyonun aynı anda görüldüğü duruma geçiş olur mu olmaz mı Merkez Bankasının bu ay 18 Kasım Perşembe yapacağı Faiz Toplantısı belirleyecek gibi..! Ekonomideki Faiz, Döviz, Enflasyon sarmalının devamının nasıl olacağını MB’nin son 2 ayda vermiş olduğu indirim kararı ile beraber yansımalarını bu ay verilecek olan 3. bir indirim gerçekleşir mi gerçekleşmez mi göreceğiz. Merkez Bankasının yaptığı her hamle ile yarattığı durumda ekonomideki işsizlik oranı artarken, fiyatlardaki genel düzeyin sürekli hissedilir artışların hızla yükselmesini görmekteyiz.

Geçen ay Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcı Faizde 2 baz puan indirim yaptı ve bir önceki ay yapmış olduğu 1 puancık indirimden sonraki senaryoya geri döndük Fransızca Dejavu gibi. Lakin Dejavu Fransızcada 3 kez tekrarlanan yani aynı şeyin 3 kez tekrarlanması demektir belli ki bu durum bu hafta verecek MB’nin kararı ile devam edecek gibi..! Geçen ay Faizdeki 2 puanlık indirim ile Politika Faizi yüzde 16’ya çekilmiş oldu. Aslında bu bir “İLLÜZYON” çünkü MB’nin yaptığı bu indirimcikleri ile sanki faizi sıfıra çekiliyormuş gibi bir hava gündem oluşturulup Faizler düştü yaygarası yapılıp halkın algıları perdeleniyor.

Oysaki çift hanelere çıkmış olan faiz Eylül ayında 19 dan 18’e 1 puancık düşürülmüş, Ekim ayında is 18 den 16 ‘ya 2 puancık düşürülerek 16’da kalmıştır. Devletimiz ve Milletimiz adına attıkları taş ne ürkütmek istedikleri kuşa deymiş nede işimize yaramıştır, tam tersi bizi dibi görünmeyen bir sürecin içine sürüklemiş gözüküyor, hatta Döviz, Faiz, Enflasyon sarmalının ateşinin körüklenmesine yaramıştır. Sanki Ülkemizde yüksek Faiz, Döviz ve Enflasyon sarmalında kasıp kavrulan Milletimiz Faizin düşmesi ile bir nebze rahatlama, nefes alma söz konusu olabilecekken tam tersi Faizin düşmesi bu sefer Döviz ve Emtialarda durdurulamaz bir yükselişe sebebiyet vererek çift haneli duruma geçiş yapmıştır. Dövizdeki başat olan Euro 11.50 TL ve Dolar 9.90 TL, Emtiada ise Gram Altın 599 TL seviyelerine eş zamanlı olarak beraber hareket edip tüm zamanların en yüksek fiyatlarına doğru çıkış göstermiştir.

Fakir fukara için pahalılığın had safhada ve alım gücünün nerdeyse bittiği 2021 yılının ardından yeni yıl olan 2022’e belli ki Ekonomik yönden hiç iyi girmeyeceğiz bu çift haneli Döviz, Enflasyon, Faiz sarmalına. Zaman olarak 1 ay 30 gündür ve ülkenin çoğunluk kesiminin Asgari ücretli ile yaşam sıkıntısı çeken halkımız, eline geçen maaşı ile ilk 10 gün içinde zaruri masraflar için harcayıp geriye kalan 20 günü parasız pulsuz nasıl geçireceğini bu karakışta kara kara düşünmektedir..! Türkiye’de her şey Türk Lirası üzerinden lakin girdi maliyetleri döviz cinsinden olunca buradaki denge ve makas artık uçurumlar farkı ile oluşmaya başladı ve her döviz yükselişi ülkedeki tüm ürünlerin çift haneli yükselmesine anlık olarak yansımaya başladı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu Stagflasyona sebebiyet verecek olup tüm ülkenin ve çeperinin olumsuz olarak etkilenmesi ve tekrar düzeltilip eski haline getirilmesi nerdeyse çok zor gibi görünmektedir. Perşembe günü yapılacak MB’sının toplantı Faiz kararı öncesi son 5 haftadır Borsada yaşanan yükseliş rallisine de tüm piyasanın çok dikkat etmek gerekmektedir. MB’na haksızlık olmasın yaptığı geçenlerde Bankaların döviz karşılık oranlarını %25 oranına yükseltmesi de çok doğru ve yerinde bir hamle olmuştur gelişen konjonktürde, çözüme katkı sağlayacak yeni hamleleri de beklemekteyiz. İktidardaki ve Muhalefetteki Siyasilerin ülkenin bu duruma gelmelerindeki payı elbette hiç azımsanmayacak kadar çoktur ve bu duruma Kollektif bir şekilde en kısa zamanda Akilane bir şekilde çözüm getirmeleri gerekmektedir. Özellikle başta Suriye’de ve ardından Balkanlarda çıkabilecek bir savaş bizi her yönü ile daha derinden etkileyecek olup artık işin içinden iyice çıkılmaz bir hale durum dönüşebilir dikkat. Yukarda bahsi geçen tüm konular Yatırım Tavsiyesi Değildir.
 
Mehmet Ömer Ulu 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!