SON DAKİKA

BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN EVLADIR

Bu haber 23 Mart 2020 - 16:59 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Bir salgın insanlığı dize getiriyor.

İster biyolojik bir silah(ki iddialar o yönde) ister doğal mutasyon olsun, hemen hemen dünyanın bilinen önemli merkezlerinde hayatımızı tehdit ediyor.

Dış ülkelerdeki gelişmeleri takip ettiğimizde, biz bu tahribatın neresindeyiz diye düşünmeden edemiyor insan. Ülke liderlerinin birinci önceliği toplumlarının sağlığı. Yaptıkları açıklamalar, aldıkları tedbirler hep insan yaşamı odaklı.

Ya bizde durum nasıl?
Bizde ki durum malum ama tarihe not düşmek amacıyla bir kez daha hatırlatalım:

İktidar sahibi zihniyetin ilk ağzı konu ile yaptığı bilgilendirmede konut satış kredi oranlarının arttırıldığı müjdesini veriyor. Evinizde kalın derken de, uçaklarda vergiyi düşürüyor. Ha bir de en düşük emekli maaşını 1500 TL ye sabitliyor. Duayı da unutmuyor, sabırlı olmayı ve dua etmeyi öneriyor.

Bilim egemen düşünceden çok uzakta kalan bir toplum ve onun seçtiği yöneticilerinden de daha fazla bir şey beklemek , sanırım hayal olurdu diye düşünüyorum.

Gün gün açıklanan vaka ve kayıp sayılarına güven neredeyse sıfır. Halk bu rakamlara hiç mi hiç güven duymuyor. Sokaktaki herkes kendini yönetenlerden çok, kendi yöntemlerine güveniyor. Biz zorunluluk hali olarak yaşamsal sınırlamalar, halkı her açıdan bir sosyo-ekonomik kaosa itiyor. Kepengi kapalı esnaf, ay başındaki kirasını, çalışanlarının maaşını düşüyor.

Sağlık çalışanlarının da ağzını bıçak açmıyor. Tehlikenin merkezindeler. Evlerinde kalma gibi de bir şansları yok. Malzeme ve ekipman sıkıntılarını dile dahi getiremiyorlar.

Her şey, sosyal medyadan, kulaktan kulağa yayılan haberlerden ibaret. Etkili ve yetkili olanlar ise sanki bir ört bas gayreti içerisinde davranıyor. Hangi şehir, hangi bölge, durum ne alemdedir net bir açıklama yapılmıyor.

Eğitimi paralı, sağlığı paralı, hukuku güdümlü, güvenliği anlaşılmaz bir ülkenin vatandaşları olarak geldiğimiz son nokta, başımızın çaresine bakmak gibi görünüyor. Devlet aygıtına güven duymayan bir halk için düşünüp de taşınmanın tam zamanı.

Dua ve sabır mı?
Geçin bunları bir kalemde.
Şimdi ve daima sorgulayan aklın ve bilim egemen  düşüncenin zamanı.

Bir salgın insanlığı dize getiriyor.
Bir musibet bin nasihatten evladır derler.
Unutulmamalı…

Atatürk ile kalın.
Selam ile…

Cem Ayaz

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Cem Ayaz
Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!