SON DAKİKA

GIRTLAĞIMIZA KADAR BORÇ İÇİNDEYİZ, NEYSE Kİ BOYUMUZ KISA

Bu haber 26 Temmuz 2020 - 14:00 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Temel, çok üzgün bir şekilde oturan arkadaşı Dursun’a, “Ula Dursun nedir bu halin” diye sormuş. Dursun’da; “Hiç sorma Temel çok kötü bir durumdayım, gırtlağıma kadar borca battım.” Temel’in yanıtı “Üzülme Dursun, gırtlağına kadar borca batmak kötü bir şey ama neyse ki boyun kısa” olmuş.  Türkiye ekonomisi de bu durumda. Neyse ki boyumuz kısa.

Geçenlerde bir yandaş gazetede çıkan haberi akademisyen (Prof.) arkadaşımız yorum yaparak paylaşmış. Haber şu: “Otomobile hücum. Galeriler talebe yetişemiyor.” Otomobile bu kadar talep olan bir ülkede ekonomik krizden bahsedilebilir mi. Kriz falan yok. Bu paylaşımı okuyunca, aklıma son iki ayda yüzde 70’i kamu bankaları yoluyla olmak üzere   358 milyar TL piyasaya kredi pompalandığı gerçeği geldi. Kriz falan yok diyenler bunu bilmiyor mu, elbette biliyor. Ancak, yandaş olmak çoğu zaman insana kendisi olduğunu unutturuyor.  

İş camiası sessiz. Meslek odaları sanki ayrı bir dünyada yaşıyorlar. Firmaların işletme sermayeleri eridi. Tüm varlıkların değeri düştü. İşsizlik almış başını gidiyor. Son dönemlerde ekonomiye dair sıklıkla duyduğumuz kavramlardan biri de kredi risk primi (CDS) oldu. CDS, alınan kredinin geri ödenmeme riskine karşı, alacaklı tarafın verdiği borcu koruma altına alan, bunu da belirli bir bedel karşılığında yapan bir enstrümandır Ülkenin ekonomik durumu ile ilgili çok önemli bir göstergedir.

2020 yılında Türkiye CDS değeri yıl başına göre 208,88 puan kadar artmıştır. 2020 Yılı Yüzdesel değişim ise %42,87 kadar olmuştur. Türkiye CDS primi 2020 yılında en düşük 234.75 puan ile 29 Ocak 2020 tarihinde, en yüksek ise 652.3 puan ile 07 Nisan 2020 tarihinde olmuştur. Kredi Temerrüt Takası (CDS) değeri hesaplanırken Ülkenin GSYH büyüme oranı, cari denge/GSYH, ihracat/GSYH, ithalat/GSYH, ihracat büyüme hızı, faiz oranları, risksiz faiz oranı, borç/GSYH, borç/ihracat, rezervler/borç, rezervler/ithalat, rezervler/GSYH, reel döviz kuru, dış borç, hükümet gelirleri, hane halkı borcu, GSYH, kişi başı risk iştahı, enflasyon oranı, işsizlik oranı, siyasi istikrar, temerrüt geçmişi, hisse senedi piyasasındaki dalgalanma gibi çok karmaşık veriler ve değişkenler baz alınır.

08 Temmuz 2020 tarihine göre Türkiye Kredi Risk Swapı (Credit Default Swap) değeri 477.12. Yabancı yatırımcının bir ülkenin mali durumu hakkında bilgi edinmesini sağlar. CDS primi, ülkelerin ekonomik ve politik risk faktörlerine göre her gün hesaplanarak değişmektedir. Değer düşük ise bu iyi anlama gelir, yüksek ise kötü anlama gelir. 

Atatürk'ün Katilleri

Türkiye CDS liginde yıllarca başa baş mücadele ettiği Rusya, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Malezya, Endonezya, Çin’in açık ara farkla gerisinde kaldı. Böylece Türkiye’nin borçlanma maliyetleri de diğer ülkeler oranla çok daha pahalı hale geldi.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!