SON DAKİKA

Ekonomik Kriz

Bu haber 09 Ekim 2021 - 0:45 'de eklendi. Son Güncelleme9 Ekim 2021 - 14:49
Abone ol

11 Eylül 2001 ABD’deki İkiz Kuleler saldırısı ile dünya girmiş olduğu yeni 1000 yıllık Milenyuma ciddi sorunlar ile başlamıştı bu saldırı ile. Bu olaydan sonra ardından tüm dünyayı etkileyen Ekonomik Kriz yeni bir 8 yıllık Ekonomik Kriz döngüsünü de başlatmış oldu. Bu süreç 2008 yılında tüm dünyada Mortgage Krizi ile başladı ve ardından gelen 8 yıl sonrada 2016 başka bir Ekonomik Kriz ile devam etti. Şu anda 2001 ile başlayan 8 senede bir gelen döngünün 4’üncü arifesindeyiz 2021 bitimi ile yani 2022 yılında tüm dünyaya yeni bir Ekonomik Kriz’e girebilir.

2001-2008-2016 yıllarında bu döngüleri çok şiddetli bir şekilde yaşadık ve 8 senesini dolduracak 2022 yılında savaş tam tamlarının çaldığı dünyada kaçınılmaz gibi gözükmektedir. Peki 2019 Kovid salgın hastalığı ile başlayan kriz şimdi bizleri Ekonomik Kriz ile daha büyük imtihanlara sebebiyet verecek bir döngünün içine mi çekmektedir. Devletimiz ve Milletimiz olarak yaşanacak bir Ekonomik Krize hazır mıyız asıl en büyük soru bu?

Döviz, Faiz, Enflasyon sarmalından bir türlü kurtulamayan ülkemiz için yaşanacak yeni bir Ekonomik Krizin gelmesi hem bizim hem de dünya için hiç ama hiç iyi olmayacaktır! Dünyada birde Foton kuşağının değişmesi ile yaşanan İklim Değişikliği ile Tarım ve Hayvancılığında çok zor yapıldığı, Enerji maliyetlerinin had safhaya çıkıp buradan doğan ürünlere de erişiminde sıkıntı baş göstermesi, gelebilecek olan Ekonomik Krizin nerden patlak vereceği bizlere bir nebze işaret veriyor. Tabi yukarda bahsettiğim tüm konular hiçbir şekilde Yatırım Tavsiyesi Değildir, “Göz Ola Dağın Ötesini Göre, Akıl Ola Başına Geleceğini Bile” atasözünü her daim hatırlamamız gerekmektedir.
 
Mehmet Ömer Ulu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Mehmet Ömer Ulu[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!