İdeolojik Virüs

Yayınlama: 06.08.2023
146
A+
A-
1967 Ankara doğumlu, Evli ve Üniversite mezunudur. İşadamı, İktisatçı ve Bilgisayar Yazılım Mühendisi olup Yazılım Şirketi sahibidir. Aikido 5.Dan Kıdemli Antrenörü ve Basketbol Antrenörüdür. Kamu ve Özel Sektörde Yöneticilik yapmıştır. Atabey19 Türk Ocakları Derneği Kurucu Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri görevlerini yürütmektedir.
+ Daha Fazla

  Fikirler ve ideolojiler insanın kollektif zihnindeki virüsler gibidir. Tek bir kişiden veya yerel topluluklarda küresel aşamaya kadar her biri kendini özgür etkiyi taşıyan çok sayıda var olurlar. Örneğin eşcinselliği ele alalım; benimsendiğinde doğrudan üremeyi engelleyen teorik olarak daha yüksek oranda yayılırsa bir türün yok olma şansını arttıran bir virüs gibidir. Fikirler tıpkı virüsler gibi yayılabilir. Bu ideolojik virüsler mevcut tüm iletişim kanalları aracılığıyla yayılır. Güçlü zihinsel savunmaya sahip olanlar direnebilir. Ancak daha zayıf savunmaya sahip olanlar avlanabilirler. Modern teknoloji ile nüfusu azaltmayı amaçlayan biri, potansiyel olarak bir yok olma virüsünü yayabilir bu durumda eşcinselliği teşvik edebilir. Örneğin platform olarak ana akım medyayı kullanabilir. Bu zaten tanıdık olduğumuz bir gösteri değil mi?

  Bu düşünce çizgisi ile devam edecek olursak tüketimcilik fikrini de bir başka akıl virüsü örneği olarak ele alalım.

  İnsanları sürekli olarak ihtiyaç duyduklarından daha fazlasını satın almaya ve biriktirmeyi yönlendirerek israfı çevresel hasarı ve doğal kaynakların potansiyel olarak tükenmesine yol açar. Bu aynı zamanda medya reklam ve toplumsal baskı dahil olmak üzere çeşitli iletişim kanalları aracılığıyla yayılır. Bireylerin güvensizliklerinden beslenir ve onları değerlerinin maddi varlıkları bağlı olduğuna inandırır. Bir bakıma medyamız adeta ideolojik virüs laboratuvarına dönüştü. Sadece bu düşünceleri dağıtan değil aynı zamanda geliştiren bir yer haline geldi. Hastalıklarla vızıldayan sivrisinekler gibi TV programları gazeteler ve sosyal medya bu ideolojik virüsleri vızıldar ve insan kollektif bilincini bulaşmayı amaçlar.

  Dikkatli olalım dememle olmayacak biliyorum. Mutlak suretle bilincinizi ve bilginizi geliştirerek farkındalığınızı arttırıp virüsten korunabilirsiniz.

  Sevgi ve saygıyla

  #TürkO
  #KoH

  Tolga Akyel

  Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı