SON DAKİKA

TÜRMOB’un Yapacağı En Önemli Şey Mesleğe Bakış Açısını Yenilemek Olmalıdır

Bu haber 28 Ekim 2022 - 0:05 'de eklendi.
Abone ol

15 Ekim’de Ankara’da TÜRMOB’un (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) 32. Genel Kurulu’nu yapacağız. Daha önceki 31 Genel Kurula katılan bir meslek mensubu olarak gördüğüm tablo şu: TÜRMOB’un ve Odalarımızın fiziki ve teknik yapılanmalarını çok başarılı bir şekilde tamamladık.

Genel Kurullarımızı beş yıldızlı otel salonlarında yapıyoruz. Bunlar güzel şeyler. Ancak, mesleğin çıkarlarının korunması ve gelir yaratılması konusunda aynı şeyleri söyleyemeyiz. Bunun en önemli nedeni süren duruma saplanıp kalmak ve değişime ayak uyduramamak.

Yeminli Mali Müşavirlik ve Mali Müşavirlik mesleğinde yeni gelirler yaratılamıyor. Beyanname süresinin uzatılması, mücbir nedenler ve mali tatil gibi konulara takılıp kalınması mesleği dar bir çerçeveye sığdırmaktadır.

Halbuki yapılacak o kadar çok iş var ki. Finans ve yatırım danışmanlığı, insan kaynakları, pazarlama ve bilişim teknolojileri gibi konularda uzmanlık. Yeminli Mali Müşavirler adeta KDV iade memuru  olmuş durumda.

Burada yaptığımız Yeminli Mali Müşavirlik ve Mali Müşavirlik işlerinin gelişmiş ülkelerde karşılığı yok. Onlar başka şeyler yapıyorlar. Bizler ise hala defter tasdiki ve yetkili matbaaya fatura bastırmakla uğraşıyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gözünün sürekli olarak KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergilerde olması, vergi mükelleflerinin ise matrah artırıma odaklanmaları mesleğimize olan önemi azaltmakta ve her matrah artırımı yasası mesleğimizden çok şeyler götürmektedir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Mali Müşavirlik ruhsatı alan meslek mensuplarımız şayet sadece muhasebeci olarak kalacaklarsa boş yere ruhsat alıyorlar. Kayıt memuru olmak için bu kadar okumaya da gerek yok. Kendilerini geliştirerek uzmanlaşmaları gerekiyor.  Dünyada çoklu eğitimin son hızla geliştiğini düşünecek olursak gelişmiş ülkelerde güçlü sertifika programlarıyla meslek değişimi gerçekleşiyor. Örneğin, bir makina mühendisi sertifika programlarına katılarak yazılım ya da tasarım mühendisi olabiliyor. Alınan sertifikalar işletmeler tarafından diploma gibi kabul ediliyor. 

TÜRMOB, CFA (Chartered Financial Analyst) örneği olduğu gibi etkili bir uluslararası (İngilizce-Türkçe) sınav merkezi kurabilir. Kamu Gözetim Kurumu’nun şimdi yaptığı zorunlu eğitimleri buraya kaydırarak, bağımsız denetçi belgesinin aldığı tarihten itibaren 3 dereceli sınav sistemini getirerek 5. yılda  yeterlilik sınavı koyabilir. Gelişmiş ülkeler mesleklerdeki gelişimi böyle sağlıyor.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR