SON DAKİKA

EVRENE BIRAKTIĞIMIZ İMZA…

Bu haber 03 Aralık 2020 - 17:21 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Henüz karın doyurmanın, üzerimizi örtmenin ve barınmanın telaşındayız. Tuhaftır, ilk insanların, ilk basit ve zorunlu telaşları.

Oysa takvimler 2020 yılını gösteriyor.
Neredeyse 2021 hani.
İlk insandan bu yana kaç adım öteye gitmişiz sorusu, cevaplanması zor bir soru. Mars’ta yaşam, sokakta aş arıyoruz.
Ne yürüyüş ve ne çelişki ama…

O günlerden bugünlere değişmeyen tek gerçeğimiz, birbirimize ile olan kavgamız sanırım. İnsanın insan, toplumların başka toplumlar, ülkelerin ülke ve bu gidiş ile, şimdiden, bilim kurgu filmlerimlerinde bizlere gösterildiği gibi, gelecekte, başka dünyaların başka dünyalar ile kavgası.
Kavga devam edecek.
Ne tuhaf ama…

Unutuyoruz.
Bizden önceki gelip ve geçenlerde olduğu gibi, su, hava ve toprak döngüsünde,  bize kadar olanına misafiriz sadece. Nasıl bir misafirlik ise bu, ah ile vahın arafında yaşanıyor nedense.
Ne unutkanlık ama…

Dünya misafirleri neyi paylaşamıyor?
Dünya misafirleri neden paylaşamıyor düşününce?
Alın size bir iki soru.
Düşününce başlıyor sorular ve de cevapları düşünebilmenin gücünde.
Ne zor iştir düşünebilmek.
Ne zor ama…

Ne güzel kavga ediyor, ne güzel savaşıyoruz. Ne güzel ölüp, ne güzel öldürüyoruz, o ilk günden bugünlere. Devam ettiği ve süregeldiğine göre, kavgalar, öldürmek ve ölmekten hiç vazgeçiyoruz.
Baksanıza, iyi bir şey heralde.
Garip bir şey.
Ne garip ama…

Çünkü sebeplerimiz var.
Çünkü gereklilikler.
Zorunluluklar bakınca. Başka, başkaca nedenleri de var mıdır? Bilemiyoruz, bu soru hep yanıtsız kalacak belki de.

Sosyoloji, felsefe, psikoloji vb. bilimler bazı soruların cevaplarını arayıp,bulup vermeye çalışsa da, hatta sayısal bilimler de bu cevapların sebep ve sonuç ilişkilerini, toplayıp, çıkarıp, çarpıp, bölüverse de, sonuçlarına bakınca, elde kalanına yani, karda kalmıyor, artıya geçmiyor gibiyiz son tahlilde.
Ne zor muhasebe.
Ne zor bir hesap ama…

Atatürk'ün Katilleri

Benim karnım daha fazla doysun, daha iyisini ben örtüneyim ve gözümün gördüğü, ayağımın basabildiği yerden çok fazlası benim olsun kavgası. Toprağın altı üstü ne varsa benim olsun dövüşü.
Bu neden ile ölüyor, öldürüyor, ağlıyor, ağlatıyor insan denen canlı.
İlk günden, son güne.
Ne yürüyüş ama…

Dünyanın haline baktığımızda da, karnımız doymuyor, üstümüz örtünmüyor, başımızın üstündeki çatı dahi yetmiyor gibi bu misafirlikte.

Ha bir de, benim inancım, senin inancın olayı var ki, insanlığın celladı.
Tanrı şaşıyor bu işlere.
Hem de ne şaşkınlık ama…

Bu misafirlikte, insanın, insana ettiğini başka kimse etmemiş, başka bir şey de etmeyecek gibi, evrene bıraktığımız, bırakacağımız izlerimizde.
Ne yapalım, imzamız böyle.
Dikkatinize.
Ne imza ama…

Atatürk ile kalın.
Selam ile…

Cem Ayaz

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!