SON DAKİKA

KADINA BACAKLARININ ARASINDAN BAKANLAR

Bu haber 28 Kasım 2018 - 12:34 'de eklendi. 63

Karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin diye bir sözü olduğu iddia edilen bir toplumda,  kadınların “kadına şiddete hayır yürüyüşünde” sırtından sopanın eksik edilmemesine şaşırmayacaksın.

Kadının itilip, kakılmasına, yerlerde sürülmesine, bedenine ruhuna el sürülmesine şaşırmayacaksın.

Kadına üç kuruşluk bezle başını kapattırıp dünyaya da gözlerini kapamasını “din budur” diye dayatan günümüz zihniyetine şaşırmayacaksın.

Babalarımız annelerimizi döverken, ağabeylerimiz eşlerini saçından yakalayıp yerlerde sürürken, birileri ikinci, üçüncü, dördüncü eşlerini ardı sıra dizerken toplumda kadının yeri olmadığını görüp de şaşırmayacaksın.

O demokrasi sever siyasi partilerin, sağcısı solcusu, ilerici gericisi fark etmez, kadın kotasından erkek vekillerini ya da verdikleri sandalyelerde kadınların erkeklere sayıca oranını görünce de şaşırmayacaksın.

Saçı uzun aklı kısa, eksik etek tabirleri, aklı o eteğin içinden dışarı çıkamayan biz erkek milletinin alt benliğine sözde atasözü olarak yazılım gibi atılmış iken kadınlarımızın maruz kaldığı hiç bir şeye şaşırmayacaksın.

Kadına, sokakta, caddede her hangi bir yerde yürür, gezer, dolaşırken aç kurtlar gibi gözleri ile değil de “bacaklarının arasından bakanların” genel görünümüne şaşırmayacaksın.

Adı yok dediler kadınlarımız için bu memlekette. Adı yok dedirttiler. Saçını günah, aklını yetersiz gördüler. “İki adım geriden gel” demeleri de an meselesi, görünce, duyunca, başına gelince de, şaşıp kalmayacaksın.

” Haydi bakalım 100 metreyi aynı dakikada koş da,  eşit misin değil misin görelim” zihniyetini yıllardır başının üstünde taşıyarak, şakşaklayan bir insanımsı kitleden, kadınlardan fikri hür vicdanı hür bireyler olmasını beklemedeysen, zordur işin, tekrar söyleyelim ona da şaşırmayacaksın.

“İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin?

Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?” diye bizlere nasihat eden, ödev veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu öngürüsünü, okuyup, bilip de sümen altı eden bir toplumda kadının ve kadınlığın yerlerde sürünmesine şaşırmayacaksın.

Bu yazıyı okuyanlar, kadın mıdır, kız mıdır(Başbakan sözü),  erkek midir, adam mıdır bilemem de, benim bakış açıma göre, aklımın yettiği kadar;

Kadın, anadır, yardır, sevgilidir, kardeş, yoldaş ve arkadaştır.
Atatürk Cumhuriyeti de, kadının tek yoldaşıdır. Kaybedersen, değerini bilmez isen, anana, bacına, yapılanı edileni siğneye çekersen, bir gün başına geldiği zaman,  şaşırmayacaksın…

Atatürk ile kalın.
Selam ile..
Cem Ayaz

Parlamento Haber/Korku yok!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Cem Ayaz
Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın