Privacy Policy Page
SON DAKİKA

KORONAVİRÜS VE TÜRKİYE EKONOMİSİ

Bu haber 04 Mayıs 2020 - 0:12 'de eklendi.

Koronavirüs pandemisine ekonomik zorluklar içinde yakalanan Türkiye’yi ekonomik ve siyasal yönden çok zor günler bekliyor. Savurgan iktidarın vergi gelirleri ile varlık satışları ve borçlanmaları rant ekonomisine kurban etmesi, işvereninden işçisine, esnafından çiftçisine, emeklisinden işsizlere kadar her kesimi güç durumda bıraktı. 82 milyon bir taraftan salgın hastalıktan korunmaya çalışırken bir taraftan da ayakta kalma mücadelesi veriyor.

Koronavirüs salgınının yayılma hızını azaltmak için alınan önlemlerin ardından küresel ekonomik aktivitenin büyük bir darbe alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Son 100 yılın en önemli olayları arasında yerini alan koronavirüs pandemisi, bundan sonraki süreçte başta devletler olmak üzere, birçok kamu ve özel kurumun benzer olaylara karşı acil eylem ve alternatif kaynak yönetim planının olmasını gerektirecek. Salgın sonrası dönemde birçok şirket ofis alanlarına yapılan yatırımların ne kadar anlamlı olduğunu sorgulamaya devam edecek. Özellikle evden/uzaktan çalışma konusunda yepyeni bir dönemin başlangıcında olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İMF Başkanı’nın, koronavirüs salgınının bu yıl küresel ekonomik büyümeyi yok edebileceğini, salgının turizm ve ulaşım gibi sektörleri zaten etkilediğini, ayrıca ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasının, virüsün uluslararası ekonomi üzerindeki etkisini azaltacağını, bununla birlikte, insanların belirsizlikten kaynaklanan yavaş büyüme konusunda endişelenmeleri gerektiğini belirtmesi yaşanacaklara ışık tutuyor. Erken görülen ekonomik etkiler nedeniyle bu yılın ilk çeyreğindeki daralmanın ikinci çeyrektekinden daha fazla olabileceği anlaşılıyor.

Türkiye’deki duruma gelince, hayati sorun parasızlık. Türkiye’nin kasadaki altın ve döviz rezervleri; ne 12 aylık cari açığı ne de vadesi gelen dış borcu fonlayabilir düzeyde. Türkiye’nin bir yılda ödemekle yükümlü olduğu 174 milyar dolarlık dış borcu var. Brüt döviz rezervinin ciddi bir düşüş sergilediğine dikkat çeken ekonomistler, “Türkiye para basıyor. Bastığı parayı Hazine’ye veriyor, Hazine bununla gereken ödemeleri yapıyor, para piyasada kalmasın diye bastığı paranın bir kısmını döviz satarak geri topluyor. Bunu da döviz rezervlerindeki azalıştan görebiliyoruz” değerlendirmesi yapıyorlar.

Petrolün, madenlerin, ulaşım ve faizlerin fiyatının düşmesi Türkiye için olumlu. Olumsuzluk ise Türkiye’nin bir an önce küresel salgın tehdidine hazırlıklı ülkeler safına geçememesi. Geldiğimiz noktada artık norm, bir ülkede hiç vaka olmaması değil. Türkiye ekonomisi için kötü haberleri ise, ihracat pazarlarımızda büyümenin yavaşlaması ve ulaşım ile turizmdeki gerilemeyi düşünmek lazım. Türkiye’nin önemli ticari ilişkilerde bulunduğu Çin’deki büyümenin yavaşlayacak olması küresel değer zincirleri nedeniyle Avrupa ekonomilerini de yavaşlatacağını öngörmek gerekiyor. Bu durumda, Türkiye’nin başta Almanya olmak üzere dış ticaretini küçültecektir.

Uzun lafın kısası ekonomik durumu düzeltmek için taze kaynak gerekiyor. Türkiye’nin elinde yıllarca süren yağma düzeni nedeni ile beş kuruş para yok. Borçlanmak ya da takas (swap) işlemlerine girerek kaynak yaratmak gerekiyor. Bu olanak da iki kurumda var. IMF ve FED (ABD Merkez Bankası). İktidar tükürdüğünü yalamamak için IMF’ye pek yanaşmak istemiyor. Bu hiç yanaşmayacağı anlamına gelmemeli. Bu iki kurumunda ortak standardı bağımsız Merkez Bankası.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ABD Merkez Bankası (Fed) ile Kanada (BoC), İngiltere (BoE), Japonya (BoJ) ve İsviçre (SNB) merkez bankalarının küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için swap kanallarını haftalıktan günlüğe çevirme kararını daha önce almışlardı. Türkiye’de bu işin içinde olmak istiyor. Yani, FED’e Türk Lirası vererek Dolar alacak ve takasın vadesi geldiğinde de geri değişim yapacak.

Aslında Türkiye’nin en önemli sorunu iktidara olan güvensizlik. Özellikle Hazine ve Maliye’nin başında Damat Bey’in olması içte ve dışta güvensizliği pekiştiriyor. Hayal üzerine kurduğu ekonomik hedeflerin hiç tutmaması yetersizliğini sorgulamanın yolunu açıyor.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!