SON DAKİKA

KUKLACI VE KUKLA

Bu haber 15 Kasım 2019 - 14:22 'de eklendi.
Abone ol

Kukla oyununu bilir misiniz?
Hiç izlediniz mi?
Bazen büyük, bazen de küçük bir sahnede sergilenir. Bazen sahneye bile gerek duyulmaz, uluorta oynanır.

Kuklacı, kukla, oyun, o oyunun senaryosu ve sahnelenecek yer. Bu bileşenlerden oluşur. Kuklacı, ipler marifeti ile hareket ettirdiği kuklasını, bir sağa sola, yukarıya aşağıya evirir çevirir. Bazen dimdik bir pozisyona, bazen de iki seksen yüzükoyun yere serer. Çünkü, ipler onun elindedir.

Kuklayı da konuşturur hani. Bir nevi takdim. Sizler, algı da seçicilik ile önce kuklanın bir şeyler söylediğini zannedersiniz. Ama, anında onu bir kuklacının seslendirdiğini anımsar ve “hımmm…kuklacının sesi bu” diye içinden geçirirsiniz.

Kukla ne bir kelime az ne de bir kelime fazla laf edebilir. Yoksa hemen ipi çekiliverir. Eklem yerleri her hareketi kıvırabilecek özellikte olsa dahi, ipler kuklacının elinde ve kuklacının dediği anı ile vaki bir emir olur.

Bir de oyunun izleyicileri vardır.

Kimisi şakşaklar, ayakta alkışlar.

Amaçları bir daha ki oyunlara “bedava hayatlar” bileti kazanmaktır. Bir frendly kaplan gibi alkışlarlar çoğu zaman.

Bu çoğu zaman ne zamana dek peki?
Kuyrukları sıkışana, kukla değişene kadar..
Kuklacının hizmetindedirler aslında.

Bugün bu kuklayı, dün  başka, yarın kuyruğu kaptırmadıysa eğer, yine şakşak sıralarında olmayı becerebilirler.

Bedava hayatlarını, frendly alkışlarıyla sağlarlar.

Burası çok önemli:
Aslında onlar da bilir ki;

Kuklalar  zaman içinde değişse de o alkışlar hep kuklacıyadır, yeter ki sıkışmasın kuyruklar.

Bu uluorta oyunda, kuklaların takdimi mi?

Kuklacısınadır her daim.

Gösteri değişse de, kuklacı aynı, kuklaların ömrü ise, oyun değişene, işi bitene kadardır çoğu zaman.

Kukla oyununu takdimimdir.

Sürç-i lisan ettiysem, olacak o kadar…

Atatürk ile kalın.
Selam ile…

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!