Privacy Policy Page
SON DAKİKA

MUSTAFA KEMAL’İN YOLU

Bu haber 29 Nisan 2020 - 23:00 'de eklendi.

Yurdu herkes bir köşesinden çekiştirip duruyor.

Siyasal İslamcılar var. Cumhuriyet değerleri ilk günden kanlı bıçaklı. Cumhurun egemenliği ellerinde. Astığı astık, kestiği kestik. Tek adam demokrasisi. Ol deyince oluyor. Yasa masa hak getire. Hedeflerine doğru koşar adım ilerliyorlar. Kafalarındaki şeriat devletini adım adım hayata geçiriyorlar. Halifelik, hilafet. Sözüm ona İslam ülkelerini bir araya getirip, hükümdarlık kuracaklar. BOP’un eşbaşkanı verdiği görev bu olsa gerek. Kendi ağızlarından çıkan sözle”Bu görevi yerine getiriyoruz” diyorlar. Her fırsatta ama her fırsatta, kağıt üzerinde de olsa, Anayasasında yazılı, laik, sosyal ve bir hukuk devletidir maddesini ayakları altına alıyorlar.

İnanç tek malzemeleri.
Çok kullanışlı bakıldığında.
Ettiği duanın kendi dilinde anlamını dahi şöyle böyle bilen ya da bi haber yığınları yönetmek, yönlendirmek için, çok kullanışlı. Hakikatten de camilerin miğfer, minareleri süngü olduğu dönem.
Bu miğfer ve süngü ne için peki?
Cumhuriyet Türkiyesi için direnenler için. Atatürk’ün bizlere emanet ettiği özgürlük ve çağdaş Türkiye için.

Siyasal İslam taammüden Cumhuriyete kastediyor.

Etnik bölücülük.
Şimdilerde kravat takmış.
Evveliyatı çok eski. Altını kazıyın, İngilizi, Amerikalıyı, Avrupayı göreceksiniz. Halklar diyor ve ulus kimlikten nefret ediyor. Güç kimin yanındaysa ona göre pozisyon alıyor. Bazen siyasal İslamcıyla secdeye bazen de Altıok’un sütre gerisine çekiliyor. Yasal zırhı var, o zırhın altında her naneyi yiyiyor. Adına da demokrasi dedirtiyor.

Natocular ve Avrasyacılar.
Nato bugünlerde çok sorgulanır oldu. Öncelerinde de tabi. Nato demek ABD demek aslında. Bu muhasebede, Türkiye ABD ilşkilerine,  yani 1946 yılına kadar geri gitmek gerek. Bağımsızlık aşkı ile kurulan genç Cumhuriyete ilk prangalar. İlk teslimiyet ve ilk vazgeçiş. Siyasal islacıların o gün bugündür kıblesi ve yol arkadaşı. Türk ulus devleti ve Atatürk’ün Türk milleti anlayışına karşıtlıkta ayrılmaz birer yoldaş.

Avrasyacılar.
“Yüzümüzü doğuya dönelim. Rusya, Çin, İran”. Emperyalist batı, dost ve müttefik doğu. Bu bakış açısına göre,  tabi onlar emperyal değil. Bu kesim, halkın mutluluğu ve refahını orada görüyor. Tam bağımsızlığın yolu oradan geçiyor onlara göre.
Cumhuriyet ve Atatürk Türkiyesinde eksen savrulmaları. Bir oraya, bir buraya çekiştirenler.

Halk mı?
Sen ve ben yani.
Bulanık suda yolunu arayan balık.
Oyunlar hiç bitmiyor. Oyuncular dur durak bilmiyor. Cepheler açık, siperler kazılı. Kurguya gelen geliyor, tuzağa düşen düşüyor, oltaya gelen takılı kalıyor.

Dikkat!
Siyasal İslam.
Natocular.
Avrasyacılar.
Etnik bölücülük
Mahşerin 4 atlısı, memleket ve milleti her bir paçasından aşağıya çekiyor. Gırtlağına çöküyor.

Oysa Türk devrimi, oysa Cumhuriyet değerleri, oysa Mustafa Kemalin açtığı yol ve gösterdiği hedef bu toprağın havasına, suyuna, insanı kat ve kat yetiyor…

Atatürk ile kalın.
Selam ile…


Cem Ayaz

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Cem Ayaz
Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!