Ekonomik-Kıtlık Krizi

Yayınlama: 06.06.2022
14
A+
A-

Bütün Dünya Merkez Bankaları özellikle son 2 yıl yaşadığımız salgın hastalığı bahane ederek kendi ekonomilerini ayakta ve canlı tutmak için Milyarlarca Dolar ve Euro basarak, piyasaya sürerek kendilerini kurtarmayı denediler denemeye devam ediyorlar. Böyle bir sarmalın içerisine girmiş olan Dünya kendisine bir çıkış yolu arıyor taşıma suyu ile döndürdüğü değirmene, çünkü değirmene gelen doğal su akışı kesildi ve bitti, bu iş para basma ile günü kurtarma düzeni daha ne zamana kadar devam edecek ?Biraz traji bazıları için komik gelse de; Küresel Salgın Hastalık ve arkasından takip eden Ekonomik Kriz bize hep YUHANNA’nın Vahiy Kitabı “Esinlenme”de “Mahşerin 4 Atlısı”nı hatırlatır her daim çünkü tarih TEKERRÜR EDİYOR..! Esinlenmedeki 1.At Salgın Hastalık 2.At Ekonomik Kriz ve Kıtlık 3.At Küresel SAVAŞ ve 4.At ise Sahte Kurtarıcı yani bir Mehdi ve Mesih beklentisi onlara göre. Karanlık yapı olarak atfettiğimiz, dünyanın her yerinde ve anında İnsanlığın başına bela olan işlerin Atbaşı bu yapının beslendiği Felsefi Yapı ve Mantık işte bu Yuhanna’nın vahiy kitabı Esinlemeden ilham almakta ve oradaki anlatımları uygulayarak karanlık işlerini çevirmektedir. Mavi Vatan Coğrafyamız olan Akdeniz, Ege ve Karadeniz çevresi dünyanın her yerinden gelen Askerler ve Gemiler ile çevrili şu anda birde Ukrayna-Rus Savaşı üstüne tuzu biberi ayrıyetten ırakta ve bu günlerde Suriye’ye yapacağımız yeni operasyon. Bu kadar Asker, Gemi bunların içinde 4 Adette Uçak Gemisi var, Uçaklar Helikopterler, Tanklar vb. diğer Teçhizat ve Mühimmat bunlar neden, bu zamanda ve yukarda aktardığım meseleler ile ilgili adım adım birbirini takip eder disiplinde peşi sıra geliyorlar dikkat ile incelemek, araştırmak ve oluşabilecek tüm senaryolara göre acil önlem almak gerekmektedir..!

Anavatanımız Anadolu Coğrafyası “Kadim Devlet” aklı ile Atalarımızdan bizlere bırakılmış bir HAZİNE, burada bulunan her değer, her ürün kendi başına bir DEĞER, bir MARKA. Türkiye’nin Gözbebeği İstanbul, İstanbul ‘un ve Dünyanın Ana Merkezi ise “AYASOFYA”dır, AYASOFYA ibadethane gerçeği ile beraber HAKİMİYET ALAMETİDİR şimdi Yunan palikaryaları adaların haricinde Trakya’yı, İstanbul’u onun kalbi AYASOFYA’yı istiyorlar ABD ve Avrupa Birliği desteğiyle. Sakın Unutmayalım İstanbul’a ve onun kalbi AYASOFYA’ya kim hakim ise dünyanın sahibi de odur. Geçmişte Atalarımız emanetleri bırakmışlarsa, bizlerde bu Emanetlere Kutsallarımıza sahip çıkarak Atalarımızı onurlandırıp bizden sonra sonsuza kadar yaşayacak nesillerimize bu emanetleri Atalarımız gibi koruyup, sahip çıkarak bırakmalıyız. Lakin bunu yapmak hiç kolay olmayacak. Ekonomik ve Gıda Krizi birde Faiz-Döviz-Enflasyon sarmalı had safhaya çıkmışken dünyada yeni bir Küresel Ekonomik Kriz Kapıdan içeri girdiği bu dönemde.

11 Eylül 2001 ABD’deki İkiz Kuleler saldırısı ile dünya girmiş olduğu yeni 1000 yıllık Milenyuma ciddi sorunlar ile başlamıştı saldırıyla. Bu olaydan sonra ardından tüm dünyayı etkileyen Ekonomik Kriz yeni bir ilk olacak 8 yıllık Ekonomik Kriz döngüsünü de başlatmış oldu (Türkiye’deki 2001 ile 2003 arasındaki Siyasi – Ekonomik Krizi hatırlayın).Bu süreç 2008 yılında tüm dünyada Mortgage Krizi ile devam etti ve ardından gelen 8 yıl sonrada Büyük bankaların iflaslarıyla 2016 başka bir Ekonomik Kriz ile karşımıza çıktı. Şu anda 2001 ile başlayan 8 senede bir gelen döngünün 4’üncü arefesindeyiz 2022 yılında tüm dünya yeni bir Ekonomik ve Kıtlık Kriz’ine girmiştir. 2001-2008-2016 yıllarında bu döngüleri çok şiddetli bir şekilde yaşadık ve 8 senesini dolduracak 2022 yılında savaş tam tamlarının çaldığı dünyada özellikle sınırlarımızda kaçınılmaz gibi gözükmektedir. 

Peki 2019 Kovid salgın hastalığı ile başlayan kriz şimdi bizleri Ekonomik-Gıda Krizi ile daha büyük imtihanlara sebebiyet verecek bir döngünün içine mi çekmektedir? Devletimiz ve Milletimiz olarak yaşanacak bir Ekonomik-Kıtlık Krizine hazır mıyız asıl en büyük soru bu? Döviz, Faiz, Enflasyon sarmalından bir türlü kurtulamayan ülkemiz için yaşanacak yeni bir Ekonomik-Kıtlık Krizin gelmesi hem bizim hem de eş zamanlı tedarik zinciri bozulan dünya için hiç ama hiç iyi olmayacaktır! Dünyada birde Foton kuşağının değişmesi ile yaşanan İklim Değişikliği ile Tarım ve Hayvancılığında çok zor yapıldığı, Enerji maliyetlerinin had safhaya çıkıp buradan doğan ürünlere de erişiminde sıkıntı baş göstermesi, gelebilecek olan Ekonomik Krizin nerden patlak vereceği bizlere bir nebze işaret veriyor..! Tabi yukarda bahsettiğim tüm konular hiçbir şekilde Yatırım Tavsiyesi Değildir, “Göz Ola Dağın Ötesini Göre, Akıl Ola Başına Geleceğini Bile” atasözünü her daim hatırlamamız gerekmektedir.

Mehmet Ömer Ulu

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı
Yazarın Son Yazıları