SON DAKİKA

KORONA VİRÜS ADRES TANIMIYOR

Bu haber 13 Nisan 2020 - 3:12 'de eklendi. Son Güncelleme13 Nisan 2020 - 03:35
Abone ol

Pandemi; dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemlerini uygulayarak; enfeksiyonun toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece pandeminin erken dönemlerinde enfekte olacak kişi sayısını ve pandemi nedeniyle ortaya çıkacak vakaları azaltmak mümkündür.

Pandemi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ilan edilir. Yeni ortaya çıkan virüsün insandan insana kolay bir şekilde hızlıca yayılıyor olması önemli kriterlerdir. Pandeminin toplum düzeyindeki etkisi virüsün bulaştırıcılığına, hastalık oluşturma yeteneğine toplumdaki bireylerin bağışıklık durumuna, bireyler arası temas ve toplumlar arası ulaşım özelliklerine, risk faktörlerinin varlığına, sunulan sağlık hizmetlerine ve iklime bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Koronavirüsün yayılma hızına ve insan sağlığı üzerindeki etkisine bakıldığında genel çapta koruyucu önlemlerin artırılmasını sağlamak adına pandemi ilan edildi.

Türkiye’de ilk korona vakası birçok ülkeye göre daha geç görüldü, önlemler taksit taksit alındı. “Bilim Kurulu”nun kararlarına en üst makamın itibar etmemesi halkın önemli bir kesiminde güvensizlik yarattı. Bu bir küresel salgın. Ne yaparsanız yapın vurup geçecek. Ne kadar çok insan bu hastalıktan korunursa o kadar çok mutluluk verecek. Türkiye açısında önemli olan ikinci nokta olağanüstü durumun ekonomide yaratacağı toplumsal yıkım. Zaten ekonomik krizle mücadele eden Türkiye’de KORANAVİRÜS işin tuzu biberi oldu. İşsizlik ve yoksulluğun artacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok. İşte burada sosyal devletin devreye girmesi yaşamsal önem taşıyor. İşsizlerin ve yoksulların cebine para koyacaksınız ki, geleceğe umutla baksınlar. “Ekonomide İstikrar Kalkanı” kararları da yetersiz kalıyor.

Uzmanlara göre koronavirüs salgınının önüne geçilebilmesi için test yapılabilen sağlık kuruluşlarının artırılması şart. “Türk Tabipler Birliği” ise Türkiye’de test konusunda Sağlık Bakanlığı’nın geç kaldığını söylüyor. Türkiye, koronavirüse karşı kamuda ve sosyal yaşamda hayata geçecek bir dizi yeni önlemler aldı. Dünyadaki diğer örneklere göre vaka sayısı çok az olan Türkiye’de şimdiden alınan önlemler erken mi yoksa tam zamanında mı adım atılıyor? Uzmanlar, tüm tedbirlerin doğru olduğunu söylemekle birlikte, ‘vaka sayısının gerçekten bu kadar az mı olduğu’ sorusunun önemli olduğunu ifade ediyor. İktidarın, hastalık olan şehirleri açıklamaması kafalarda soru işaretleri yaratıyor. Çünkü, sağlık olayları saydamlık istiyor. Koranavirüsün adres tanımaması zengini ve fakiri eşitledi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Salgınla mücadele konusunda içinde bulunduğumuz en önemli sorun, iktidarın gerçeklere göre değil kendisinin başarı algısına göre kararlar alması. Bilim yok sayılarak bulaşıcı hastalıklara karşı koyamazsınız. Her sorun duayla, sabırla çözülmez.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!