SON DAKİKA

Öğrenciler

Bu haber 26 Ocak 2022 - 0:05 'de eklendi.
Abone ol

21 Ocak 2022 Cuma günü,  2021-2022 Eğitim  öğretim Yılı Birinci Döneminin son günüydü. Türkiye’de Eğitim Öğretim gören Anasınıfından, Ortaöğretim son sınıfına kadar tüm öğrenciler karne aldılar. Bu kağıt parçası bir dönemin değerlendirmesinin sonucudur. Acaba bu karneler öğrencilerin bir dönemdeki  gerçek  başarı ve başarısızlığını mı gösteriyor? Yaklaşık 1,5 yıl pandemi ile mücadele eden  ülkemiz insanlarından öğrenciler online eğitim alarak nasibini aldılar. Online eğitim yararlı oldu mu? Olmadı mı? Yoksa günümüzü kurtardık veya hiç yoktan iyidir mi? dedik. Bunların değerlendirmesini  ileriki tarihlerde göreceğiz. 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılının Birinci Döneminde , eğitim   öğretim gören öğrencilerimiz , geleceğimizin teminatı olan, ülkemizi teslim alacak  gençlerimiz, motivasyonlarını tamamlamışlardır. Yukarıda yazdığım gibi, birinci dönem karnesinde başarısız dersleri olan   öğrencilere “Sen adam olamazsın” diyerek adam edemeyiz. Unutmayalım ki her çocuğun rol modeli anne ve babadır. Çocuk eğer sizin gözünüzde adam olamayacaksa, siz adam olmadığınızdandır. Öğrencilere söz söylerken düşünün, çünkü henüz yasaklanmadı.

Hakaret etmeden de kızgınlığınızı ifade edebilirsiniz, vurmadan dövmeden de öfkeni gösterebilirsin, çocuğun onurunu zedeleyici şeyler söylemeden de olumsuz duyguları ifade edebilirsin, gururunu incitmeden de terbiye edebilirsin.

Bu tatilde çocuklarımız dinlensinler, ancak birer kitap okumayı da ihmal etmesinler. Bazıları şöyle düşünebilir. Kitap okumak  karın doyurmuyor. Doğrudur. Kitap okumak karın doyurmuyor, ancak karnı tok, beyni boş adamlardan çektiğimiz kadar hiç kimseden çekmedik. Türkiye ne zaman değişir, çağdaş medeniyet seviyesini nasıl yakalarız biliyor musunuz? Öğretmenler odasına girdiğimizde, atanmış ruhlar değil de ADANMIŞ ruhlar gördüğümüzde . Bizim, idealist, ülkesini seven, Atatürk ilke ve inkılâplarından ödün vermeyen, ATATÜRKÇÜLÜĞÜ ve ilkelerini düstur edinmiş öğretmenlere ihtiyacımız var.

“Haklıdan yana değil, güçlüden yana olanlar, korkak ve kaypak olurlar. Güç merkezi değiştikçe dönerler fırıldak olurlar. ”Uğur Mumcu böyle demiş.

Çekip gidince soyguncular, bir başka dünya kuracağız, yaşamak neymiş, yaşamayı sen ozaman gör bak.

Atatürk gibi düşünün; birer ATATÜRK olun, başka Türkiye yok.

Hüdayi Kayhan

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Hüdayi Kayhan[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

      Parlamento Haber | Korku yok!