SON DAKİKA

TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMÜN NERESİNDEYİZ?

Bu haber 07 Aralık 2020 - 13:00 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Dijital teknolojiye en hızlı ve etkili uyum sağlayan finans kesimi oldu. Esasen, tüm teknolojik değişimde finans sektörü başı çekiyor. Çünkü parayı yönetenler için hız çok önemli. Türkiye de bu değişime ayak uydurmuş durumda. Bankalarımız dijital teknolojiye çok büyük kaynaklar ayırdılar. Cep bankacılığını geliştirerek hem hız kazanmak hem de mekan ve personel giderlerinden kurtulmak istiyorlar. Müşteri ile karşılıklı bir fayda kuruyorlar.

Türkiye dijital teknolojide diğer sektörlerde çok geride kaldık. Sadece konuşarak, pilot uygulamalar yaparak zamanı boşa geçiriyoruz. E-Devlet uygulamasında son birkaç yılda önemli işler yapıldı. Ancak, biz bir adım atarken batı ülkeleri 2-3 adım birden atıyorlar. Yolculuk ettiğimiz vagonun sırası hiç değişmiyor. Zaman zaman da daha arkadaki vagonlarda kendimize yer bulabiliyoruz.

2006 yılında Şikago’da master yapan en büyük oğlumla New York’da buluşmuştuk. Bir hafta sonu en güneyden 7. caddeye doğru Broadway caddesinden yürümeye başladık. Caddeye girmeden hemen sağda New York Adliye binası var. Espri yapmayı çok seven oğlum dedi ki; “Baba yarın buraya gelip savcılık belgesi alacağım.” Gülüştük. Ben de; “Merak etme oğlum Türkiye’de de yakında bu işler olacak” dedim. Çünkü, değişimin karşısında hiçbir güç duramaz. Nitekim, E-Devlet uygulamasıyla önemli işlerimizi yapıyor ve bilgi alabiliyoruz.

E-Devlet, internet vergiciliği ve uzaktan eğitim gibi uygulamalar bilgi teknolojilerinin çok küçük bir parçası. Pandemi nedeniyle internet altyapımızın ne kadar yetersiz olduğunu gördük. Ülkelerin internet geniş bant hızı üzerine yapılan bir araştırmaya göre Türkiye, 207 ülke arasında internet hızı en yüksek 102. ülke oldu. Türkiye bu listede 2018 yılında 91 ve 2017’de 83. sıradaydı.

Dijital dönüşüm, Türkiye’nin gelecekte söz sahibi olabilmesi bakımından çok önemli. Genç ve teknolojiyi seven bir nüfusa sahip olduğumuz için şanslıyız. Ancak sosyoekonomik farklılıklar nedeniyle, toplumun her düzeyinde “eğitim ve teknolojiye erişim” aynı düzeyde değil. Teknoloji anlamında da genel sıralamaya göre sıramız iyi durumda, fakat teknolojik ortam olarak alt sıralardayız. Geleceğe hazır olma anlamında iyi olduğumuzu söyleyebiliriz; çünkü e-ticaret, akıllı telefon sahipliği gibi konulara uyum sağlamada iyi durumdayız.

Atatürk'ün Katilleri

Geleceğe hazır olmak için; Eğitime yapılan harcamayı, yükseköğrenim oranını, kişi başına düşen öğretmen sayısını, bilim alanındaki mezun sayısını, kadınların eğitime erişimini, internet hızı gibi teknolojik altyapıyı iyileştirmeliyiz. İleri teknoloji üreterek, ihraç etmeliyiz. E-Devlet uygulamasını daha da geliştirmeliyiz. Ar-Ge alanındaki yatırımları, insan kaynağını arttırmalı, Ar-Ge’ye daha fazla kadını yönlendirmeli, teknolojik sektörlerdeki işgücünü ve kalitesini arttırmalıyız. 

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!