SON DAKİKA

VAHİY MEKANİZMASI

Bu haber 25 Şubat 2019 - 0:45 'de eklendi. 59Son Güncelleme25 Şubat 2019 - 02:22

Peygamberlerin ortaya çıkışını ve Semavi Kitapların yazılışındaki “vahiy mekanizmasını” çözmek için,
Bu kitapların, Antropolojik ve sosyolojik verilerle donatılarak metodolojik bir sistemle yazıldığını müşahede etmek gerekir,
Bu kitaplar bilinen anlamdaki bilim ya da tarih kitapları değildir, fakat bilimsellik ve tarihsellik vurgusu olan önermeler içermektedir,
Buradaki kasıt, sadece “şekli kitaplara” bağlı kalınmayıp tüm kainatı/evreni bütünsel bir kitap olarak göstermektir.

Ayrıca şu husus iyi bilinmelidir ki, “İnsanlık Biliminin” temelini oluşturan “Düşünce ve Hissiyat” sarmalının tasvirinin/teşbihinin yapıldığı bu kitaplardaki tüm misaller/örnekler, o dönemki toplumların ön kabulleri/kültürleri üzerinden karakterize edilmiştir.

Bu kitaplar, Peygamber’lerin bir içsel diyalog şeklinde ortaya koydukları, Evrensel/Tanrısal iradenin yansıması olarak bilinmelidir,
Gökten inmiş somut bir kitap yada bilgi yoktur…(!)
“Gökten inilene İman edilmesi” bahsindeki mana, şuur/akıl mefhumunda tasnif edilen bilginin doğruluğu/tutarlılığı konusunda emin olmak, yani akıldan kalbe doğru kontakt bir bağ kurmaktır.
Hayata ve insana dair herhangi bir oluşumun/yapının, düşüncenin/hissiyatın nasıl ortaya çıktığı konusundaki, gözlemlenebilir tutarlı/doğru bilgiyi, aklen idrak edebilmek “vahye muhattap” olmaktır.

Bu Kitaplarda geçen “Kitap” kavramının kendisi dahi bilinen anlamdaki yazılı kitapları değil, anlaşılması/çözülmesi gereken herşeyi ifade eder.
Dolayısıyla vahyi/ilhamı bizzat hayatın içinden almadıkça/alamadıkça, bu kitaplardaki tüm anlatımlar, akıl/mantık dışı mistik/mucizevi argümanlar olarak kalacaktırlar.
Her kim bu kitapları ve Peygamber’leri mucizevi/mistik anlatımlarla izah etmeye kalkıp, sıkıştıkları yerde bilinmeyen/metafizik bir Tanrı kavramına atıf yapıyorsa, bilin ki ne Peygamber’leri ne de bu kitapları idrak edememişlerdir.
Eğerki Dinler ya da Kitaplar ile ilgili bir farz veya şart aranıyorsa, bu şart şekli dinin/kitabın kendisi değil, İnsanlığa dair kitabın içindeki Manalardır,
Bu manaları ister “şekli kitaptan” ister hayattan alın, bu konuda her kim size şekli bir sınırlama ya da şart getiriyorsa bilin ki bu kişi hakikatten, akıl/mantık yolundan uzaklaşmış biridir.

Cengiz Han Güven

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Cengiz Han Güven
Cengiz Han Güven[email protected]
Cengiz Han Güven(Araştırmacı Yazar, 18.04.1985) Mersin doğumlu olup, ilk, orta, lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye bölümünde yüksek öğrenim gördüm. Uluslararası Türk Medyası Platformu(UTMP) üyesiyim, birçok haber sitesi ve dergide halen yazarlık yapmaktayım.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın