SON DAKİKA

PARTİ VE PARTİCİLİK DİYE DİYE…

Bu haber 10 Haziran 2019 - 18:46 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Roma demokrasisi ile tek farkımız kölelerinde oy kullanması, hem de köleliğinin farkında olmadan.
31 Mart seçim yenileme oyununda dahi satranç masasındaki piyon olduklarını hala göremiyorlar.

Atatürk  sonrasındaki siyasi ve ekonomik başarısızlık,  dışarıdan itmeli çok partili siyasal yaşam ve bugüne kadar gelen türevlerinin bizleri getirdiği nokta;
Ne yurt birliği ne de yurttaşlık birliği.

Kurtuluş savaşı ile kurtulduklarımız, demokrasicilik ve sandıkçılık cephelerinde bir bir yitirildi. Çanakkale düştü. Düşman Polatlı’yı geçti, milletin meclisi ve Ankara, tabela üzerinde kaldı.
Yurttaş yurttaşın üzerine yürüdü, asker askere, asker yurttaşına silah çekti.

Peki bu hal ve gidiş kimin, kimlerin işine yaradı? Ne kazandık ve neler kaybettik? Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Türk olmak, Türk’üm demek faşizmle özdeşleştirildi, önüne seccade serilip, yeni Tanrılara secde edildi. Elbette bu dramada sağcısı solcusu aynı figürasyon, oltadaydı balık ve birilerinin de yemlemeye ihtiyacı kalmıyordu.

Gel gelelim sandık köleleri bu işi çok sevdi. Parti ve particilik tek çıkış yolu gibi düşünülürken, siyasal sistemde tuz koktu ve deniz bitti.

Her şeye rağmen, az da olsa “kuruluş değerleri, kuruluş felsefesi” söylemleri nihayet dile geldi. Elbette bunu dile getirenler mevcut siyasi aktörlerden hiç biriydi.

Her zaman Roma’nın soyluları sandık sonucunun peşinde ve o Roma’nın bugünkü köleleri de tıpış tıpış sandık önündeydi. Adına seçim dendi, milli irade dendi, dendi de dendi. Alıştırılmış çaresizlik, ezberletilmiş seçmencilik her daim gündemdeydi.

İktidarı ve muhalefeti önce komisyonlarda sonra seçim meydanları ve daha sonra da sandık önlerinde Cumhuriyetin her kaybına meşrutiyet yani geçerli ve kabul görünür hale getirdi.
AKEPE’si,  CHP’si, bilmem nesi, hiç fark etmez.
Atatürk oyunu görmüştü, o ve Cumhuriyetinden nefret edenler zaten ümmetçi idi de, kendine Mustafa Kemal’in askerleriyiz diyenler bu büyük tiyatroyu, bu büyük senaryoyu göremedi.

Roma demokrasisinden tek farkımız kölelerinde oy kullanmasıydı ya hani? 31 Mart olmadı şimdi 24 Haziranı verelim, olmaz mı yani?

Parti ve particilik diye diye memleket bu hale geldi…

Atatürk ile kalın.
Selam ile…
Cem Ayaz

Parlamento Haber/Korku yok!

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Cem Ayaz
Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!