SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK NEDEN ÖNEMLİ BİR GELİŞMEDİR

Yayınlama: 26.03.2024
Düzenleme: 26.03.2024 15:23
43
A+
A-
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.
+ Daha Fazla

  Sürdürülebilirlik yalnızca çevresel etkiyi değil aynı zamanda kuruluşun sosyal ve ekonomik yönlerini de ifade eder. Çalışan güvenliği, çeşitlilik, yolsuzluk riskleri ve etik pazarlama gibi faktörler, dikkate alınması gereken diğer faktörlerden sadece birkaçıdır.

  Sürdürülebilir kalkınma, doğal kaynakların günümüzün ve gelecek nesillerin kullana-bileceği şekilde kullanılmasını ifade etmektedir. Sürdürülebilirlik konusu kalkınma açısından önemlidir çünkü doğal kaynaklar dikkatli kullanılmazsa gelecek nesillere aktarılamayabilir.

  Mükemmel bir sürdürülebilirlik çalışması için birinci adım, şirketinizin ya da kuruluşunuzun faaliyetlerini haritalandırmak ve çevre ve insanlar üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunuz yerleri analiz etmektir. Amaç, olumsuz etkilerinizi en aza indirmek ve olumlu etkinizi en üst düzeye çıkarmaktır; bu nedenle bu, bir şirketten diğerine farklılık gösterir.

  Bir imalat şirketinin genellikle üretim süreci boyunca büyük bir etkisi olurken, örneğin bir tarım ürünü ithalatçısının çiftçilerin tedarik zinciri üzerinde büyük bir etkisi vardır. Finans sektörü yatırım yaptığı şirketler üzerinden etki yapabiliyor. Hatta deterjan gibi bazı ürünler son kullanıcı tarafından tüketildiğinde en fazla etkiyi yaratıyor. Temel etki alanlarınızı belirlediğinizde yenilikçi olmak ve bu zorlukları iş fırsatlarına dönüştürmek çok daha kolaydır.

  İyi bir sürdürülebilirlik çalışması, işinizle ilgiliyse ofis duvarlarının ötesine geçmelidir. Tedarikçilerinizi, ortaklarınızı, yatırımlarınızı vb. seçerken ortaklarınızın nasıl davrandığının farkında olun ve markanızı kiminle bağdaştırmayı seçtiğinize dikkat edin. Bu, şirketinizin bir başkasının kötü itibarından zarar görmesi riskini en aza indirmek için önemlidir, ancak aynı zamanda sektörü gerçekten etkilemenin ve değiştirmenin de bir yoludur. Benzer diğer aktörlerin çalışma şekillerinden ilham alınmalıdır.

  Sürdürülebilirlik çalışmalarında önemli bir başarı faktörü, çalışanlarınızın katılımını sağlamak ve onları fark yaratma anlamında dahil etmektir. Bu, özellikle genç nesil arasında, işveren seçerken giderek daha önemli bir faktör haline geliyor. Gururlu çalışanlar hem gelişmeyi ve yeniliği teşvik edecek hem de mesajı yayacaktır. Aynı derecede önemli olan, elbette müşterilerin taahhüdünüzü deneyimlemesi ve güçlü bir rekabet avantajı yaratmasıdır.

  Sürdürülebilirlik bilgilerinizi, şirketle ilgisi olan ve stratejik paydaş grupları olan herkesin erişebileceği şekilde ayarlamayı unutmayın. Her iletişimde olduğu gibi bunun da güncel iletişim yöntemlerine ayak uydurması gerekiyor. Pek çok şirket, çabalarını yalnızca ağır, anlaşılması zor bir belgede sunarak önemli paydaşlara ulaşmayı başaramıyor.

  Şirketin sürdürülebilirlik sorunlarını nasıl ele aldığı konusunda şeffaf ve net olmak, somut eylemler ve ölçülen sonuçlarla güvenilirlik yaratmak ve şirketinizin konuyu ciddiye aldığını gösterir. Sektörünüzle paylaşabileceğiniz zorluklar ve bu zorluklarla nasıl başa çıkacağınız konusunda açık olmaya cesaret etmeniz önemli bir faktördür.

  Sürdürülebilirliği sürdürmek, mevcut ve gelecek nesilleri desteklemek için insanların ve doğanın verimli bir uyum içinde var olabileceği koşulları yaratmak ve sürdürmektir.

  Ahmet Akın

  Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı