SON DAKİKA

SİZİNLE YOLUMUZ HEP AÇIK PAŞAM!

Bu haber 19 Mayıs 2020 - 16:10 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sizinle yolumuz hep açık Paşam!

“Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır…”

Ne güzel söylemişsiniz!
Ne doğru söylemiş ve söylediğinizi de milletinizin azim ve kararı ile gerçekleştirmişsiniz.

Tarih:  12  Haziran  1919
Yer:  Amasya,  Gezilik  Meydanı.
Saat:  17:00

“Amasyalılar! Padişah  ve  Hükümet,  İtilaf  Devletleri’nin  elinde  esirdir.  Memleket  elden  gitmek  üzeredir.  Bu  kötü  vaziyete  çarebulmak için sizlerle işbirliği yapmaya geldim.

“Amasyalılar!
Düşmanlarımızın  Samsun’dan  yapacakları  herhangi bir  çıkarma  hareketine  karşı  AYAKLARIMIZA  ÇARIKLARIMIZI  ÇEKECEK,   DAĞLARA ÇEKİLECEK,   VATANIMIZI EN SON KAYASINA KADAR MÜDAFAA EDECEĞİZ.”

Tarih: 22 Haziran 1919.
Yer: Amasya
”Ulusun  bağımsızlığını,  yine  ulusun  kesin  kararı  ve direnişi kurtaracaktır… “
Havza
Erzurum
Sivas
Milli irade, milletin iradesi.
Meclis-i Mebusan, 23 Nisan 1920 Ankara
Türk İstiklal Harbi.

Tarih:26 Ağustos
Saat: Sabaha karşı 4 civarları
“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz! İleri..!”
Ve 9 Eylül.
Ve Lozan
Ve ” Efendiler! Yönetim şeklimiz Cumhuriyet olacak!”
29 Ekim 1923…

1919 yılı 19 Mayısından, 9 Eylüle  oradan da 29 Ekime.

100 yıl öncesinde olduğu gibi bugünlerde de,  duyabilen, hissedebilen ve anlayabilen için, o Bandırma vapurunun rotası, o savaş meydanlarının kan, ter ve barut kokusu, o inançlı ve kararlı mücadele  hala içerlerinde umut ışığı olmaya devam ediyor.
Bizim, ulus devlete adanmış, Cumhuriyet ve Türk devrimine inanmış olanların içindeki azim ve karar.

Bir destan özlemi içinde olanlar bilmelidir ki;
Türk ulusu destansı gerçekliğini dünya ve tarih önünde önce süngüsü ile sonra da kurduğu devlet ve onun ülküsüyle böyle yazdırmış, böyle kabul ettirmiştir.

Atatürk'ün Katilleri

Bu destanın her bir kahramanı ve Türk toprağı altında yatan ulu köklerimiz için bu gerçekliği, yaşama ve yaşatmaya yemin etmiş yeni nesiller olarak, öncünün, rehberin, rotanın ne olduğu bilinci ile ki;
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür,  Hakkari’den Edirne’ye oradan Ardahan’a, yavru vatan Kıbrıs’a kadar eylem, söylem ve fikir birliği içinde olmak öncelikli hedefimiz olmalıdır.

70 senelik demokrasi yolculuğumuzdan günümüz siyaset ve siyasetçisine, ister sağından, ister solundan, ister merkez, ister yancısından, doğru ve yanlışlarından aldığımız ders, çılardığımız anafikir, fikren ve ruhen darmadağın olmuş bir milletin bu günkü endişe, şüphe ve umutsuz halleridir.

Şüphesiz ki, geldikleri gibi gidenler vatan toprağı üzerinde bizdenmiş gibi görünen yer göstericileri ile fikir ve eylemlerini Üsküdarlara geçirdikleri atın heybesinde taşıttılar.

Sadece onlar mı?
Atatürk adının geçtiği bir cümlenin noktası konulduktan sonra ardından gelen cümlelerde gravatlı terörist destekçilerinin sırtlarını okşayan, demokrasi, hak ve özgürlük sosuna bulayanlara ne demeli?
Atı alıp Üsküdara geçen belli de, ya siz kimsiniz?

Sormak zorundayız!
Sorgulamak zorundayız!
Sandıkla, oyla, zarfla kurulmadı bu Cumhuriyet!

Bana göre değil de bize göre inancı ile Türkiye Cumhuriyeti kuran Türkiye halkı, Türk Ulus devlenin varlığı, birliği ve bütünlüğü için;

Sizinle yolumuz hep açık Paşam!
Nice 19 Mayıs günlerine…

Atatürk ile kalın.
Selam ile…

Cem Ayaz

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!