SON DAKİKA

Enflasyonla Samimi Mücadeleyi Destekleyecek Kurumsal Yapı Gerekiyor

Bu haber 14 Temmuz 2021 - 13:00 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Prof. Dr. Daron Acemoğlu Türkiye’nin ekonomik durumunu çok güzel özetlemiş: “Türkiye her şeyi doğru yapsa bile Merkez Bankası rezervlerinin aynı seviyeye gelmesi çok zor. Türkiye ekonomisi son 15 yıldır kalitesiz büyüyor. Ekonominin geleceği parlak değil. Çok daha zor zamanlar bizi bekliyor.”

Güçlü ABD ekonomisi ve güçlü dolar Türkiye’deki kurlar üzerinde yukarı doğru baskı yapacaktır. ABD’deki büyüme ivmesi ve işsizlik oranındaki düşüş, enflasyona rağmen doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmasını sağlıyor. FED’in faiz artırım beklentisini öne çekmesi dış finansman gereksinimi içindeki Türkiye için daha zor bir döneme girildiği anlamına geliyor.

Ekonomide en temel hedeflerden biri ters dolarizasyonu gerçekleştirebilmektir. Ancak, yabancı yatırımcılar TL. varlıklarını azaltırken, yerli yatırımcılar ise dolarizasyondan dönüş için en küçük bir işaret vermiyor. Veriler gösteriyor ki enflasyonla mücadelenin geri plana atıldığı dönemlerde vatandaş satın alma gücünü korumak için hep dövizi tercih etmiş. Bu nedenle, dövizden TL’ye geçiş için öncelikle enflasyonla samimi mücadeleyi destekleyecek bir kurumsal yapı gerekiyor. 

Türkiye’nin ilk çeyrekte Merkez Bankası politikalarına açılan yeni kredi, geçmiş yıldan devreden kredi hacmi ve AB pazarındaki canlanmayla büyüdüğü bir gerçek. Büyümede tüketim harcamalarındaki artış ve imalat sanayi yatırımlarındaki gelişmeler etkili oldu. Büyümenin sokağa yansımadığı, yüksek işsizlik ve yoksulluğun alarm verdiğini söylemek mümkün. Büyüyoruz ama Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun söylediği gibi verimsiz bir şekilde büyüyoruz. Baz etkisiyle ikinci çeyrekte de çift haneli rakamlarda büyüyeceğiz. Büyümede baz etkisi, iki dönem arasındaki değişim hesaplanırken, değişime referans alınan dönemde normalden önemli ölçüde düşük veya yüksek bir gerçekleşme olması durumunda değişim hesaplandığı döneme yansıyan etkiyi ifade etmektedir.

Türkiye, tarihinin en kötü ekonomik döneminden geçiyor. Adeta büyük bir ekonomik buhran yaşanıyor. Pandemi dönemi yaşanmasaydı da kriz kaçınılmazdı. Nereye harcandığı bir türlü açıklanmayan Merkez Bankası’nın 128 milyar dolar rezervinin çarçur edilmesi güven unsurunu sıfırladı. Beştepe’nin bir türlü anlamak istemediği gerçek Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü olmadan güven unsurunun da olmayacağı.

Atatürk'ün Katilleri

Emanetçi Merkez Bankası Başkanı ve talimatla karar alan bir yargı düzeni devam ettikçe Hazine tefeci faizi ile borçlanmaya devam.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!