SON DAKİKA

”Türkiye’nin Taliban İnancıyla Alakalı Ters Bir Yanı Yok”

Bu haber 31 Temmuz 2021 - 13:30 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın twitter’da “Türkiye’nin Taliban İnancıyla Alakalı Ters Bir Yanı Yok” başlığını okuyunca önce inanamadım ancak daha sonra başka haber sitelerinden de doğrulayınca şaşırdım kaldım. ABD’nin Afganistan’dan askerlerini çekme kararını açıkladıktan sonra böyle bir sözün söylenmesi akıllara hemen şu tespiti getiriyor. AKP, ABD ile ilişkilerini güçlendirmek ve Biden’ın güvenini kazanabilmek için gözünü karartmış görünüyor.

AKP’nin dış politikadaki zikzakları biliniyor ama bu kadar da olmaz dedirtiyor insana. Dış politikadaki öngörüsüzlüklerine en somut örnek Suriye politikaları. 10 yıl önce kardeş Suriyeli ve Ortadoğulular rahatlıkla girip çıksınlar diye Suriye sınırındaki tüm mayınları temizledik. Şimdi ise Suriye sınırına 837 km güvenlik duvarı ördük. Afganistan’ın yeteri kadar askeri varken (300 bin) Kabil Havalimanının güvenliğini üstlenmeye kalkışmak aymazlıktır. Para için Türkiye bu kadar küçük düşürülmemeli.

Tüm bu yanlışların temelinde “Tek Adam” Rejimi yatıyor. Fikir tartışması yok, katılımcılık ve denetim organı hiç yok. Her konuda biat kültürü ve ümmet anlayışı egemen. Türkiye nereye kadar bu saçmalıklara dayanacak belli değil. Gelecek korkusu başta gençler olmak üzere tüm toplumu sarmış durumda. Yalan söylemek ve hamaset yapmak iktidarın en önemli stratejisi olmuş. Havuz medyası da iktidarın bu amacına itirazsız bir şekilde hizmet ediyor. Sıkıştıkları zaman da en çok söyledikleri söz “hepimiz aynı gemideyiz” diyorlar. Biz sizinle aynı gemide falan değiliz. Bizim gemimiz Bandırma Vapuru, sizin geminiz ise yalan, yağma ve yolsuzluklar gemisi.

Taliban’la işbirliği yapmaya hazırlanan Beştepe’ye şunu anımsatmakta yarar var; Türkiye halkının İslam anlayışının Taliban ile ne felsefi ne teolojik ne de ideolojik düzeyde herhangi bir yakınlığı bulunmuyor. Taliban anlayışı İslam’ın en ağır şekilde yozlaştırılmış ve siyasi olarak kullanışlı hale getirilmiş bir biçimidir. Taliban, örümcek kafalı yobazların oluşturduğu organize bir uyuşturucu çetesidir. Yaratıcısı da ABD’dir. CIA tarafından beslenip büyütülmüştür. Dini inanç altındaki sapkınlıkları her geçen gün artmaktadır.

Çağdaş bilim ve teknolojiye inanan, dini inanç ile siyasal İslam’ı birbirinden ayıran, kadın erkek eşitliğini hayata geçirmiş ve sosyal hukuk devleti ilkesine bağlı Laik Türkiye Cumhuriyet’i ile Taliban’ın hiçbir benzer tarafı yoktur. Erdoğan’ın, “Türkiye’nin Taliban inancıyla alakalı ters bir yanı yoktur” sözlerini geri alarak halktan özür dilemesi gerekir.

Atatürk'ün Katilleri

Ekonomik yönden ülkeyi büyük bir çıkmaz içine sokan iktidar, dış politikadaki yanlış kararlarıyla da travma yaratmaktadır. Dış politika ve ekonomi birbirlerinden ayrılamaz unsurlardır.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!