SON DAKİKA

Mersin Girişimci Kadın Kooperatifleri Buluşması Sonuç Bildirgesi

Bu haber 19 Haziran 2022 - 0:05 'de eklendi.
Abone ol

02 Haziran 2022 tarihinde TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından gerçekleştiren “Girişimci Kadın Kooperatiflerinin Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu panelle ilgili olarak düzenlenen sonuç bildirgesi aşağıda sunulmuştur: 

*Kooperatifçiliğin gelişmesi demek, bir anlamda insanların sadece kazanmak için değil, ortaklaşarak, dayanışarak da para kazanması demektir. Genel olarak insanların rekabetle para kazandığı anlayışın yerine dayanışmayla da para kazanılabileceği, dayanışmayla da ekonomik güçlenme olacağı konusunda ortak anlayış geliştirilmesi gerekiyor.  

*Kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifleri, kadınlarımızın ürettiği mal ve hizmetlerin yurt içinde ve yurt dışında pazarlama, tanıtım ve satışına aracılık ederek ülke ekonomisine ve kadın istihdamına katkı sağlayacaktır. Bu kooperatiflerin başarı ölçüsü, ekonomide yarattığı gelir ile kadın istihdamında elde ettikleri artış olacaktır. 

*Kooperatifleri kurmak çok kolay, bu kooperatiflerin sürdürülebilir olmasını sağlamak ise o kadar kolay bir konu değil. Kooperatiflerin sürdürülebilir olması için, daha kurumsal olması gerekiyor. Çok sayıda kooperatif kurulmasını çok marifet olarak görmemek gerekiyor.

*Kadın kooperatifleri bir umutla ve birlikte olmanın sağlayacağı güçle kuruluyor. Kadınlarımız kendi ekonomilerine bir katkı sağlamak ve bir ek gelir elde etmek için bir araya geliyorlar. Mal ve hizmet üretimleriyle ekonomiye ve kadın istihdamına katkı sunmaya çalışıyorlar. En azından kuruluş döneminde devletten teşvik bekliyorlar. Bürokrasinin engelleriyle karşılaşmak istemiyorlar.

*Girişimci kadın kooperatifleri, tek başımızayken gözümüzün kesmediği şeyleri bir aradayken başarabilmenin hiçbir şeyle kıyaslanamayan güvenini yaratıyor. Kadın kooperatifleri, sosyal dayanışma ekonomisini kendi çevresinde örmek isteyen herkesin işine yarayacak kılavuzlardır.

*Kooperatifler, emeğin, kazancın, kararların paylaşıldığı ortak akıl işleyişiyle kadınlara ekonomik hayatta yer almaları ötesinde, kendi haklarını öğrenmenin ve dünyayı adil paylaşım bakış açısıyla algılamanın yeni değerlerini sunuyor. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

*Kurumsal destek mekanizmaları, iyi uygulamalar ve kadınların güçlendirilmesi gibi konularda proaktif eğitimler vermek çok önemli. Kooperatif ortağı olan kadınların gereksinimleri göz önünde bulundurularak kooperatifçilik hukuku, vergi uygulamaları, sosyal güvenlik, muhasebe, markalaşma, e-ticaret, yer temini gibi konularda Bakanlıkların ve yerel yönetimlerin ürün geliştirme destekleri hayati önem taşımaktadır. 

*Kurumlar Vergisinden muaf olan kooperatifler, ortak dışı işlemlerine ilişkin hesap ve kayıtlarını mevzuat gereğince kooperatif için tasdik edilen yasal defterlerde kooperatif hesaplarıyla ilişkilendirilmeksizin kayıt altına alınmaktadır. Kooperatif ve iktisadi işletme adına ayrı vergi numaralarında beyan edilmesi işlemleri zor ve külfetli hale getirmektedir. Küçük ölçekli girişimci kadın kooperatiflerinde ortak dışı işlem kavramı belli bir hacimde yumuşatılmalıdır.

*Gelişmiş ülkelerdeki başarının eğitimden kaynaklandığı unutulmadan, erken çocukluk dönemi dediğimiz üç-beş yaş arası çocuklar için eğitim kooperatifleri önemsenmelidir.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR