Privacy Policy Page
SON DAKİKA

YA KANAL, YA İSTANBUL!

Bu haber 27 Aralık 2019 - 18:58 'de eklendi. Son Güncelleme27 Aralık 2019 - 19:20

İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının bir trafik geçiş sistematiği vardır.

Her iki boğazda gemi  geçişlerini düzenleyen ve kontrol altında tutan trafik kontrol istasyonları ve belirli aralıklarla konuşlandırılmış radarlar mevcuttur.  Ayrıca Çanakkale Boğazı çıkışından itibaren  deniz haritalarında boğaza yönlendiren trafik hatları ve izlenecek rota belirtilmiştir.

Bir gemi,  her iki boğaza giriş yapmadan tam 20 deniz mili ve sonrasında da 10 deniz mil kala trafik istasyonlarına boğaz giriş zamanını bildirir. Yani her iki boğazdaki trafik kontrol istasyonları 20 deniz mili öncesinden geçiş trafiğine hakimdirler. Gemi boğaza girdiği an girişini raporlar ve trafik istasyonu ile teyitleşir.

Gemiler için her iki boğazın geçişe kapalı olması halinde harita üzerinde belirlenmiş demirleme yerlerinde beklenmesi istenir ve her gemi bu kurala uymak zorundadır. Ayrıca geçiş emniyeti açısından belli bir tonajın üstü ya da tehlikeli yük taşıyan gemiler de klavuz kaptan almak zorundadırlar. Tehlike arzeden gemilerin romorklör beraberinde geçişleri zorunludur.
Böylece boğazlardaki seyir emniyeti sağlanmış olur.

Hal böyle olunca, her iki boğazda da neredeyse uçan kuşlar dahi kontrol altındadır ve adım adım takip edilir.

Boğazlarda yaşanan gemi kazalarına gelince:

1- Teknik arızalar.

a) Makina arızaları
b) Dümen arızaları

2- Personel hatası

Bu iki konu başlığı, boğaz geçişlerindeki kazalara neden olan durumlardandır.

Dar su geçişleri diye tabir edilen bu tür kanal geçişlerinde hem gemi personeli hem de trafik kontrol istasyonları her zaman çok  dikkatlidirler. Yukarıda bahsettiğim üzere geçişler radarlar üzerinden adım adım izlenmektedir. Seyir esnasında uluslararası olarak belirlenmiş telsiz kanallarından da, yine geminin her dönüş ve rota değilikliği teyit edilmektedir.

Anlayacağınız;
Asrın trajedisi İstanbul kanalı için mazaret gösterilen “kıyı güvenliği” tezi biz “diplomalı denizciler” için traji-komik bir bahanedir.

Gelgelelim o dış güçler var ya o dış güçler bu “tek adam rejiminde” her konuda olduğu gibi Kanal İstanbul konusunda da yıllardır özlemini duyduğu emrini vermiştir.
Diyet ödenecektir.

Ya kanal, ya İstanbul!

Montrö Boğazlar Sözleşmesi başka bir yazımın konusu olacak.
Emekli bir Seyir Astsubayından bilgilendirme efendim.

Atatürk ile kalın.
Selam ile…

Cem Ayaz

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Cem Ayaz
Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!