Matematik

Yayınlama: 07.01.2022
Düzenleme: 07.01.2022 01:21
12
A+
A-
01. 01. 1956 Tarihinde Denizli ili Bozkurt ilçesi Yenibağlar köyünde dünyaya geldim. Babamın işi dolayısıyla 1961 yılında Ege Bölgesinde Kurulu olan İzmir'e yerleştik. İlk -orta- lise- üniversite öğrenim hayatımı İzmir'de tamamladım. Uzun Hasan İlkokulu- Sıdıka Rodop Ortaokulu -Namık Kemal Lisesi -Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü 1980 yılında bitirdim.1982 yılı Ocak 15 ‘de Mersin ili Tarsus ilçesi Gülek Ortaokulunda matematik öğretmeni olarak göreve başladım. 1986 yılında Nevşehir ili Gülşehir ilçesi Tuzköy Ortaokulu'na matematik öğretmeni olarak tayinim çıktı .1989 yılında İzmir ili Buca ilçesi Ömer Seyfettin Ortaokuluna matematik öğretmeni olarak tayinim edildim .1990 yılında Ömer Seyfettin Ortaokulunda Müdür Yardımcısı oldum sonra müdür başyardımcısı görevlerinde bulundum. 1993 yılında Buca Gazi İlköğretim Okulu'na müdür ve matematik öğretmeni olarak atandım. Burada 2003 yılına kadar görev yaptım. Buca Hoca Ahmet Yesevi lisesinde 2004 yılında okul müdürü olarak görev yaptım. 2000-2003 yılları arasında Buca Akademi motorlu taşıt sürücü kursunu çalıştırdım. 2001-2003 yılları arasında Buca Özkay bilgisayar dershanesi'nin çalıştırdım. 2003 yılında Konak Şehit komando er Fatih Özcan İlköğretim Okulu'na müdür olarak tayinim çıktı. 2003 yılından itibaren matematik alanında ders kitaplarının yeterli olmadığını düşünerek ilkokul birinci sınıftan ortaokul üçüncü sınıfa kadar yardımcı matematik ders kitaplarını eşimle beraber yazarak baskısını yaptık. Dağıtımını Ege bölgesine yaptırdık Bu arada İzmir M.T.K.A sitesinde matbaa açarak yazımını yaptığımız kitapların baskısını yaptık. 2008 yılında öğretmenlikten emekli oldum. Bir süre dinlendikten sonra İzmir ili Tire ilçesinde Özel Tire Doruk sağlık meslek lisesini açtım(2012). 2020 Eğitim Öğretim Yılının bitimine kadar Tire'de kaldık. Oradaki Okulu devrederek şu anda işletmesini yaptığımız Özel Aytürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile( iki bölüm var sağlık alanı hemşire yardımcılığı- Adalet alanı zabıt katipliği bölümü) Özel Bayraklı akşam Lisesi'ni devir aldım. Şu anda buranın işletmesini yapıyorum Özel Aytürk M.T.A.L’ nın aynı zamanda okul müdürlüğünde yürütüyorum. Özel Eğitim okulu- Anaokulu- İlkokul- Ortaokul- Anadolu Lisesi Fen Lisesi spor lisesini 60.000 metrekare üzerinde kampüs şeklinde kurarak işletmek istiyorum
+ Daha Fazla

  Günümüzde ve daha önceleri de matematiğin insan yaşamındaki yeri sürekli tartışma konusu olmuştur. Matematik ne işe yarar? Neden okullarda bunun üzerinde çok durulur? Sabah kalktığımızda güne matematikle başlarız ve günü matematikle bitiririz. Gün içerisinde matematiksiz bir an geçer mi? Doğru öğretilip doğru kullanıldığında matematik ,görmeyen bir bireyin gözünü açmaya benzer.   Bu yazımda matematiğin günlük yaşantımızdaki yeri ve önemini matematik Profesörü Ali NESİN’in bir gazetede eğitim yazıları yazan  Abbas GÜÇLÜ’ ye yazdığı mektupla açıklamaya çalışacağım.   

  Sayın  Abbas GÜÇLÜ,

  “Bu günkü yazınızda , Şöyle bir pasaj vardı. “Gelelim hemen her öğrencinin belalısı durumundaki matematik dersine, ilkokuldan Üniversiteyi bitirinceye kadar matematik ile aram hiç iyi olmadı, bütünlemeye  bile kalmadan hep geçer not aldım ama her defasında öğretmenlerime şu soruyu sordum. Matematiğin  bana ne yararı var? Onlar da ısrarla, her defasında büyüyünce anlarsın dediler. Yaşımız kemale erdi, ama ben hala onca matematik dersini , sınıf geçmenin ötesinde niye aldığımı hala anlayabilmiş değilim” Abbas B ey, çok haklısınız, matematik bir şeye yaramaz .Çünkü matematik çok şeye yarar ki neye yaradığını söylemek imkansızdır. Marangozluk, masa sandalye, dolap yapmaya yarar; ama matematik her şeye yarar! İnsanoğlu, bu dünyayı, bu doğayı, bu evreni anlamanın mantık ve matematikten başka bir yolunu bulamadı bu güne kadar. Doğarken kendimizi içinde bulduğumuz dünya da matematikle anlaşılır. İçinde belli bir düzen olan her yapı matematikle anlaşılır .Bunun başka bir yolu yok? Matematiğin yetmediği yerde, Felsefeye, inanca ,ilkelere başvurulur. Ama matematiğin yettiği yerde  başka bir şeye başvurana yobaz denir. Matematik içinde yaşadığımız evrenin zihinsel bir modeli olma iddiasındadır. Örneğin bir  binanın Richter ölçeğinde kaç derece depreme dayanıklı olacağı binayı sallayarak değil, bir iki alan çalışması yaptıktan sonra, masa başında, kalem kağıtla, hesap kitapla, yani matematikle anlarız. Teknolojiyi sanayiyi geçtim ; ticarette, siyasette, insan ilişkinlerinde, sporda ve hatta sanatta, kısaca muhakemenin ve dengenin olabileceği her  yerde mantık ve matematikle karar veririz.”

  Sanat ve felsefe de, aynen matematik gibi, tek bir şeye değil, her şeye yarar. O kadar her şeye yarar ki, yararları o kadar geniş geniş bir alana yayılır ki ”hah işte şu işe yaradı ”diyemezsiniz mesela sanattan anlamak .PİCASSO’yu, KLLE’yi bilmek, DOSTOYEVSKİ’yi okumuş olmak. BRAHMS’i dinlemek bu güne kadar ne işimize yaradı? Ben de görmedim. Peki  ya siyasetçi gördünüz mü? Emin olun , o siyasetçi matematik bilmiyordur. Matematik hiçbir işe yaramazsa da ,doğruyu bulmanın ne demek olduğunu öğretir, doğruya nasıl ulaşılacağını gösterir, doğruya ulaşmanın zorluğunu fark ettirir. Zihinsel olan matematiği gerçek hayatla karşılaştırınca, hayatta doğrunun ,ne kadar muğlak olduğunu, hayatta doğruya ulaşmanın ne kadar zor olduğunu, hatta bazen mutlak doğrunun olmadığını anlarız.Böylece karşı düşüncelere, daha açık oluruz. İkna etmenin ve diğerini dinlemenin önemini anlarız .Abbas Bey, matematik sadece hesap kitap değildir. Doğru öğretildiğinde bir demokrasi dersidir de….

  Hüdayi Kayhan

  Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı