SON DAKİKA

Eğitimde Kan Kaybı Durdurulamıyor

Bu haber 11 Ocak 2021 - 14:00 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Zaten, yetersiz, verimsiz, ezbere yönelik ve kalitesiz olan  MİLLİ EĞİTİM sistemi pandemi ile birlikte arapsaçına döndü. Bütçeden yetersiz kaynak ayrılması önemli sorunken bu kaynakların da ideolojik olarak kullanılması sorunları daha da ağırlaştırıyor. Bir nesli kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız.

15 yıl içinde defalarca değiştirilen eğitim sistemi günübirlik kararlarla yönetilmeye çalışılıyor. Anneler, babalar şaşkınlık içinde. Çocuklar deseniz ne yapacaklarına bir türlü karar veremiyorlar. Pandemi gibi olağanüstü dönemlerde uzaktan eğitim en etkili yöntem olarak görülüyor. Elbette, uzak eğitimin altyapısının hazır olması koşuluyla. Kimi yerlerde internet var bilgisayar yok, kimi yerlerde de bilgisayar var internet yok.

Her konuda olduğu gibi eğitim sorunu da yoksul ailelerle birlikte kırsalda yaşayanları çok olumsuz etkiliyor. Gelir seviyesi yüksek olan ailelerin çocukları daha rahat. Sonuçta bir şekilde lise diplomasını alırlarsa vakıf üniversitelerinde paralı olarak okuma garantileri var. Geçenlerde bir haberde okudum. Üniversite sınavında fizik bölümünden sıfır çeken bir öğrenci mühendislik bölümünden mezun olmuş. Hele bir de meslek yüksekokulları var ki, çok sayıda 7’yi 2’ye bölemeyen öğrenci var.

İlkokula başlayan bir öğrenci devam zorunluluğunu yerine getirdiği sürece hiç sınıfta kalmadan lise diplomasını alabiliyor. 1963-64 döneminde 13 dersten ortaokul bitirme sınavına giren birisiyim. Dönem sonunda tüm derslerden başarılı olsanız bile tek dersten sınavda başarısız olursanız orta 3’ü tüm yıl yeniden okumak zorundaydınız. Yeniden sınıfta kalma uygulaması başlamadan atılacak her adım başarısız olmaya mahkumdur.

Şimdi sağlıkta, eğitimde, ekonomide ve sosyal yaşamda olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Olağanüstü dönemlerde olağanüstü önlemler alınır. Bu işler bir program dahilinde olur. Milli Eğitim Bakanı kendi okullarını, Turizm Bakanı kendi otellerini, Ticaret Bakanı yandaş sermayeyi, Sağlık Bakanı kendi hastanelerini  düşünerek oldu bitti kararlar alırsa, bugün yaşadığımız olumsuz tablo karşımıza çıkar. Açıklık ve denetimin olmadığı her yerde karanlığa esir olursunuz.

Uzaktan eğitim tamamda uzaktan kontrolsüz sınavlar adaletsizlik yaratacaktır. Esas bunun üzerine kafa yormak gerekiyor. Dijital teknolojinin yaşandığı bu dönemde bunun da çözümü var. Yeter ki dert edinilsin. Özellikte özel okullar yüz yüze eğitimin derhal başlamasını talep ediyorlar. Ekonomik olarak dayanma güçleri kalmadı. Çok sayıda veli yüz yüze eğitim olmadığı için çocuklarını devlet okuluna aldı

Yüz yüze eğitim kırsal kesimdeki okullarda kontrollü olarak hemen başlamalı. Çünkü en çok ilgilenilmesi gerekenler onlar. Zaten fakirlik canlarına okuyor, hiç olmazsa yüzleri eğitimde gülsün.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!