İHRACAT, YEREL BİR İŞLETMEYİ BÜYÜTMENİN HARİKA BİR YOLU OLABİLİR

Yayınlama: 07.05.2024
24
A+
A-
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.
+ Daha Fazla

  İhracatçı güveni bir ekonominin çalışmasının ve gücünün önemli bir göstergesidir. Artan yatırım, daha yüksek ihracat oranları ve güçlü ekonomik büyüme ile kendini gösteriyor. İhracatçı güveninin yüksek olması, insanların uluslararası ticaret yoluyla kar elde etme yeteneklerine güvenmeleri ve ekonominin bu karları sağlayacak kadar güçlü olduğunu gösteriyor. 

  Sonuç olarak kendilerine yatırım yapma ve daha büyük bir iş gücü planlayarak, büyümeyi teşvik ederek ve yerel ekonomileri güçlendirerek faaliyetlerini genişletme olasılıkları daha güçlü oluyor.

  Rekabetçi kalabilmek için gelişmişlik ve proaktiflik günümüzün dinamik iş ortamında, ayakta kalabilmenin önde gelen zorunluluğudur. Proaktiflik ve gelişmişlik, uzun süreli güncel kalmanın ve başarıyı garantilemenin temel modülleridir. 

  Yenilikçi olmak aynı zamanda ihracatçıların kendilerinin rakiplerinden ayrılmalarına da yardımcı olabilir; kişiselleştirilmiş ambalaj yoluyla yeni satış ve pazarlama taktiklerine yatırım yapmak örneklerden birisi. Yeni ve mevcut müşterilerden gelen talebin artmasıyla birlikte bu durum ihracatı daha da artıracaktır. 

   E-ticaretin büyümesi; kolaylık, güvenlik ve maliyet tasarrufu gibi bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır. Günümüzde insanlar pandemi sırasında çevrimiçi gezinmeye ve satın almaya giderek daha fazla alıştı. Çevrimiçi kanallar aracılığıyla gelirlerini artırmak için e-ticarete güvenen firma sayısı artıyor. Ancak çevrimiçi kanallar iş çekmenin en popüler yolu olmaya devam ederken, yeni kanıtlar bazı ihracatçıların odaklarını çevrimdışı pazarlama gibi alternatif yöntemlere kaydırmaya başladığını gösteriyor. Doğru kaynaklar, araştırmalar ve stratejiler uygulandığında işletmeler ihracat fırsatlarından en iyi şekilde yararlanabilir ve bu dinamik pazarda rekabetçi kalabilirler.

  İhracat, yerel bir işletmeyi büyütmenin harika bir yolu olabilir, ancak aynı zamanda bazı zorlukları da beraberinde getirebilir. Her ülkenin, işletmelerin ihracat yapmadan önce bilmesi gereken kendi yasa ve düzenlemeleri vardır.

  Bazı ihracat zorlukları için şunlar söylenebilir:

  Zaman zaman devam eden kesintiler nedeniyle tedarik zinciri belirsizliği,

  Ticaret finansmanı almanın zorluğu,

  Hammadde ve hizmetleri, enerji ve yakıtı, nakliye ve nakliyeyi, ücretleri ve işgücünü ve finansman maliyetlerini etkileyen artan işletme maliyetleri. 

  Yeni pazarları tercih ederek pazar paylarını etkili bir şekilde genişletebilen işletmeler, kârlı bir büyümeyi sürdürebilecektir. Yeni gelir kaynaklarına kavuşmak, yeni müşteriler çekmelerine, marka görünümlerini artırmalarına ve sektör lideri olmalarına olanak tanır. Ek olarak, pazarın genişletilmesi, müşterilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini daha iyi anlamalarına yardımcı ve genişleme planları için değerli bilgiler sağlar.

  Ürününüzü pazarlarken pazarlamayı hedef ülkeye göre özelleştirin. Trendler, müşteri davranışları ve tercihleri hakkında bilgi sağladığı ve işletmelerin iş büyüme planlarını buna göre uyarlamasına olanak tanıdığı için işletmenin büyümesi açısından önemlidir.

  AHMET AKIN

  Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı