SON DAKİKA

Matematik

Bu haber 07 Ocak 2022 - 0:45 'de eklendi. Son Güncelleme7 Ocak 2022 - 01:21
Abone ol

Günümüzde ve daha önceleri de matematiğin insan yaşamındaki yeri sürekli tartışma konusu olmuştur. Matematik ne işe yarar? Neden okullarda bunun üzerinde çok durulur? Sabah kalktığımızda güne matematikle başlarız ve günü matematikle bitiririz. Gün içerisinde matematiksiz bir an geçer mi? Doğru öğretilip doğru kullanıldığında matematik ,görmeyen bir bireyin gözünü açmaya benzer.   Bu yazımda matematiğin günlük yaşantımızdaki yeri ve önemini matematik Profesörü Ali NESİN’in bir gazetede eğitim yazıları yazan  Abbas GÜÇLÜ’ ye yazdığı mektupla açıklamaya çalışacağım.   

Sayın  Abbas GÜÇLÜ,

“Bu günkü yazınızda , Şöyle bir pasaj vardı. “Gelelim hemen her öğrencinin belalısı durumundaki matematik dersine, ilkokuldan Üniversiteyi bitirinceye kadar matematik ile aram hiç iyi olmadı, bütünlemeye  bile kalmadan hep geçer not aldım ama her defasında öğretmenlerime şu soruyu sordum. Matematiğin  bana ne yararı var? Onlar da ısrarla, her defasında büyüyünce anlarsın dediler. Yaşımız kemale erdi, ama ben hala onca matematik dersini , sınıf geçmenin ötesinde niye aldığımı hala anlayabilmiş değilim” Abbas B ey, çok haklısınız, matematik bir şeye yaramaz .Çünkü matematik çok şeye yarar ki neye yaradığını söylemek imkansızdır. Marangozluk, masa sandalye, dolap yapmaya yarar; ama matematik her şeye yarar! İnsanoğlu, bu dünyayı, bu doğayı, bu evreni anlamanın mantık ve matematikten başka bir yolunu bulamadı bu güne kadar. Doğarken kendimizi içinde bulduğumuz dünya da matematikle anlaşılır. İçinde belli bir düzen olan her yapı matematikle anlaşılır .Bunun başka bir yolu yok? Matematiğin yetmediği yerde, Felsefeye, inanca ,ilkelere başvurulur. Ama matematiğin yettiği yerde  başka bir şeye başvurana yobaz denir. Matematik içinde yaşadığımız evrenin zihinsel bir modeli olma iddiasındadır. Örneğin bir  binanın Richter ölçeğinde kaç derece depreme dayanıklı olacağı binayı sallayarak değil, bir iki alan çalışması yaptıktan sonra, masa başında, kalem kağıtla, hesap kitapla, yani matematikle anlarız. Teknolojiyi sanayiyi geçtim ; ticarette, siyasette, insan ilişkinlerinde, sporda ve hatta sanatta, kısaca muhakemenin ve dengenin olabileceği her  yerde mantık ve matematikle karar veririz.”

Sanat ve felsefe de, aynen matematik gibi, tek bir şeye değil, her şeye yarar. O kadar her şeye yarar ki, yararları o kadar geniş geniş bir alana yayılır ki ”hah işte şu işe yaradı ”diyemezsiniz mesela sanattan anlamak .PİCASSO’yu, KLLE’yi bilmek, DOSTOYEVSKİ’yi okumuş olmak. BRAHMS’i dinlemek bu güne kadar ne işimize yaradı? Ben de görmedim. Peki  ya siyasetçi gördünüz mü? Emin olun , o siyasetçi matematik bilmiyordur. Matematik hiçbir işe yaramazsa da ,doğruyu bulmanın ne demek olduğunu öğretir, doğruya nasıl ulaşılacağını gösterir, doğruya ulaşmanın zorluğunu fark ettirir. Zihinsel olan matematiği gerçek hayatla karşılaştırınca, hayatta doğrunun ,ne kadar muğlak olduğunu, hayatta doğruya ulaşmanın ne kadar zor olduğunu, hatta bazen mutlak doğrunun olmadığını anlarız.Böylece karşı düşüncelere, daha açık oluruz. İkna etmenin ve diğerini dinlemenin önemini anlarız .Abbas Bey, matematik sadece hesap kitap değildir. Doğru öğretildiğinde bir demokrasi dersidir de….

Hüdayi Kayhan

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Hüdayi Kayhan[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR