NESNELERİN İNTERNETİ (IoT) NEDİR?

Yayınlama: 14.05.2024
42
A+
A-
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.
+ Daha Fazla

  Nesnelerin İnterneti (IoT), sensörler, yazılımlar ve ağ bağlantısıyla gömülü olan ve bunların veri toplamasına ve paylaşmasına olanak tanıyan fiziksel cihazlar, araçlar, cihazlar ve diğer fiziksel nesnelerden oluşan bir ağı ifade eder. “Akıllı nesneler” olarak da bilinen IoT cihazları, akıllı termostatlar gibi basit “akıllı ev” cihazlarından akıllı saatler ve RFID (Radyo Frekansı Tanımlama) özellikli giysiler gibi giyilebilir cihazlara, karmaşık endüstriyel makinelere ve ulaşım sistemlerine kadar çeşitlilik gösterebilir.

  Teknoloji uzmanları IoT teknolojilerine dayanan bütünüyle “akıllı şehirler”i bile tasavvur ediyorlar. IoT, bu akıllı cihazların birbirleriyle ve diğer internet özellikli cihazlarla iletişim kurmasını sağlar. Akıllı telefonlar ve ağ geçitleri gibi, veri alışverişi yapabilen ve çeşitli görevleri bağımsız olarak gerçekleştirebilen, birbirine bağlı cihazlardan oluşan geniş bir ağ oluşturmak. Bu şunları içerebilir:

  Bu şunları içerebilir:

  *Çiftliklerdeki çevre koşullarının izlenmesi,

  *Akıllı arabalar ve diğer akıllı otomotiv cihazlarıyla trafik düzenlerini yönetmek, *Fabrikalardaki makinelerin ve süreçlerin kontrol edilmesi,

  *Depolardaki stok ve sevkiyatların takibi.

  IoT’nin potansiyel uygulamaları çok geniş ve çeşitlidir ve etkisi halihazırda imalat, ulaşım, sağlık, taşımacılık ve lojistik, tarım da dahil olmak üzere çok çeşitli endüstrilerde hissedilmektedir. İnternete bağlı cihazların sayısı artmaya devam ettikçe IoT’nin dünyamızı şekillendirmede giderek daha önemli bir rol oynaması muhtemeldir. Yaşama, çalışma ve birbirimizle etkileşim şeklimizi dönüştürüyoruz.

  Kurumsal bağlamda IoT cihazları sıcaklık, nem, hava kalitesi, enerji tüketimi ve makine performansı gibi çok çeşitli parametreleri izlemek için kullanılır. Bu veriler, işletmelerin operasyonlarını optimize etmelerine ve kârlılıklarını iyileştirmelerine yardımcı olabilecek kalıpları, eğilimleri ve anormallikleri belirlemek için gerçek zamanlı olarak analiz edilebilir.

  IoT, fiziksel varlıkları izlemeye ek olarak çalışan güvenliğini artırmak için de kullanılabilir. Madenler, petrol ve benzin alanları ve kimyasal ve elektrik santralleri gibi tehlikeli ortamlarda çalışanlar, kendilerini etkileyebilecek tehlikeli bir olayın meydana gelmesi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. IoT sensör tabanlı uygulamalara bağlı olduklarında, kazalar konusunda bilgilendirilebilirler veya mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtarılabilirler. IoT uygulamaları, insan sağlığını ve çevre koşullarını izleyebilen giyilebilir cihazlar için de kullanılır. Bu tür uygulamalar sadece insanların kendi sağlık durumlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hekimlerin hastaları uzaktan izlemesine izin verir. Kaynak: Oracle

  AHMET AKIN

   

  Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı