SON DAKİKA

YENİ LİBERALİZM

Bu haber 26 Temmuz 2017 - 17:19 'de eklendi. Son Güncelleme9 Mayıs 2018 - 15:14
Abone ol

Bunun için de “global kapitalist” ideolojinin iç yüzünü ortaya çıkarmak gerekir.
Dev şirketlerin çıkarları doğrultusundaki küreselleşme ise insanlık için büyük tehlikedir.

 

YENİ LİBERALİZM

“Yeni Liberalizm” global kapitalizmin dünyayı çıkarları doğrultusunda düzenlemek ve sömürmek amacıyla oluşturulmuş bir görüş…

“Eski Liberalizm”de sosyalist baskıdan ötürü, sosyal güvenlik önlemleri ve alt gelir kümelerine kaynak ayırma gereklilikleri vardı… Şimdi yok…

İşin ilginç yanı yoksulların ve ezilenlerin haklarını savunduklarını söyleyen “eski komünistler”den birçokları şimdilerde “yeni liberalist.” 

Eskiden milliyetçi oldukları sanılan kimileri de bugünlerde “yeni liberalist” oldular… 
Ne kadar ilginç değil mi?

Eski komünist, yeni liberalistler…

Bugünlerde Richard Falk’ın Yırtıcı Küreselleşme adlı kitabını yeniden okuyorum. “KÜRE” Yayınlarından…

Richard Falk, Princeton Üniversitesinde öğretim üyesi… Doktorasını Harvard Üniversitesinde yapmış…

Birlikte okuyalım mı?

Bakınız:

“Kendine özgü ironik bir anlamda Yeni Liberalizm, siyaseti ekonomiye indirgemeye yönelik eski Marksist çabaları yeni bir küresel ortamda yeniden diriltmektedir.  Asıl fonksiyonunu, her nereye götürülürse götürülsün; piyasa güdümlü talimatları takip etmek olarak gören bu dönemin siyasi liderliğinin yaklaşım bakımından ‘iktisatçı zihniyetli’ görünmesine yol açan şey işte bu indirgemeciliktir. Asıl endişe kaynağı olan şey, ekonominin soyutlamalarını ön plana alırken, insani ve toplumsal sonuçları siyasi kaygılarının arka planına atan iktisatçı zihniyettir. İşsizlik ve yoksulluk hakkında soru sormamız bile uygun görülmez. Çünkü bunlar sosyal ilgi kategorileri olup, piyasa güçlerinin etkileşiminin tabiî yan etkileridir.” 

RİCHARD Falk, insancıl bir küreselleşmeden yanadır. Bunun mümkün olabileceğine inanır. Bunun için de “global kapitalist” ideolojinin iç yüzünü ortaya çıkarmak gerekir.
Dev şirketlerin çıkarları doğrultusundaki küreselleşme ise insanlık için büyük tehlikedir.

Bakınız:

“Şirketlere dayalı küreselleşmenin eleştirisi şu değerlendirmelere dayanır: Bu tür bir küreselleşme toplumlar içinde ve arasında beşeri ilişkileri bozan bir ideolojinin tahakkümü altındadır. Çevre korumağa yeterince özen göstermeyerek gelecek nesilleri tehlikeye atar… İktisadi ve sosyal haklar dâhil, insan haklarını gezegendeki her insana ulaştırmak için gerekli görüş yoktur.” 

Ne diyorduk biz?

Yeni Liberalizm, global kapitalizmin önemli bir sömürü aracıdır. Dünya yeniden şekillenirken dev şirketlerin çıkarlarına dokunulmamasını amaçlayan bir “düşünce kalıbı”dır.

Sekizayak’ın (ahtapotun) ayaklarının biridir.

Dünyayı tehdit eden ahtapotun sekiz kol-ayağından biri…

Ötekiler? IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü, Globalizm ideolojisi, Evanjelizm dini, Globalizmin emrindeki kitle haberleşme araçları ve Pentagon… 

Bilelim… Gerisi kolay…

Namık Kemal Zeybek

Parlamentohaber.com

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!