Eğitim

Yayınlama: 17.04.2022
Düzenleme: 17.04.2022 00:18
11
A+
A-
01. 01. 1956 Tarihinde Denizli ili Bozkurt ilçesi Yenibağlar köyünde dünyaya geldim. Babamın işi dolayısıyla 1961 yılında Ege Bölgesinde Kurulu olan İzmir'e yerleştik. İlk -orta- lise- üniversite öğrenim hayatımı İzmir'de tamamladım. Uzun Hasan İlkokulu- Sıdıka Rodop Ortaokulu -Namık Kemal Lisesi -Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü 1980 yılında bitirdim.1982 yılı Ocak 15 ‘de Mersin ili Tarsus ilçesi Gülek Ortaokulunda matematik öğretmeni olarak göreve başladım. 1986 yılında Nevşehir ili Gülşehir ilçesi Tuzköy Ortaokulu'na matematik öğretmeni olarak tayinim çıktı .1989 yılında İzmir ili Buca ilçesi Ömer Seyfettin Ortaokuluna matematik öğretmeni olarak tayinim edildim .1990 yılında Ömer Seyfettin Ortaokulunda Müdür Yardımcısı oldum sonra müdür başyardımcısı görevlerinde bulundum. 1993 yılında Buca Gazi İlköğretim Okulu'na müdür ve matematik öğretmeni olarak atandım. Burada 2003 yılına kadar görev yaptım. Buca Hoca Ahmet Yesevi lisesinde 2004 yılında okul müdürü olarak görev yaptım. 2000-2003 yılları arasında Buca Akademi motorlu taşıt sürücü kursunu çalıştırdım. 2001-2003 yılları arasında Buca Özkay bilgisayar dershanesi'nin çalıştırdım. 2003 yılında Konak Şehit komando er Fatih Özcan İlköğretim Okulu'na müdür olarak tayinim çıktı. 2003 yılından itibaren matematik alanında ders kitaplarının yeterli olmadığını düşünerek ilkokul birinci sınıftan ortaokul üçüncü sınıfa kadar yardımcı matematik ders kitaplarını eşimle beraber yazarak baskısını yaptık. Dağıtımını Ege bölgesine yaptırdık Bu arada İzmir M.T.K.A sitesinde matbaa açarak yazımını yaptığımız kitapların baskısını yaptık. 2008 yılında öğretmenlikten emekli oldum. Bir süre dinlendikten sonra İzmir ili Tire ilçesinde Özel Tire Doruk sağlık meslek lisesini açtım(2012). 2020 Eğitim Öğretim Yılının bitimine kadar Tire'de kaldık. Oradaki Okulu devrederek şu anda işletmesini yaptığımız Özel Aytürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile( iki bölüm var sağlık alanı hemşire yardımcılığı- Adalet alanı zabıt katipliği bölümü) Özel Bayraklı akşam Lisesi'ni devir aldım. Şu anda buranın işletmesini yapıyorum Özel Aytürk M.T.A.L’ nın aynı zamanda okul müdürlüğünde yürütüyorum. Özel Eğitim okulu- Anaokulu- İlkokul- Ortaokul- Anadolu Lisesi Fen Lisesi spor lisesini 60.000 metrekare üzerinde kampüs şeklinde kurarak işletmek istiyorum
+ Daha Fazla

  Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “Muallimler Yeni Nesil Sizin  Eseriniz olacaktır”diyerek bir ülkenin geleceğinin oluşturulmasında öğretmenlere düşen görevi belirtmiştir. CUMHURİYET ve ATATÜRK ‘ün öğretmenleri olarak görevimizi ister kamuda ister özelde olsun tam anlamıyla yapmak zorundayız. Görevimizi layıkıyla yapamaz isek Jean ROSTERD’ in şu sözleriyle karşılaşırız. “Bir gün atomun enerjisini serbest bırakacağız. Gezegenler arası yolculuklar gerçekleştireceğiz. Ömrü uzatıp Tüberküloz ve Kanseri tedavi edeceğiz. Ama en düşük seviyeli insanlar  tarafından yönetilmiş olmanın sırrını asla çözemeyeceğiz.” Bir insan bu kadar mı haklı olur…? Yukarıdaki alıntıdan öğretmen arkadaşların bir şeyler çıkaracaklarını umuyorum.

  Dünyaca ünlü profosörümüz Aziz SANCAR (Matematik Öğretmeni) “ Bir sınav yaptım herkes  döküldü” demiş. Kimya Öğretmeni “Ben de bu sene sınıfın yarısını bıraktım,çalışmıyorlar” diye söylemiş. İngilizce Öğretmeni “ Ben de yarısından fazlasını bütünlemeye bıraktım” diye övünmüş. Odayı süpüren müstahdem (Yrd.Hizmetli) “Hiç hastam öldü diye övünen doktor , müvekkilim hapse girdi diye sevinen  avukat görmedim” diyerek süpüre süpüre odadan çıkmış.

  Sevgili öğretmenler öğrencilerin aldığı notlar sizin aynanızdır. Bu öğrenciler bizim geleceğimizin teminatıdır. Olaylara bakarken pozitif düşünceli olun. Öğretmen bir muma benzer etrafını aydınlatırken kendi erir. Cumhuriyetimizi ayakta tutmamız lazım. Mustafa Kemal ATATÜRK “ Gençlik gelecektir” demiş. Gençlik bizim ellerimizde yoğrulacaktır. Öğretmenlerimizin , Öğrencilerine  bakış açılarını değiştirmeleri gerekir. “Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsan beynin de bunun neden yapılamayacağına seni ikna etmeye çalışır.” Bir şeyin  yapılabileceğine inandığın zaman milyonlarca hücre çözüm aramaya başlar. Öğrencilerimizin bakış açılarını değiştirmeliyiz ki hayatları değişsin. Eğitim ve Öğretimin ana teması ilkokuldan başlar.

  Sevgili İlkokul öğretmeni arkadaşım! Eğer çocuklara faydalı olacağını düşünerek ödev veriyor, seviye belirleme ve deneme sınavları uyguluyorsan …. Bunların öğrencilere faydalı olduğunu nasıl ve nereden öğrendin bilmiyorum, ama artık bu uygulamaların erken yaşta başarısızlık algısı , kaygı bozukluğu, okuldan ve eğitimden soğuma ve en önemlisi değersizlik hissi ortaya çıkarmaktan başka bir sonuç üretmediğini dikkate almanı özellikle rica ediyorum. Lütfen çocuklarımıza sağlıklı ve kalıcı bir eğitim öğretim verelim.

  Cumhuriyet öğretmenlerinin bir görevi de Cumhuriyetimizi bize emanet eden Mareşal Gazi  Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ ün İlke ve İnkılâplarına yaraşır öğrenciler yetiştirmek olduğudur. Eğer bunu başarırsak ki başarmak zorundayız ülkemizin geleceği için, Cüneyt ARKIN’ ın “savaştan kaçmış bir millete tarihini savaşarak kanla yazmış bir milletin vatandaşlığı  verilemez”  sözünü başımıza taç yaparız. Kaldırımlara taş olamayacakları başımıza taç yaptığımız için şimdilerde bu durumdayız. 

  Bütün Kuşlar yağmur esnasında  sığınak ararlar,ancak kartal bulutların üzerinden uçarak yağmurdan sakınır. Sorunlar ortaktır fakat tavır fark yaratır.

  Esen kalın                                                                 

  Hüdayi Kayhan

  Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı