SON DAKİKA

Mersin’in Kır Çiçekleri Büyükşehir Belediyesi Eliyle Yeşeriyor

Bu haber 27 Eylül 2021 - 0:49 'de eklendi. Son Güncelleme27 Eylül 2021 - 01:29
Abone ol

Dünyadaki baş döndürücü hızdaki bilgi, iletişim ve değişim süreci içerisinde belediyeler daha etkin ve önemli konuma gelmektedir. Özellikle büyükşehir belediyeleri gerek istihdam ettikleri işgücü ve gerekse bütçeleriyle kentin en büyük işvereni konumundadırlar.  Daha yaratıcı, esnek ve insana yönelik olmak zorundadırlar. 

Bir projenin başarısında, çoğu kez gözardı edilmekle birlikte, yaşamsal bir önem taşıyan kriter, projenin halka dönüklüğü ve katılıma açık olmasıdır. Bu kriter, projenin toplumsal haklılığının temellenmesini ve topluma maledilmesini sağlayarak, genel olarak yerel demokrasinin ve hizmet etkinliğinin geliştirilmesi konusunda somut dayanak noktaları oluşturur. 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer adeta proje fabrikası gibi çalışıyor. Birçok başarılı proje var ama ben bu yazıda çok önemsediğim “Kır Çiçekleri” projesine odaklanacağım.  Başkan Seçer’in kız çocuklarına, eğitime ve spora verdiği önemle ortaya konan “Kır Çiçekleri” projesi bir yıl önce başlayan bir proje.  Kapsama alınan öğrenciler  Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin her biri bir spor alanında uzman antrenörleri aday öğrencileri testlerden geçirerek değerlendirmeye alınarak atletik testlerden geçen öğrencilerin hayati kapasiteleri de ölçüldü.

Kır Çiçekleri Projesi kapsamında kırsal mahallelerden getirilerek, kent merkezinde donanımlı bir eğitim görmeleri sağlanan 55 yetenekli sporcu kız çocuğu Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri’ndeki Özel Kır Çiçekleri Ortaokul Kız Sporcu Yetiştirme Yurdu’nda misafir edilmektedirler.  Kır Çiçekleri Projesi’nde kırsaldaki spora yetenekli çocuklarımızın seçilmesi ve burada spor alanında, eğitim alanında yetiştirilmesi konusu çok önemli. Fırsat eşitliğine sahip olmayan çocuklar burada yaratılan olanaklarla geleceğin sporcuları, geleceğin öğretmenleri, geleceğin mühendisleri, geleceğin doktorları, geleceğin anneleri olacaklardır. 

Tüm Türkiye’ye yayılması gereken bir proje. Ancak, Mersin için 55 öğrenci çok az. Elbette, Büyükşehir’in bütçe olanakları çok önemli ama doğru bir planlamayla gönüllü bağışçılar yoluyla öğrenci sayısı çok arttırılabilir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Demokrasinin ve işlemesinde yaşamsal bir konuma sahip olan belediyeler, halka en yakın yönetim kademesi olarak, kent halkının kendi yaşama koşullarına ilişkin kararların alınmasına katılabilecekleri ve toplumsal gelişmenin hızlandırılması konusunda bilgi ve yeteneklerini seferber edebilecekleri çok önemli toplumsal, yönetsel ve siyasal bir kurumdur. 

Büyük projeler çok önemlidir ama “Kır Çiçekleri” gibi direkt insanın kalbine işleyen projeler de önemlidir. Aslında yapmamız gereken işlerden birisi de kentte yaşayanların kendilerinin de proje üretmelerini sağlayacak elverişli kanalları geliştirmek olmalıdır.  Yerel topluluk gruplarınca geliştirilen projelerin desteklenmesi, pilot uygulamalarda denenmesi ve yaygınlaştırmaya çalışılması, artık belediyelerimiz gündeminde önemli bir yer edinmelidir.

Ahmet Akın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!