Denizlerimiz Karışıyor

Yayınlama: 11.10.2021
Düzenleme: 10.10.2021 23:21
4
A+
A-

Türkiye’yi provoke etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayan Yunanistan basını artık iki ülke arasındaki çatışmanın gerçek bir olasılık olduğunu belirtiyorlar. Fransızlar ve ABD daha sonra müdahale edene kadar karada, havada ve denizde Türkiye’nin askeri hamleleriyle karşı karşıya kalacaklarını aktarıyorlar eee ne demişler Korkunun ecele faydası yok. 

NATO ise, Ege ve Akdeniz’de bir Yunan-Türk çatışması olasılığı için gerçekten korkunç bir ikilem yarattı.

“Böyle bir çatışmada NATO kendini çok zor bir durumda bulacaktır. Bu gerçeği kabul eden ittifak, yeni gerilimlerin tırmanmasını önlemek için başlangıçta bir mekanizma kurdu. Ancak bu mekanizma, iki ülkenin denizcilik farklılıklarını çözmelerine yardımcı olmadı ve NATO taraf tutmaktan kaçınmış gözüküyor. Bazı uzmanlar “Ancak bu Yunan-Fransız savunma anlaşmasıyla Fransa, silahlı çatışma da dahil olmak üzere Yunanistan’ın tarafını tutmaya kararlı” demektedir. İkisi de NATO üyesi olan Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanabilecek bir çatışma, hiç de uzak bir ihtimal değil.

Özellikle NATO bu kadar zor durumdayken, Türkiye ile Yunanistan arasındaki çatışma gerçekten de mümkün ve böyle bir şey olduğunda, NATO’nun bunu durdurmak için sahada en ufak bir şey yapmayacağı neredeyse kesin gözüyle bakmaktadır. Doğu Akdeniz’de köşeye sıkışan Yunanistan’ın imdadına koşan ABD, uçak gemisiyle çıkarma yaptığı Girit Adası’nda yeni bir üs kurmaya hazırlanıyor. Batı Trakya ve Ege Denizi’nde atılacak adımlar ise, gündeme bomba gibi düştü. Washington ve Atina arasında görüşmelerin sürdüğünü aktaran Kathimerini gazetesi, Girit Adası’ndaki Suda Üssü’ne yeni bir deniz üssünün inşa edileceğini özel haberiyle duyurdu.

ABD ve Fransa, Yunanistan ile bu antlaşmaları yapar ve ülkelerine yerleşirken bizde ABD’den yeni F16 uçak ve mevcutlarında bakımı için talepte bulunduk trajikomik bir ilginçlikte. Resmen hasmımız olacak Atbaşı ülkelerden birde yeni uçak talebinde bulunuyoruz daha yeni F35’ler yediğimiz kazığı tamda unutmuşken. Kasım ayının hareketli başlayacağı ve bu hareketlilik dalga şiddetini yükselterek devam edeceğini savaş tamtamlarının çalmaya başladığı coğrafyamızda fitili ateşlemek için bahaneden balıkçı kavgası bile tetikleyebilir..!

Mehmet Ömer Ulu

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı
Yazarın Son Yazıları