SON DAKİKA

Emperyal Devlet mi?

Bu haber 21 Eylül 2021 - 0:08 'de eklendi.
Abone ol

Mavi Vatan diye dış politikayı Askerileştirme, dış politikayı sertleştirme cümlesini anlamaya çalışıyorum lakin bir türlü anlayamıyor, anlamakta istemiyorum. Bu cümle geçtiğimiz günlerde Eski Büyükelçi Ünal Çeviköz gündeme getirdi ve Mavi Vatan konusunda rahatsız olanların sözcülüğünü yaparcasına gündeme getirdi..!

ABD’nin binlerce kilometre öteden Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesi olan Dedeağaç’a gelip binlerce askerini yani ordusunu buraya neden yerleştiriyorsa elbette Mavi Vatan konusunda da Devlet olarak bizlerinde diğer devletler gibi Kara, Hava, Deniz sahası olan topraklarımıza sahip çıkma, koruma, kollama hakkımız vardır. Ülkemizde bu tür konular devam ederken hemen Mavi Vatan sınırımızda olan Yunanistan’ın Sisam adasında Avrupa’da Hitler döneminin Toplama Kampına benzer yapılmış en büyük  Mülteci Kampı olarak adlandırılan bir kampın oluşturulduğunu yeni öğrendik. Medeni Avrupa Birliği yapa yapa Yunanistan’da Hapishane gibi bir Toplama Kampına benzer yapıyı Mülteciler için hazırlamış ve Birleşmiş Milletler yöneticilerine allayarak, pullayarak sundular.

Avrupa Tarihi için Hitler döneminden sonra bu yapı Mülteci Kampı değil, Toplama Kampı-Hapishane statüsündedir ve Kara bir leke olarak yazılmıştır. Eeee kendi vatanının haricinde medeniyet arayanlar bu meseleye umarım benim baktığım açıdan bakar da biraz gerçekleri görürler. Medeni devletler diye tabir ettiğimiz ülkeler Mültecilere verdikleri değeri yada  insana verdikleri değeri görüp anlarlar..! Dün komşumuz Rusya’nın başkenti Moskova’da bir üniversitede gerçekleşen saldırıda 8 öğrenci vefat etmiş ve yaralılar var. Rus komşumuza geçmiş olsun der vefat edenlere baş sağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz Türk toplumu olarak. Atalarımız bize bir Ata sözünde “Göz ola dağın ötesini göre, Akıl ola başına geleceğini bile” diye tembih eder öğütler Lakin anlayana..!
 
 Mehmet Ömer Ulu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!