FİNANS SEKTÖRÜ HIZLA KÜRESEL BİR KÖY HALİNE GELİYOR

Yayınlama: 14.04.2024
28
A+
A-
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.
+ Daha Fazla

  2024 yılında finansal piyasalar için zorlu bir ortamda kalma yolunda ilerlediğimiz görülüyor. Devam eden yüksek enflasyon, artan borç verme maliyetleri, daralan marjlar, artan düzenlemeler ve siber güvenlik tehditleri, mevcut risk ortamındaki önemli faktörler olmaya devam ediyor. Karşılaşılabilecek en yaygın finansal sorunların başında; gelir eksikliği/iş kaybı, beklenmedik giderler, çok fazla borç geliyor.

  Finansal süreçleri dönüştürmek ve iyileştirmek için teknolojinin kullanılması, finansal teknoloji (veya ‘Fintech’) olarak bilinir. Blockchain, büyük veri analitiği ve yapay zeka gibi en ileri teknolojileri kullanan çok çeşitli dijital ürün ve platformları içerir.

  Finansal hizmetlerde en tartışmalı trendlerden biri olan ESG yatırımları, (Çevresel, Sosyal, Yönetişim (ÇSY) temelli yatırımları temsil ediyor) pek çok uzmanın bu yatırımların uygulanabilirliğini ve kârlılığını sorgulamasına neden oluyor. Ancak şirketlerin ‘yeşil’e yönelmeleri yönünde güçlü bir talep var. Dünyanın her yerinde tüketiciler, ekolojik sistem üzerinde olumlu etkisi olan etik ürün ve hizmetler için çağrıda bulunuyor. Bu durum finansal danışmanların müşterileri ve şirketleri için ÇSY yatırımları yapılması yönünde baskı yapmasına yol açtı. Bu trendin değerinin ve sürdürülebilir kârlılığa nasıl yol açabileceğinin farkındalar.

  Yapay zeka finans dahil dünyayı ele geçiriyor. Burada keşfedilecek pek çok olasılık var. Her şeyden önce yapay zeka çerçeveleri, bilinçli ticaret kararları vermenize ve ilgi çekici yatırım fırsatlarını aramanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, müşterilerin sanki bir arkadaşlarıyla sohbet ediyormuş gibi kişiselleştirilmiş ve arkadaşça etkileşimler almasını sağlayan konuşmaya dayalı yapay zeka araçları da var.

  Otomasyonla süreçler daha verimli hale getirilir. Gereksiz görevler ortadan kaldırılır. Finansal hizmetler de son derece verimli ve gelişmiş bir yükseltmeye kavuşuyor. Bu gezegende operasyonlarında otomasyonu benimseyerek kazanç sağlamayacak bir finansal işletme yok. Teknoloji geliştikçe potansiyel uygulamalar da gelişecektir.

  Finans sektörü hızla küresel bir köy haline geliyor. Uluslararası şirketler sınır ötesi işlemler gerçekleştiriyor, birleşmeler her gün gerçekleşiyor ve holdingler dünya çapındaki erişim alanlarını genişletmeye devam ediyor. Başka bir dil konuşan veya başka bir ülkede yaşayan müşterilerin veya iş arkadaşlarının olması alışılmadık bir durum değildir. IFRS olarak da bilinen evrensel muhasebe standartları konusunda uzman olmanıza yardımcı olur. Bunlar, çok uluslu şirketlerin işlerini sorunsuz bir şekilde yürütmelerini kolaylaştıran, uluslararası düzeyde onaylanmış kurallar, uygulamalar ve düzenlemeler dizisidir. Tüm birleşme ve satın alma anlaşmaları, mali tablolar ve raporlar şeffaf ve net bir şekilde sunulur.

  Daha önceki nesiller taksi ücreti için bozuk para bulmak için her cebi yoklamanın nasıl bir şey olduğunu hatırlayabilir. Bazıları, teslimatçıya borçlu olunan tutarın tamamını bulmak için cüzdanın katlarını kontrol ettiğini de hatırlayabiliyor. Ödeme uygulamalarında artık sadece cep telefonunuzu bulmanız yeterli. Hindistan’ın finansal hizmetlerdeki en başarılı trendlerinden biri olan ödeme uygulamaları, mal ve hizmetler için ödeme şeklimizi kökten değiştirdi. Google Pay, Paytm, PhonePe ve Amazon Pay bu yazıyı okuyan hemen hemen herkes için oldukça tanıdık uygulamalardır. Hayatımızın o kadar ayrılmaz bir parçası haline geldiler ki, onlarsız bir zamanı hayal etmek bile zor. Finans alanında daha heyecan verici olanaklara yol açabilirler.

  Birisi internet bankacılığına her giriş yaptığında, çevrimiçi bir işlem yaptığında veya müşteri şikayeti gönderdiğinde, değerli veriler için ön sırada yer alırsınız. Dünya çapında milyonlarca

  Birisi internet bankacılığına her giriş yaptığında, çevrimiçi bir işlem yaptığında veya müşteri şikayeti gönderdiğinde, değerli veriler için ön sırada yer alırsınız. Dünya çapında milyonlarca insan bankacılık ve finansal ihtiyaçları için çevrimiçi hizmetleri kullanıyor. Bu, yararlanılmayı bekleyen bir altın madenidir. Finansal analiz, üretkenliği, performansı ve hepsinden önemlisi kârı artırmak için bu verileri akıllıca kullanır. Dikkatli inceleme, analiz ve kayıt yoluyla bir şirketin operasyonlarını optimize edebilirsiniz. Finansal analitiğin finansal hizmetlerdeki en önemli trendlerden biri olarak ortaya çıkması şaşırtıcı değil.

  *Financial Technology

  Ahmet Akın

   

  Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı