SON DAKİKA

Sosyal Medya Siyaseti Nasıl Etkiler?

Bu haber 22 Şubat 2023 - 2:10 'de eklendi.
Abone ol

Siyasi manzara son 15-20 yılda oldukça değişti. İnternet bu dönüşümde büyük rol oynamıştır. Özellikle sosyal medya artık siyasi kampanyalarda ve insanların konular hakkında düşünme biçimlerinde ciddi bir faktördür. Adaylar ve destekçileri görüşlerini sürekli olarak Facebook ve Twitter’da yayınlıyorlar. Her bir tarafın propagandalarını yayınladığı kendi sayfaları var.

Bugün sosyal medyanın siyaseti etkilemesinin önde gelen yollarından bazılarına şunlardır:

Güncel Haberler:

Sosyal medyanın siyaseti dönüştürmesinin yollarından biri, haberlerin, anket sonuçlarının ve söylentilerin paylaşıldığı hızdır. İnternet öncesi günlerde, insanlar en son bilgileri almak için bir sonraki gazete veya TV haber şovunu beklemek zorunda kalırken, çevrimiçi haberler 7/24 bir fenomendir. Sosyal medya bunu bir adım daha ileri götürdü. Herhangi bir saatte birçok web sitesindeki haberlere erişebilmenize rağmen, çoğu kişi Facebook ve Twitter gibi sitelerde ciddi haberlerde veya siyasi web sitelerinde olduğundan daha fazla zaman harcıyor. Bu, oturum açtığınızda arkadaşlarınız tarafından paylaşılan en son trend haber hikayelerini ve görüşlerini alacağınız anlamına gelir.

Anketlerin Etkisi:

Siyasi anketler her kampanyanın önemli bir parçasıdır. Genellikle kafa karıştırıcıdırlar, çünkü genellikle aynı gün yayınlanan çelişkili sonuçlara sahip birden fazla anket bulabilirsiniz. Diğer siyasi haber türlerinde olduğu gibi, internet her gün gördüğümüz anket sonuçlarının sayısını büyük ölçüde artırdı. Sosyal medya bunu daha da hızlandırdı. Anket sonuçlarının seçimler üzerinde büyük etkisi vardır. Bu, kusurlu olsalar bile doğrudur.

Politikacılarla Doğrudan Etkileşim:

Sosyal medyanın siyaset üzerindeki olumlu etkilerinden biri, seçmenlerin adaylarla ve seçilmiş yetkililerle daha kolay etkileşim kurma fırsatıdır. Geleneksel olarak, bir politikacı veya adayla tanışmak istiyorsanız, canlı bir etkinliğe katılmanız gerekir. Herkes bunu yapamaz. Modern teknolojiyle, canlı akış etkinliklerine katılabileceğiniz ve politikacılar ve adaylarla etkileşime girebileceğiniz sanal etkinliklere katılmak artık mümkün.

Demografi ve Hedefleme:

Hedefleme reklamların ve mesajların doğru kitleye ulaşmasını sağlamak için reklam endüstrisinde kullanılır. Politikacılar da bunu yapıyor. Sosyal medya çağında, politikacılar ve göreve gelen insanlar kampanyalarını hedefleyebilirler. Bir aday kadınların, üniversite öğrencilerinin, emekli kişilerin veya diğer seçmenlerin endişelerini gidermek istiyorsa, artık mesajlarını uyarlayabilirler. Tıpkı Facebook’taki reklam verenlerin analitiği ve hedefli reklamları kullanabilmeleri gibi, adaylar ve politikacılar da kullanabiliyor.

Söylentiler, Sahte Haberler ve Komplolar:

Siyasi kampanyalar artık sosyal medyaya yayılan her hikayeden etkileniyor. Gerçek haberleri sahtelerinde ayırmak gittikçe zorlaşıyor. Sosyal medya bu ayrımı özellikle kafa karıştırıcı hale getiriyor. Bu nedenle, herhangi bir şeye inanmadan önce çok fazla ayırt etmek gerekir. Siyasi liderler ve adaylarla bağlantılar ve söylentiler akışı, hakikat, yalanlar, hiciv ve spekülasyonların bir karışımıdır.

Onaylama Gücü Önyargı:

Sosyal medyada çalışan gizli güçlerden biri onay yanlılığıdır. Bu, politika da dahil olmak üzere tartışmalı konular söz konusu olduğunda özellikle güçlüdür. Çoğu insan gibiyseniz, sosyal medyadaki arkadaşlarınızın ve takipçilerinizin çoğu muhtemelen bakış açınızı paylaşır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu, tweet’lerin, facebook yayınlarının veya diğer içeriklerin büyük çoğunluğunun, zaten sahip olduğunuz aynı bakış açısını ifade etme eğiliminde olduğu anlamına gelir. İnsanların kendilerini benzer zihinlerle çevrelemesi doğaldır. Bu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı doğrudur. Sosyal medya sitelerinde bu, “herkesin” aynı şekilde düşündüğü yanılsamasını yaratabilir. Örneğin, Facebook’ta birkaç yüz arkadaşınız varsa ve bunların yüzde 90’ı çoğu siyasi konuda hemfikirse, aldığınız bilgiler bu önyargı ile filtrelenir.

Kullanıcılar, mevcut önyargınızı doğrulayan hikayelere bağlantılar yayınlayacaktır. Zaten sahip olduğunuz fikirleri tekrarlayacaklar. Bu nedenle, sosyal medya görüşlerimizi güçlendirebilir ve alternatif bakış açılarını ilgisini zorlaştırabilir. Siyasette, insanları başkalarına karşı daha görüşlü ve daha az toleranslı hale getirmeye yardımcı olabilir. Öte yandan, farklı bakış açılarına sahip bir dizi insanla bağlantı kurmak için çaba gösterirseniz, onay yanlılığının üstesinden gelebilir ve sizi daha açık fikirli hale getirmek için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya ve Siyasetin Geleceği:

Sosyal medya nispeten yeni olduğu için, toplum üzerindeki etkisini görmeye başlıyoruz. Sosyal medya nedeniyle ortaya çıkan birçok siyasi değişiklik olacağından emin olabilirsiniz. Artık internet oylaması için, seçimlere daha fazla insanın katılmasına yol açabilecek öneriler var. Bu, sosyal medyayı daha da etkili hale getirebilir, çünkü insanlar Facebook veya Twitter’da buldukları en son yorumları veya bağlantıları okuduktan sonra anları tam anlamıyla oylayabilirler.

Diğer gelişmeler de siyaseti değiştirecektir. Sosyal medyadaki yoklama teknikleri daha yaygın ve umarım daha doğru hale gelecektir. Daha sanal siyasi mitingler ve belediye salonları gerçekleşecek. Sosyal medya her zamankinden daha popüler hale geldikçe, siyaset üzerindeki etkisi ancak zamanla artacaktır.

Kaynak: Sprout Blog

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR